TOASO 2018/03 Bilanço Değerlendirmesi, Hedef, Teknik Analiz

Tofaş Fabrika (TOASO) yakın zamanda 2Ç bilançosunu açıklayacak. Bunun öncesinde şirket hakkında bir değerlendirme yapamamıştım. Kısa bir değerlendirme yapmaya çalışacağım.

Şirket 1Ç döneminde ılımlı bir bilanço açıkladı. Satışlar geçen yıl aynı döneme göre %8,4 gibi sınırlı bir oranda artarken, FAVÖK karı %19 ve net kar %24 artmayı başardı. Karlılık ise çok değişmedi ve karlılığını korudu.

masanotları

İlk çeyrek dönemde zayıf yurtiçi talep’ in de etkisiyle satışlar toplamda adet bazında %10 düşmesine rağmen, TL bazında artış olması, EURTL kurunun yüksek seyri ve içerideki döviz kurlarındaki yükselişin etkisiyle gerçekleşti.
Aynı dönemde şirket’ in ihracatı adet bazında %11, yurtiçi Pazar satışları yine adet bazında %6,3 düşmüş. Ancak şirket bu farkların 1Ç17 dönemindeki yüksek baz etkisinden dolayı oluştuğunu ve bu etkinin ilerleyen çeyreklerde azalacağını belirtiyor.

TL bazında ise yurtiçi satışlar %14 ve yurtdışı satışlar %6,5 artış göstermiş. Bunda yine kur, parite ve vergi etkisi var.

Yurtiçi Otomotiv Pazarı Daraldı

ODD verilerine göre 2018 yılında toplam otomotiv pazarında yılın ilk beş ayında %4,2 daralma oluştu. Otomobil üretimi %7 gibi daralırken, ihracat %10 büyüme kaydetti. Yurtiçi pazardaki daralma Haziran ayında giderek artmış durumda. Uludağ İhracatçı Birlikleri verisine göre sadece Haziran ayında otomotiv sektöründe yurtiçi pazarda %40 daralma oluştu. Ancak yılın ilk 6 ayında ise ihracat %14.5 artarak 16.4 milyar $ ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

TOASO satış gelirlerinin %78’i ihracat gelirlerinden oluşuyor. Yurtiçi pazardaki daralmanın ihracat gelirleri ile kompanse edilebileceğini düşünüyorum. EURUSD paritesinin 1.15 seviyelerinin altına düşmemiş olması ve 1.17 seviyelerinde seyrini korumuş olması ve EURTRY kurunun 2Ç dönemde de yükselişini sürdürmüş olması ihracat gelirlerini pozitif etkileyecek görünüyor.

Ancak yurtiçindeki daralmanın ne şiddette bilançoya yansıyacağını göreceğiz. Genel olarak TOASO için 1Ç dönemde ki gibi ılımlı büyümenin devam edeceği söylenebilir. Yüksek kurlar ihracatı olumlu etkilerken yurtiçi pazarı olumsuz etkiliyor. Bununla birlikte, yurtiçi pazardaki daralmanın en şiddetli seviyesinde olduğunu bundan sonra sektördeki daralmanın yavaşlayacağını söylemek mümkün. Bu da gelecek dönemler için TOASO’ya yönelik pozitif beklentilerin oluşmasını sağlayabilir.

toaso_finansal

Değerleme ve Hedef Fiyat

2018 yılının ilk çeyreğinde FAVÖK ve net kardaki çift haneli büyümenin ilerleyen çeyreklerde düşebileceğini ve yılı sınırlı bir artışla tamamlayabileceğini düşünüyorum. Buna göre TOASO için satış gelirlerinin %8 büyüme ile 18.864 milyon TL seviyesinde, FAVÖK rakamının %7 büyüme ile 2.132 milyon TL ve net kar rakamının %3 artışla 1.322 milyon TL seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyorum. Tabiki şimdilik. Gelecek bilançolardan sonra tekrar bakılacak.

TOASO ‘nun son iki yıllık fd/favök ortalaması 9.48x ve f/k çarpan ortalaması ise 12x seviyesinde oluşmuş durumda. Bu bilgilere göre İNA, f/k ve fd/favök yaklaşımlara göre TOASO için 6-12 aylık hedef fiyatımı 38TL’den 34,7 TL seviyesine aşağı yönlü revize ediyorum. Hisse nin mevcut 23.20 fiyatına göre %50 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Bu ucuzluk ne zaman hissede etkili olur. Sektörde geleceğe yönelik beklentilerde iyileşme başladığı andan itibaren TOASO’da hedef fiyatına doğru fiyatlamaların balamasını bekliyorum. Bildiğiniz gibi borsa da beklentiler alınır ve gerçekleşmeler satılır. Şu anda beklentiler başka sektörlerde yoğunlaşmış durumda ve o sektörler tercih ediliyor.

Orta ve uzun vadeli yatırımcılar için mevcut fiyatların güzel bir yatırım fırsatı verdiğini düşünüyorum. Uzun vadeli yatırımcılar için önemli bir problem görülmüyor. Kısa vadeli al-sat ile uğraşan yatırımcılar için ise hissedeki zayıf seyirlerden dolayı zor bir dönem bulunuyor. Sektörde olumsuz istatistiklerin gelmeye devam etmesi hissedeki baskının sona ermesini önlüyor.

TOASO Teknik Analiz

Teknik olarak TOASO Halen zayıf bir görünüm içerisinde. Hem günlü hem haftalık grafiklerde bu zayıf görünüm görülüyor. Kısa vadede 24 seviyesindeki 50-günlük ortalamanın üzerine çıkması hissedeki güçlenmenin ilk adımı olabilir. Ardından 25.8 seviyesindeki direnç çizgisinin geçilmesi ve üzerine yerleşmesi gerekli. Daha ileri vadede ise grafikteki 50-haftalık ortalamasının üzerine çıkması lazım. Böyle bir gelişme hissenin orta ve uzun vadeli yükseliş trendine girdiğini bize söyleyecek. Aşağıda ise 22.60 seviyesindeki destek önemli. Hissenin bu desteği kırması durumunda 19 seviyesine doğru baskı devam edebilir.

toaso_teknik_analiz

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“TOASO 2018/03 Bilanço Değerlendirmesi, Hedef, Teknik Analiz” için 4 yanıt

  1. Yorum için teşekkürler tuncay bey. Uv yatırım için tek hisse seçmek istiyorum ama yorumlar hep 3-4 hisse seçin demiş. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz. Siz tek hisseyemi yoğunlaştınız?

  2. Tuncay bey merhaba,

    Değerli yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim. Hisse uzun bir süredir düşen trendde. Bir taraftan da şu sıralar alım için çok uygun fiyatlarda olduğunu düşündürüyor.
    Bu piyasadaki tecrübenizle pay sahibi yatırımcıları için Tofaş’ ın önümüzdeki 1-2 yıl için olumlu yönde gelişmeler var mı, yoksa uzun süreli düşüş bir süre daha devam edecek mi?

    Teşekkürler

    1. Yurtiçi otomobil pazarının gelecek yıllarda canlanmasını bekliyoruz tabi. Diğer yandan ihracat bacağı iyi gidiyor. Neden bu kadar baskı olduğunu bende anlamış değilim. Sonucunda kötü piyasadayız. Yabancılar fiyat gözetmeksizin satış yaptılar. İster istemez bu tür hisselerde etkileniyor. Bence uzun vadeli olarak önemli bir fırsat sunuyor. Ama sabırlı bir yatırımcı olmak gerekiyor. kısa vadeyi değil uzun vadeyi düşünmek gerekiyor. TOASO büyük ve pazarda önemli bir şirket.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir