Türkiye Sigorta TURSG 2021/12 Analiz

Türkiye Sigorta (TURSG) 4Ç21’de beklentilere paralel 274.3 mn TL net kar açıkladı. Net kar yıllık %43, önceki çeyreğe göre %83 artış gösterdi. Bu sonuçla birlikte Şirket 2021 yılını 1.058 mn TL net kar ile kapadı. Net kar 2021 yılında %8 geriledi.

masanotları borsa

Teknik Kar rakamı 2021 yılında 1.297 mn TL olurken, 2020 yılına göre sınırlı oranda %3 düşüş gösterdi. Bunda Sağlık grubundaki teknik karın azalması ve Kara Araçları Sorumluluk grubunda 299mnTL zarar yazılması etkili oldu. 2021 yılının ortasından itibaren pandemi etkisinin azalması ve mobilite oranlarının artması ile sağlık harcamaları artış gösterdi. 2020 yılındaki kapanma etkisinin yarattığı yüksek karlılık baz etkisi de dikkate alınırsa Sağlık grubundaki karın azalmasını açıklıyor. Bunun yanında doğal afetler, yangın ve sel gibi gelişmeler teknik karlılığı etkiledi. Motor branşında parça maliyetlerinin artması, kur etkisi gibi faktörler karlılığı baskılayan diğer etmenler oldu. Dengeli portföy yapısı TURSG’nin teknik kar rakamında sınırlı düşüşü sağladı.

Şirket 2021 yılında %32 artışla 11.750 mn TL brüt prim üretimi gerçekleştirdi ve %13.4 Pazar payı ile sektör liderliğini korudu. 2020 yılında yapılan tek seferlik nükleer anlaşma poliçesi çıkarıldığında prim üretimi büyümesi %43 oluyor. 2020 yılındaki yüksek baz etkisine rağmen %32 büyüme oldukça başarılı bir sonuç. Sektörün prim üretimi büyümesi %29 oldu.

TURSG Pazar payı 2019 yılında %12.4 seviyesinden, %13.4 seviyesine ulaştı. Teknik Karlılıkta Pazar payı %20.1 seviyesinde.

Sektör Ortalamasının Üzerinde Sonuçlar

Teknik Kar/Brüt Prim rasyosunda %11 seviyesindedir. Sektör ortalaması %8.6. Hasar Prim oranı %76 olurken, sektör ortalaması %83 seviyesindedir. Ortalama Özsermaye karlılığı %28 seviyesindedir. Sektör ortalaması %20 olmuştur.

Türkiye Sigorta Yatırımcı İlişkileri Sunumundan Alınmıştır

Birleşmenin Ardından

Şirket gerçekleştirdiği büyük birleşmenin yapılanmasını geçtiğimiz süreçte başarılı bir şekilde tamamladı. Üstelik bunu yaparken Hayat-Dışı Sigorta branşında sektörde liderliği kaptı. Lider pozisyonunun sürdürülebilir olmasında önemli birkaç faktörü hazırladıkları sunumda ayrıntılı şekilde anlatmışlar. (Yatırımcı İlişkileri Sunumunu mutlaka okuyunuz.)

Niche alanlardaki güçlü pozisyonu, yaygın dağıtım ağ ve ürün yapısı ile Şirket dengeli ve çeşitlendirilmiş bir prim portföyüne sahip bulunuyor. Oto sigortasındaki prim üretiminin toplam üretimdeki payı TURSG için %28 seviyesinde. Sektör ortalaması %43 düzeyinde. Şirket çeşitlendirme stratejisini sürdürülebilir liderlik için anahtar olarak görüyor.

Türkiye Sigorta üç kamu bankası ile imzaladığı münhasırlık anlaşmaları ve 4569 banka şubesi ile ürünlerini sunuyor. Hayat dışı sigorta şirketleri toplam prim üretimlerinin %15’ini banak kanalıyla gerçekleştirirken, TURSG için bu oran %55 seviyesinde. Banka şube ağı frekansı düşük, kar marjı yüksek prim üretim ve karlılık sağlıyor.

Ayrıca TURSG büyük projelerde yer alıyor. Yenilenebilir enerji, Nükleer Santral, Uydu, Doğalgaz kaynakları gibi güçlü poliçeler üretebilecek organizasyonel yapıya sahip.

Birleşmenin maliyetler üzerinde pozitif etkisi görülmeye başlandı.

Şirket orta vadede üreteceği fon kapasitesi ile uluslararası bir oyuncuya dönüşmeyi hedefliyor.

Türkiye Sigorta Yatırımcı İlişkileri Sunumundan Alınmıştır

Değerlendirme

TURSG için açıklanan sonuçları pozitif karşılıyorum. Prim üretim hızındaki artış memnuniyet verici. Pk çok açıdan sektör ortalamalarının üzerinde performans sağlayan şirketin, diğer sigorta şirketlerine göre bankacılık kanalı gibi güçlü kasları bulunuyor ve bu avantaj sağlıyor. Gelecekteki uluslararası oyuncu olmak hedefine doğru başarı ile yürüdüğünü düşünüyorum.

Piyasa çarpanlarına bakıldığında f/k çarpanı 5.6x (sektör ortalaması 9.3x), pd/dd çarpanı 1.4x (sektör ortalaması 2.8x). Piyasa Değeri/Prim Üretimi rasyosu ise 0.5x ile, 0.3x olan AKGRT ve ANSGR’nin bir miktar üzerinde bulunuyor.

Şirket için kısa vadeli bir hedef fiyatım bulunmuyor. Ancak bulundupu seviye ve hedeflerine yönelik gerçekleşmeleri dikkate aldığımda uzun vadeli pozitif beklentimi koruyorum. Hisse son bir yılda %27 geriledi ve Borsa Endeksine göre geride kaldı. Genel olarak TURSG için analist hedef fiyatları 6.60-7.50TL arasında bulunuyor.

TURSG’nin geçen yıl geçmiş yıl zararı ödemesi nedeni ile düşük oranda kar payı dağıtmıştı. Bu yıl geçmiş yıl zararı bulunmuyor. Bu rakamın %70-75’ini dağıtabilir. %70 hesaplarsak hisse başı brüt 0.64TL, net 0.57TK temettü dağıtmasını bekliyorum. Bu %11 temettü verimini işaret ediyor. Oldukça olumlu olur.

Türkiye Sigorta Yatırımcı İlişkileri Sunumundan Alınmıştır

Şişe Cam SISE 2021/12 Bilanço Analizim için tıklayınız.

Borfin Eğitimim için bilgi alınız. Görsele tıklayınız.

BORFİN EĞİTİMİM, Bilgi için tıklayınız

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir