ULUSE Bilanço Analizi ve Değerleme, Teknik Analiz

Ulusoy Elektrik (ULUSE) gelen bilançolar içerisinde olumlu bulduğum şirketlerden birisi. Şirket 1Ç18 döneminde satışlarını geçen yıl aynı döneme göre %45 artırmayı başarırken, bu aynı zamanda tüm zamanların en yüksek 1.çeyrek satış geliri rekoru oldu. Şirket’in istatistiksel olarak en zayıf çeyrek döneminin 1.çeyrek olduğunu belirtmek isterim bu arada. Buna rağmen güçlü bir sonuç.

masanotları

Yine aynı dönemde Esas Faaliyet Karı %57 artış yakalarken, FAVÖK rakamı ise %55 büyüdü ve net kar %77 artış ile 15.8 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Kardaki daha hızlı artışta brüt kar marjındaki büyüme ve yatırım faaliyetlerinden gelirler etkili olmuş görünüyor.

Karlılıkta ise sınırlı bir artış var. Brüt kar marjı 2 puan yükselerek %25 olurken, bunda satılan malın maliyetinde %77’den %74 seviyesine gerilemenin etkisi büyük. Başka deyişle satış gelirleri %45 artarken maliyetlerdeki artışın %40 ile satışların gerisinde kalması karlılığı yükseltti.

İhracatçı ve Nakit Zengini

Şirket satışlarının %37’sini ihraç ediyor. Yurtiçi satışları aynı dönemde %28 büyürken, yurtdışı satışları TL bazında geçen yıl aynı döneme göre %90 artış sağladı. Bunda direk yurtdışı satışların yanında ihraç kaynaklı satışlardaki yüksek artış etkili oldu. Ayrıca döviz kurlarındaki yükselişte TL bazındaki artışta bir diğer etkili faktör.

ULUSE aynı zamanda nakit değerler açısından rahat bir şirket. 1Ç18 itibari ile 30.6 milyon TL net nakit değeri bulunuyor. Başka deyişle borcu sevmeyen bir şirket ve politikasını böyle benimsemiş durumda. Cari oran 2.88 ve likidite oranı ise 2.05 seviyesi gibi yüksek değerlerde. Başka deyişle borç sorunu yok.
Döviz pozisyonu bakımından ise 2.1 milyon $ döviz fazlasına ve 122 bin € gibi düşük miktarda döviz açığına sahip.

Temettü 31 Temmuz 2018 tarihinde ödeniyor

Şirket 2017 yılı karından hisse başı 0.2777TL nakit temettüyü 31 Temmuz 2018 tarihinde ödeyecek. Mevcut 8.90TL fiyata göre temettü verimi %3.1 seviyesine karşılık geliyor. Nötr. Ama temettü ödemesi olumlu. Yatırımcı dostu bir şirket.

Sermaye %100 Bedelsiz (iç kaynaklardan) Arttırıldı

ULUSE ayrıca 4 Mayıs 2018 tarihinde ödenmiş sermayesini %100 bedelsiz artırarak 40mn TL’den 80 mn TL’ye yükseltti. Bu işlemin hissenin işlem hacmine daha fazla katkı sağlamasını beklerdim. Ama yine de olumlu buluyorum.

Hatırlayalım

Hatırlatacak olursam, şirketin hakim ortağı Sait Ulusoy, yabancı kurumsal yatırımcılardan gelen talep üzerine, dolaşımdaki pay sayısını ve dolayısıyla likiditeyi artırmak amacıyla, 28.09.2017 tarihinde, 4 milyon adet pay satışı yapmıştır. Satılan payların dağılımı; %80 yabancı kurumsal yatırımcılar, %20 yurtiçi kurumsal yatırımcılar şeklinde gerçekleşmiştir. Bu satış sonrası şirket paylarının fiili dolaşım oranı %11,62 ‘ den %21,62 ‘ye yükselmiştir. Ancak şu ana kadar işlem hacminde belirgin bir artış hissedemedik maalesef.

Yabancıların şirket hisselerine yatırım yapmış olmasını, ULUSE ‘ye duydukları güven ve yüksek beklentileri yansıttığını düşünüyorum. Türkiye’de gelecek 4-5 yıl içerisinde yılda ortalama 16-17 milyar TL enerji yatırımı yapılacak olması, Şirket için önemli Pazar payı anlamına geliyor. Bilindiği gibi ULUSE enerji üretmiyor, enerji üreten şirketlere trafo, hücre gibi yüksek teknoloji içeren ürünler satıyor. 6 aylık analizimde şirketle ilgili şirket ve sektör hakkında daha fazla bilgi yer alıyor. Bakabilirsiniz.

Şirket Ortağı 3 milyon 120 bin lot hisse aldı

Yine hatırlatacak olursam şirket ortağı Sait Ulusoy 9 Mayıstan bu güne piyasadan toplam 3 milyon 120 bin lot ULUSE hissesi aldığını duyurdu. Bu alımların ağırlıklı ortalaması 8.50TL fiyat üzerinde yoğunlaşıyor. Bunu pozitif anlamda önemli buluyorum.

Değerleme ve Hedef Fiyat

2018 yılında şirket yönetimi satış gelirlerinin %20-25 aralığında artacağını bekliyor. Başka deyişle 2017 yılındaki yüksek satış gelirinin tek seferlik nedenleri vardı bu nedenle 2018 yılında normal bir büyüme bekleniyor. ULUSE için 2018 yılında satış gelirlerinin %22 artışla 532 milyon TL seviyesinde oluşmasını bekliyorum. FAVÖK Marjının yine %25 seviyesine ulaşabileceğini ve 136 milyon TL düzeyine gelmesini öngörüyorum. Sonuç olarak 104.8 milyon TL net kar beklentim var.

Şirket’in son iki yıllık f/k ortalaması 8.3x ve fd/favök ortalaması ise 8.8x seviyesinde bulunuyor. Piyasa çarpanlarında bu ortalamaları makul görmekteyim. Diğer yandan ULUSE için yaptığım önceki İNA analizimde sermaye maliyetini %12 seviyesinden bu yıl için %19.5 seviyesine çıkarıyorum ve gelecek yıllarda kademeli olarak %12’ye indiriyorum. Çünkü mevcut faizlerin sonsuza kadar yüksek kalacağını bekleyemezsiniz.

Bu beklentilere göre f/k, fd/favök ve ina analizine göre ortalama olarak 13.75TL hedef fiyatına ulaşıyorum. Bu rakam önceki hedef değerimin devam ettiği anlamına geliyor. Buna göre ULUSE için mevcut 8.90TL fiyata göre %55 yükseliş potansiyeline sahip bulunuyor. Şirket için orta ve uzun vadeli cazip bir yatırım fırsatı bulunuyor.

ULUSE için tek olumsuz taraf işlem hacminin çok düşük olması diyebilirim. Hacimde güçlenmelerin oluşması ve daha derin işlemlere izin vermesi durumunda hak ettiği değere daha hızlı bir şekilde ulaşabileceğini düşünüyorum.

Mevcut değerleme 2.çeyrek bilançonun ardından yeniden gözden geçirilecektir.

Önceki Analizim için tıklayabilirsiniz. 

ulusetablo
ULUSE Teknik Analiz

Hisse teknik olarak uzun vadede yükseliş trendini kanal içerisinde koruyor. Mart ayından bugüne bu kanal içerisinde düzeltme sürecini yaşadı ve bunu tamamlamış görünüyor. 50 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıkması ve MACD göstergesinin sıfır seviyesinin üzerine yükselmiş olması hissenin artık yukarı trend içerisine girmeye başladığını göstermekte. Kısa vadede 9.13 seviyesindeki yakın direncini geçer ve üzerine yerleşmeyi başarabilirse ilerleyen günlerde ilk etapta 10 seviyesine ardından 11.40 seviyesindeki kanal hedefine doğru yükselişler görebiliriz. Hissede 8 seviyesi üzerinde seyirler sürdüğü sürece pozitif görünüm devam edecektir.

uluse_teknik_analiz

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“ULUSE Bilanço Analizi ve Değerleme, Teknik Analiz” için 4 yanıt

  1. Merhaba Tuncay bey. Öncelikle yol gösterici çalışma ve yorumlarıniz için teşekkür ederim. Uluse de sizin de belirttiğiniz gibi piyasadan 3,2 milyon hisse alındığı belirtildi. Ancak bu kadar düşük hacimli bir hissede anlaşmali satis olmadan bu kadar hissenin alinması nasıl mümkün olabiliyor. 8,50 ye 1 milyon satış koyuyor ve hemen alınıyor. Eğer anlaşmalı olmuşsa kimden aldıklarını söylemeleri gerekmez miydi? O kadar hisseyi günlük piyasadan yavaş
    yavaş alsalar hisse hak ettiği yerlere daha kolay gidebilirdi. Bu kadar hissenin 3 işlem gününde alınması ile ilgili bir görüşünüz var mı ?

    1. çok fikrim yok salih bey. İşlemleri takip etmiyorum. Bilanço büyüdükçe karlılık devam ettikçe hak ettiği yere gelecektir. Buna inanıyorum.

      1. Hak ettiği yere gelme konusunda istekli davranmaya başladı 🙂 üstteki kanal hedefi kırılımi olması durumunda yeni teknik hedefi konusunda bir yorumunuz var mıdır ?

  2. Küçük yatırımcı olarak analizlerinizden cok faydalanıyorum emeğinize sağlık Teşekkürler sağlıkla kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir