ABD Tarımdışı İstihdam: Değerlendirme

ABD Tarım dışı istihdam verisi 103K ile piyasa beklentisinin altında açıklandı. Beklentiler 185K seviyesinde bulunuyordu. Bununla birlikte Şubat ayı verisi 313K’dan 326K’ya yukarı revize edilirken, Ocak verisi 239K ‘dan 176K’ya aşağı yönlü revize edilmiş durumda. Net durumda 50K aşağı yönlü revize bulunuyor. Son üç ayın ortalama istihdamı ise 202K seviyesinde gerçekleşmiş.

İşsizlik oranı son altı aydır %4.1 seviyesinde devam ediyor.

Ortalama saatlik kazançlar ise beklentilere paralel aylık bazda %0.3 seviyesinde artış göstererek, önceki aya göre 8 sent artışla 26.82$ seviyesinde gerçekleşti. Saatlik kazançlardaki yıllık artış ise %2.7 seviyesinde oluştu. Yıllık ücret artışı ocak ayında %2.8 olurken, şubat ayında %2.6 seviyesine gerilemişti. Burada dalgalı bir seyir izleniyor.

Genel fed beklentilerinde değişiklik beklemiyoruz

Veri genel olarak istihdamdaki artış hızının yavaşladığını gösteriyor. Ancak işsizlik oranında %4.1 ile değişim yok. Bununla birlikte ücret artışları bakımından enflasyon sinyali yine görülmüyor. Ana resime bakıldığında Fed’in bu yıl 3 veya 4 faiz artışı beklentilerini değiştirecek nitelikte olmadığını düşünüyoruz. Sadece bir aylık bir veri ile istihdamda yavaşlamanın olduğu yönünde bir yorum yapmak yanlış olabilir.

ABD dolarında sınırlı değer kaybı gözleniyor

Piyasalarda ABD Dolarında sınırlı bir gevşeme izleniyor. EURUSD 1.2230 seviyesinden 1.2255 seviyesine yükselmesinin ardından yeniden 1.2220 seviyesine gerileme ve ardından tepkiler izliyoruz. Ons Altında ise 1322 seviyesinden 1331 seviyesine yükselmesinin ardından yeniden 1322 seviyesine gerileme ve sonrasında tepkiler görmekteyiz. DolarTL’de ise 4.0550 seviyelerinden düşüş oluşurken şu aralar düşüş 4.4025 ile devam ediyor.

Dolardaki değer kaybının sınırlı olmasını ve paritelerdeki hareketlerinde sınırlı bir seviyede kalması beklenebilir. DolarTL paritesinde ise yükselişin sert olmasından dolayı geri çekilmede diğer paritelere oranla daha fazla olabilir. 4.0263 seviyesini destek olarak izliyoruz. Bu notanın yakınlardan dolar kurunda tepkiler görebiliriz. USDTRY’nin 4.0263 seviyesinin altına gerilemesi durumunda ise aşağı yönlü seyir biraz daha uzayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir