TCMB Faiz Değerlendirmesi

TCMB politika faizini 425 baz puan indirerek %24’den %19.75 seviyesine çekti. Piyasalarda her ne kadar anketlerde beklentiler 250 baz puan görülse de fiyatlamalarda beklentilerin 300-400 baz puan olduğunu izliyorduk. Sonuç olarak indirim beklentilerin çok üstünde kalmayacak şekilde gerçekleşti diyebiliriz. Karar sonrasında dolar kurunda 5.75 seviyesine yükselse de ardından 5.68-5.69 seviyesine geri çekilerek denge arayışı içerisinde bulunuyor. Fiyatlamalar bize mevcut faiz indiriminin zaten büyük oranda fiyatlara yansıtıldığını gösteriyor.

masanotları

Karar metnini inceldiğimizde global merkez bankalarının gevşemeci politika sürecine giriyor olması önemli bir etken görünüyor. Bu noktada 31 Temmuz tarihindeki Fed toplantısı önemli olacak. Beklentiler zaten indirime gideceği yönünde bulunuyor. Fed’in faiz indirmemesi bir risk teşkil edebilir ancak bunu son gelen PMI verilerinin ardından çok düşük bir ihtimal olarak görüyoruz. Bunun yanında korumacı önlemlerin etkilerinin yakından takip edileceği ifade edilmiş. Bir diğer önemli mesaj ise yıl sonu enflasyonunun Nisan Enflasyon Raporunda belirtilen hedefin bir miktar altında gerçekleşme beklentisi bulunuyor. Başka deyişle TCMB’ninde beklentisi enflasyonun yıl sonunda aşağı yukarı %14 seviyelerinde tamamlayacağı yönünde. Bunu Eylül toplantısında 250 baz puan gibi bir miktar faiz indirimi daha olabileceği yönünde algılıyoruz. Eylül toplantısına mesaj var. Son olarak enflasyondaki düşüşün para politikası ile uyumlu gerçekleşmesi için temkinli duruşun devam edeceği şeklindeki ifadesini ise, Enflasyona odaklı kalınacağını ve aşırıya kaçacak indirimlerin olmayacağı şeklinde bir mesaj olarak algılıyoruz.

Kararın ardından Dolar kurunda 5.70 seviyesindeki seyrin dengeleneceğini sıkışık hareketlerin devam edeceğini tahmin ediyoruz. Ancak faiz indirimi sürecine girmiş olmamızdan dolayı daha önceden izlediğimiz alt seviyesi olan 5.55 seviyesini piyasanın 5.65-5.70 bölgesine çekmesi muhtemel. Fed kanadında sürpriz denilebilecek (50 baz puan gibi) indirimlerin gelmesi durumunda ise Dolar kurunda yeniden 5.55 seviyelerini görebiliriz. Borsa tarafında ise kararın olumlu yansımaları devam edebilir. Endeks ilerleyen günlerde 105000-106000 dirençlerini test etmesi beklenebilir. Bugün için ise 103000 üzerinde tutunması bu beklentimizi güçlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir