Altı Aylık Bilançolar Başlıyor

Haziran ayının son ermesi ile birlikte 2.çeyrek bilanço beklentileri Borsa İstanbul’da satın alınmaya başlayacak. Bu durum genel endeks hareketinden daha çok hisse bazla hareketlerin daha ön planda olabileceğini gösteriyor. Genel olarak Demir çelik, havacılık, hava yolları, ana metal, turizm, turizme bağlı içecek gıda sektörleri ve ihracat oranı yüksek şirketler veya sektörlerde beklentiler yüksek görünüyor.

masanotları

Bilanço sezonu 24 Temmuz’da Türk Telekom bilançosu ile başlayacak görünüyor. Ardından 25 Temmuz Akbank, TSKB, 26 Temmuz Garanti Bankası, TAV Hava Limanları, 27 Temmuz Arçelik, 30 Temmuz İş Bankası olarak bu takvim uzuyor. Elbette bu tarihler ve şirketler değişebilir. Ama şimdilik görünen bu. Elbette bu şirketler BIST 30 şirketleri, bu şirketlerin dışında borsada halka açık olan diğer pek çok şirkette 2.çeyrek finansallarını açıklayacak.

Kamuyu Aydınlatma Platformunda 2018 yılı 6 aylık finansal raporlama tarihleri açıklandı. Buna göre konsolide olmayan bilançolar için son gönderme tarihi 9 Ağustos, konsolide bilançolar için son gönderme tarihi 20 Ağustos olarak görülüyor. Bankalarda ise hem konsolide hem solo bilançolar için son gönderme tarihi 20 Ağustos. Ancak bu tarihler son gönderme tarihi. Şirketler veya bankalar bu tarih öncesinde daha erken bir tarihte de finansallarını gönderebilir.

Sanayi üretim verilerinde baz etkisinden dolayı geçen yıla göre yüksek başlayan artışların son verilerde yavaşladığını gördük. Aynı etkiler 2.çeyrek bilançolarda da görülebilir. Tabi şirket bazında farklı performanslar görebiliriz. Diğer yandan DolarTL kuru 2.çeyrek dönemde %15.5 ve EuroTL ise %9.1 yükseldi. Her iki artış ta 1.çeyrekteki yükselişlerden daha fazla oldu. Yüksek ihracat yapan şirketler, ihracat gelirlerini TL’ye çevirirken yüksek kurdan çevirecekler ve bu satış gelirlerini destekleyecek. Döviz bazında ihracatında artış olmasa bile, kurlardaki artıştan dolayı %10 ile %15 arasında ihracat geliri artışı oluşacak. İhracatçı şirketlerin ön plana çıkması genel beklentiler arasında.

Elbette kur artışının maliyetler tarafında şirketlerde nasıl erozyonlar yarattığını da göreceğiz. Diğer yandan borçlu şirketler için ise zor bir dönem geçiyor. Döviz borcu yüksek şirketlerde döviz kurlarındaki artıştan dolayı yüksek kur farkı giderleri göreceğiz. Yine TL bazında borcu yüksek şirketlerde ise yine yüksek faizlerden dolayı finansman giderlerinin yükseldiğini göreceğiz.
Buna karşın borsa da nakit zengini ve döviz pozisyonu fazla veren şirketlerde ise doyurucu faiz gelirleri ve kur farkı gelirleri oluşacak. Burada yine nakit açısından zengin olan ve döviz fazlası olan şirketler yine bilanço beklentisi yüksek şirketler arasında yerini alacak görünüyor.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Altı Aylık Bilançolar Başlıyor” için 2 yanıt

  1. Merhaba Tuncay bey, merak ettiğim bir husus var, şirketler bilançolarına yabancı para yükümlülüklerini güncel kurlara göre hesaplayıp mı yazıyorlar? Yani uzun vadede 100 m usd borcu olan şirket her dönem güncel kura göre mi bilançosunu oluşturuyor? Veya TL bazlı farklı bir yöntemi mevcut mudur? Yani bilançolarda nakit zengini firmalarda kur geliri beklerken, yükümlülüklerde de artış beklemeli miyiz? Şimdiden teşekkürler

    1. Bildiğiniz gibi bilançolar TL bazındadır. Dolayısıyle yabancı para varlıklar ve yükümlülüklerde dönem sonu kur seviyesine göre TL’ye çevrilerek konur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir