SODA 2017/09 Bilanço Analizi, Değerleme ve Teknik Analiz

Soda Sanayi (SODA) 2017 1Ç döneminde 139 mn TL net kar açıkladı. Şirket bu kar ile birlikte yılın ilk dokuz aylık dönemini 422.6 mn TL kar ile kapattı.

Çeyrek Dönem Analizi

2Ç17’de geçen yıl aynı döneme göre satışlar %16.2 , FAVÖK %11 ve net kar %5 artış gösterdi. Net kar artışının daha yumuşak olmasında kur farkı gelirlerinin 3Ç dönemde daha az oluşması ve faiz giderlerinin ise yükselen faizler nedeni ile daha yüksek oluşması gösterilebilir.

masanotları

Geçen yıl aynı döneme göre karlılık hemen hemen aynı görünüyor. Diğer borsa şirketlerindeki marj artışlarını bu çeyrekte SODA için göremiyoruz. Brüt marj %30-31 seviyesini korurken, FAVÖK Marjı da %26-27 seviyesinde devam etmiş. Önceki iki çeyrekte geçen yıla göre görülen karlılıklar 3Ç dönemde geçen yıl ile aynı seviyeye gelmiş.

9 Aylık Dönem Analizi

2017 yılının 9 aylık döneminde ise geçen yıl aynı döneme göre satışlar %16 büyüme ile 1.693 mn TL seviyesine ulaşırken, FAVÖK %23 artışla 458 mn TL seviyesine ulaşmış. Olumlu.

Karlılık 9 aylık dönemde geçen yılın üzerinde. Brüt kar marjı %29’dan %31’e, FAVÖK Marjı ise %25.6’dan %27 seviyesine ulaşmış durumda. Olumlu.

Satışların %72’si soda ürünlerinden oluşurken, geri kalan krom ürünlerinden oluşuyor. Soda ürünlerinden gelen brüt kar ise toplam içinde %66 paya sahip. Soda ürünlerinde brüt kar marjı %29 iken Krom ürünlerinde %38. Krom satışlarının gelecek yıllarda artması şirket için iyi bir hikâye olabilir.

Nakit ve Döviz Zengini

SODA için en belirgin finansal özellik nakit zengini ve döviz zengini olması. Şirket’in eylül itibari ile 458 mn TL net nakit değerleri bulunuyor. Ayrıca şirketin 242 mn $ ve 55 mn € döviz pozisyon fazlası bulunuyor. Başka deyişle kurlarda yaşanacak artışlar Şirket için kur farkı geliri yaratacak. Şu ana kadar kurlarda oluşan seyirler şirketin lehine. Olumlu.

Buna bağlı olarak cari oran 3.59 ve likidite oranı 3 gibi yüksek seviyelerde bulunuyor. Şirket’in borç ödeme gibi bir sıkıntısı bulunmuyor.

Şiket’in Ocak-Eylül dönemi ihracat oranı %27 seviyesinde oluştu. Geçen yıl bu oran %23 seviyesindeydi. Ancak bu artış kurlardaki yükselişin etkisiyle TL bazlı ihracat değerinin yükselmesinden kaynaklanıyor. Döviz bazında bakıldığında ise durum farklı. SODA 9 aylık dönemde dolar bazlı ihracatı 158 mn $ olurken, geçen yıl aynı dönemde 194 mn $ olmuştu. Dolar bazlı ihracatta düşüş var. Euro bazlı ihracatta ise geçen yıla göre 55 mn €’dan 60 mn € seviyesine yükseliş var.

Temmuz 2017 de Şirket Cheminvest Deri Kimyasalları San.ve Tic.A.Ş. şirketini 7 mn $ bedelle almıştır. Bu satın alma ile birlikte Oxyvit Kimya San.A.Ş.’ninde tamamına sahip olmuştur. Oxyvit K vitamini üretimi yapmaktadır. Soda’nın net karının 12 mn TL’lik kısmı Oxyvit’ten gelmektedir. Şirket’in toplam varlıkları içerisinde küçük bir değerdedir.

Değerleme ve Hedef Fiyat

SODA ’nın finansalları yıl sonu beklentilerimize paralel olarak devam ediyor. Şirket için 2017 yılı sonu 2.299 mn TL satış geliri, 641mn TL FAVÖK ve 634 mn TL net kar beklentimi koruyorum.

Buna göre ina, f/k ve fd/favök çarpan yaklaşımlarına göre SODA için hesapladığım 5.48 TL hedef fiyatımı sürdürüyorum. Buna göre hisse nin son kapanışı olan 5.05 TL fiyata göre %8.5 yükselme potansiyeli bulunuyor.

Sınırlı bir potansiyel olup, daha aşağı seviyeler kısa ve orta vade için uygun olabilir. %10 ve üzeri yükseliş potansiyeli sunan fiyatlar risk almaya değer olabilir. Gelecek yılları düşünen Uzun vadeli yatırımcılar için ise şirket büyümeye devam ediyor ve böyle olduğu sürece sorun görünmüyor.

21 Ağustos tarihindeki analizimde hisse ‘nin büyük oranda fiyatlandığını belirtmişim. O gün 5.27TL olan hissenin bugüne kadar yatırımcısına kazanç sağlamadığı görülüyor. Beklentim doğrultusunda hareket etmiş. (21 Ağustos tarihli analizim ilginizi çekiyorsa tıklayabilirsiniz.)

SODA Teknik Analiz

Hissede zayıf görüntü devam ediyor. 5 seviyesindeki 50-haftalık ortalama çok önemli bir destek olabilir. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece 5.57 direncini ilerleyen haftalarda test edebilir. Buna karşın 50- haftalık ortalamasının altına gerilemesi durumunda 4.85 ve 4.75 destekleri gündeme gelebilir. Ancak bu seviyeler hisse ‘nin hedef değeri için çok cazip alım noktaları olabilir.

soda

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir