Borsa ve Forex Haftalık Beklenti

Piyasalardaki olumlu hava yılın son haftasında da devam etti. Aynı pozitif havanın ocak ayının ilk haftasında da sürmesini bekliyoruz. ABD Dolarındaki zayıf seyir, küresel risk iştahını artırırken bunu içeride hem hisse hem TL üzerinde hissettik. ABD ile vize krizinin aşılmış olması da zaten iyi durumda olan piyasalardaki olumlu algının olgunlaşmasını sağladı.

masanotları

Borsa yıla rekor seviye ile girerken, Dolar kurundaki tansiyonun düşmüş olması kendisini faizler üzerinde gösterdi ve düşüşler görüldü. Faizlerdeki düşüş hisse senedi için de olumlu olacak.

Yeni yılın ilk haftasında aralık ayı enflasyon verilerini izleyeceğiz. Aylık TÜFE beklentisi %0.70 seviyelerinde bulunuyor ve yıllık enflasyonun %12.98’den %11.90 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Enflasyonda piyasaları tatmin edici bir düşüş olması durumunda TL varlıklar üzerindeki rahatlama devam edebilir. Bunun dışında içeride çok önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Borsa 120000 seviyesine göz kırıyor

Borsa endeksinde seyrin 115000 seviyesi üzerine yerleşip yerleşmeyeceği ilerleyen dönemde önemli olacak. Endeksteki yukarı trendin devam etmesi beklenebilir. Aksi yönde bir gelişme şimdilik görülmüyor. Gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik rüzgarın ılımlı esmeye devam etmesi endeks için pozitif. 2018 yılının ilk aylarında 120000 seviyesine yönelik beklentilerimiz devam ediyor.

Borsa da Bilanço beklentileri hissedilmeye başlanabilir

Ocak ayına girmemizle birlikte kar beklentilerinin etkili olması beklenebilir. Bu durum önümüzdeki haftalarda hisse bazlı hareketlere neden olacak görünüyor. Güçlü beklentiye sahip şirketlerde, sektörlerdeki güçlü seyirlerin sürmesi beklenebilir. Demi çelik, otomotiv, petrokimya, teknoloji, otomotiv gibi sektörler önümüzdeki haftalarda da gücünü koruyacak görünüyor.

Aynı zamanda yüksek ihracat kapasitesine sahip şirketlerde hareketli olabilir.
Geri çekilmelerde 114600 seviyesi destek olarak alınabilir. 115000 seviyesinin altına gerilemesi durumunda 114600 seviyesini takip etmekte fayda var.

Teknik olarak 114600 seviyesi üzerinde kaldığı sürece endekste yukarı hareket devam edebilir. Diğer yandan yukarıda 3.12 sent direnci yani 118500 seviyeleri ilk direncimiz olabilir.

DolarTL

DolarTL kurunda ise 3.81 desteğinin altına gerilemiş olması önemli bir teknik gelişme. Bu seviyenin altında kaldığı sürece USDTRY’nin 3.74-3.75 bölgesine gerileme olasılığı devam edecek görünüyor. Kurda güçlenmenin yeniden başladığından söz etmek için 3.81 seviyesinin üzerinde seyirlerin oluşması gerekiyor. Teknik görünüm zayıflığını korurken aşağı yönlü seyri destekliyor.

ABD İstihdam verileri ve Fed tutanakları izlenecek

Dışarıda ise hafta boyunca ABD PMI verileri izlenirken, Çarşamba günü Fed tutanakları ve Cuma günü ise ABD istihdam verileri izlenecek. Euro tarafında ise Cuma günü Euro bölgesi enflasyon verileri önemli olabilir.

ABD dolarındaki zayıf seyrin devamı durumunda, EURUSD paritesi 1.21 seviyelerini test edebilir. Ons Altında ise 1300 seviyeleri görülebilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir