Türkiye Büyüme Verisi: Değerlendirme

Türkiye ekonomisi 2017 yılı 4.çeyrek dönemde %7.3 büyüme gösterdi. Beklentiler ortalama olarak %6.7 seviyesindeydi. Bu sonuçla birlikte Türkiye ekonomisi 2017 yılını %7.4 büyüme ile kapamış oldu. 2016 yılında %3.2 büyümüştük.

buyume_gsyih

Ekonominin lokomotifi olan Sanayi sektörü ve hizmetler sektörü sırasıyla 2017 yılında %9.2 ve %10.7 büyüme gösterdi. İnşaat sektörü yılı %8.9 büyüme kapatırken, gayrimenkul faaliyetlerindeki büyüme %2.6 seviyesinde oluştu.

Harcama bakımından ise tüketim harcamaları %6.1 büyüdü. 2016 yılında %3.7 seviyesindeydi.

Sabit sermaye oluşumunda %7.3 oranında bir yıllık büyüme görmekteyiz.

Çeyreklik bazda İnşaat ve gayrimenkul alanlarında ivme kaybı var

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere bakıldığında bir önceki 3.çeyreğe göre büyüme oranı ise %1.8 seviyesinde oluştu. En yüksek ağırlığa sahip sanayi sektöründeki büyüme hızı %0.8’den %3.6’ya yükselirken, hizmetler grubu ise %3.7’den %1.8’e gerilemiş. Ancak büyüme devam etmiş. İnşaat sektöründe ise önceki çeyreğe göre %3.6 daralma görülüyor. Aynı daralma gayrimenkul faaliyetlerinde de var. Sektör önceki çeyreklere göre 3.çeyrekte %1.3 daralmasının ardından son çeyrekte de %0.2 daralmış. Ancak yine de her iki sektör 2017 yılında büyüdü. Sadece ivme kaybı olduğunu söylemek gerekebilir.

Devlet harcamalarına bakıldığında 2017 yılında %5 büyüme görülüyor. Bir önceki çeyreğe göre bakıldığında ise %6.5 artış var. Son çeyrek dönemde devlet harcamalarında gaza basıldığı görülmekte.

İthalatın son çeyrekte %22.7 artması, ihracatın %9.3 artmış olması bu çeyreğe ait cari işlemler açığı verilerinde de görülmekte zaten. Bu taraf biraz sıkıntılı.

2018 yılında bu temponun gerçekleşmesi zor görünüyor

Sonuç olarak, Türkiye 2017 yılını diğer gelişmekte olan ülke ekonomilerine göre etkileyici bir %7.4 büyüme rakamı ile üst sıralarda tamamladı. Bu büyümede devlet teşviklerinin büyük etkisi olduğu, KGF kredilerinin can suyu olduğu genel görüşler içerisinde bulunuyor. 2018 yılında aynı tempoda büyüme rakamı beklenmiyor. Diğer yandan mevcut yüksek faizlerle bu seviyede bir büyümeyi ilginç buluyoruz. Bu ekonominin kendi haline bırakılmadığını göstermekte. Ayrıca yüksek büyümenin yüksek cari açık yarattığını bir kez daha görmekteyiz. 2018 yılında da devlet destekleri zaman zaman devam edebilir. Süper teşviklerle birlikte sermaye oluşumu tarafında ivmelenme görmek mümkün. Ancak mevcut faiz seviyeleri, TL’deki değer kayıpları büyüme üzerinde belirsizlik yaratabilir.

Verilerin piyasa üzerinde önemli bir etkisi olduğunu söyleyemeyiz. Hem eski bir veri olması nedeni ile hem daha güncel verilerin sanayi üretimi, cari açık vb.. gibi açıklanmış olması nedeni ile etki görmedik.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir