TÜFE Enflasyon Verisi Değerlendirme

Enflasyon (TÜFE) aralık ayında %0.69 seviyesinde beklentilerin hafif üzerinde açıklandı. Bu sonuçla birlikte 2017 yılını %11.92 yıllık TÜFE ile kapatmış olduk. Geçen aya göre TÜFE yıllık bazda %12.98’den %11.92 seviyesine 1.06 puan geriledi. 

masanotları

Yıllık TÜFE gerilerken çekirdek enflasyon ise %12.08’den %12.30 seviyesine yükseldi. Çekirdekteki yükseliş verinin zayıf tarafı denilebilir.

Aylık bazda bakıldığında manşet enflasyon ‘a en yüklü katkı yine Gıda ve ulaştırma tarafından gelmiş görünüyor. Düşüş yönünde katkı sağlayan gruplar ise Alkollü içecekler, tütün, giyim ayakkabı ve haberleşmeden gelmiş görünüyor.

Özel kapsamlı göstergelere bakıldığında mevsimselliğin etkisinin aralık ayında toplam içinde fazla olmadığını görmekteyiz.

2017 yılına bakıldığında ise şu maddeler ön plana çıkabilir;

• %11.92 olan manşet enflasyonun üzerine %12.30 seviyesinde çekirdek enflasyon ile kapatıyoruz.

• %11.92 puanın yaklaşık yarısı Gıda ve Ulaştırmadan geldi. Her ikisi de hem kur hem talebe duyarlı gruplar.

• Yıllık bazda düşüş gösteren grup bulunmuyor.

• Yıllık bazda en yüksek katkı 3 puan ile Gıda’dan gelirken, en düşük katkı 0.06 puan ile Haberleşmeden gelmiş görünüyor.

• Çok konuşulan konut yıllık bazda %9.62 artarken, enflasyona 1.43 puan katkı yaptı.

• Mal gruplarında en yüksek artış %27.6 ile taze meyve sebze meyve.

• 2016 yılında enflasyon üzerinde hem kur hem talep etkisi net bir şekilde görüldü.

Sonuç

Enflasyonda belirgin bir iyileşme görülmüyor. Çekirdek tarafındaki yükseliş halen olumsuz. TCMB’nin %7’lik hedefine halen uzak olduğumuzu söyleyebiliriz. Önümüzdeki ay Ocak ayında yüksek bir baz etkisi ile karşılaşacağız. Geçen yılın ocak verisi %2.46 seviyesindeydi ve bu yıl aylık bazda %0.60 gibi bir rakam gelse bile yıllık enflasyonda 1.80-1.90 puan gibi bir düşüşe neden olabilir. Bunun anlamı ocak ayı verisinde %10’a yakınsayan bir veri alabiliriz. Ancak bu büyük oranda baz etkisi ile olacak görünüyor.

Çekirdek enflasyon tarafında belirgin bir iyileşme olana kadar TCMB’nin sıkı duruşunun sürmesini bekleriz. 2018 yılında kurda önemli seyirler oluşmaz ise kur etkisinin azalmasıyla birlikte enflasyonda belirgin bir iyileşme görülebilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir