Aselsan – ASELS Halka Arz ve Değerlendirmeler

ASELS Hisse halka arz haberi ile güne %10’a yakın satışla başladı ve 29.28 seviyesini gördü. Ancak hemen ardından alımlar gelirken hisse piyasada 30 seviyesi üzerinde dengelenmeye çalışıyor. Halka arzın detayları henüz belli değil. ASELS ‘in %15.42’si halka açık geri kalan %84.58 hisse ise TSK güçlendirme Vakfına ait. TSK’ya ait payların ne kadarlık bir kısmının halka açılacağı, halka arz şeklinin ne olacağı ve halka arz fiyatı gibi temel konular belirli olmadan bir yorum yapmak zor önümüzdeki günler şirketten yapılacak detaylı açıklamalar bize bir fikir verecektir. masanotları

Ancak kısa vadede ekstra hisselerin piyasaya geliyor olmasından dolayı bir olumsuz yaşanmış durumda. Hisse kısa vadede baskı altında kalabilir veya bir seviyede dengelenebilir. Uzun vadeli düşünenler için ise bir problem yok. ASELS her yıl büyüyen, daha güçlenen bir şirket. Büyüme devam ettiği sürece gelecek yıllarda getiriler yüksek kalmaya devam edecektir.

Halka arz sermaye artırımı şeklinde olursa, halka arzdan elde edilecek gelir doğrudan ASELS ‘in kasasına girecek. Bu durumda şirket bu gelir ile daha uzun vadede yapacağı yatırımları daha kısa vadede yaparak çok daha güçlü ve iddialı bir konuma gelecek.

Buna karşın halka arz doğrudan hisse satışı şeklinde olursa bu durum halka arz geliri TSK Güçlendirme Vakfına girecektir, Aselsan ‘a mali yönden bir faydası olmayacaktır.

Uzun vadede ise halka arz sonrasında hissede derinlik artışı olacağından büyük fonlar, yeni yabancı yatırımcılar daha rahat işlem yapabilecektir. Bu durum likidite açısından hisseyi uzun vadede olumlu etkileyecektir. Hissede yaşanacak düşüşler uzun vadede alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

Mevcut durumda ASELS için analist değerlemeleri 32-35 arasında değişiyor. Tabii şimdilik. Bu hedefler ileride revize edilebilir. Halka arz fiyatı bu bakımdan önemli olacak.

ASELS Teknik Analiz

Teknik açıdan bakarsak, haftalık grafikte görüldüğü gibi hisse yükselen kanal çizgisine geri çekildi ve bu seviyelerde tutunmaya çalışıyor. Şimdilik 30 seviyelerinden geçen bu haftalık çizgi üzerinde hisse ilerleyen haftalarda da tutunursa yeniden yukarı yönlü tepkiler görebiliriz. Buna karşın hisse ‘nin 30 seviyesinin altına gerileyerek trend çizgisini kırması durumunda ise satış baskısı bir miktar daha devam edebilir. Bu durumda 28 ve 25 seviyeleri ileriki destekler olarak izlenebilir. Ancak bu seviyelere düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.

asels

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Aselsan – ASELS Halka Arz ve Değerlendirmeler” için 3 yanıt

  1. Yine harika bir yazı. Hocam yazılarınız biz küçük yatırımcıya ışık oluyor. Lütfen hep böyle devam edin. Sizi ilgiyle takip ediyorum.

  2. Merhaba Tuncay bey, “Halka arz sermaye artırımı şeklinde olursa”dan kastınız hangi tür sermaye artırımı olabilir? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir