Borsa Teknik Analiz

Borsa Endeksinde teknik olarak haftalık grafikte zayıflama sinyalleri güçleniyor. Son olarak 110000 seviyelerindeki kritik destek çizgisinin altına gerileyen endekste bu seviyenin altına kalıcı seyirler devam ederse satış baskısı ilerleyen haftalar içinde devam edebilir. Buna ek olarak Borsa endeksinde 108000 seviyesindeki 50-haftalık ortalamayı izliyoruz. Bu seviyenin altına sarkmalar olsa da endeksin bu haftayı 108000 üzerinde kapatıp kapatamayacağı önemli olabilir. Teknik olarak 50-haftalık ortalamasının altına gerileyen bir endekste görünüm iyice bozulmuş olacak. Ancak bunu söyleyebilmemiz için bir iki haftalık kapanışları görmemiz gerekecek.

Göstergelere bakıldığında MACD halen sıfırın üzerinde ve alım piyasasını gösteriyor. Ancak yönünü aşağı çevirmiş olması ve kendi ortalamasını aşağı yönlü kesmiş olması düzeltmenin devam edebileceğini gösteriyor. Fakat MACD sıfır noktasından bu kadar uzaktayken, 108000 seviyesini şimdi kırmasını beklemiyorum. Bu noktadan veya bu noktanın altına belirli bir oranda sarkmasının ardından tepkiler görebiliriz.

Endeksin 50-haftalık ortalaması olan 108000 seviyesini kırması ve bu seviyenin altında bir iki hafta kalması durumunda ise 101500 seviyesindeki çok daha kritik destek noktası radarlara girmiş olacak. Bunu pek istemeyiz.
Teknik anlamda borsa endeksinde kritik bir gelişme yaşıyoruz. Endeks 2016 yılı aralık ayından bu yana ilk kez haftalık grafiklerde 50-haftalık ortalamasını test ediyor. Bu nedenle gelecek bir iki haftaki seyirler oldukça önemli olacak.

Uzun zamandır gerek yazılarımda gerek yayınlarımda endeks 113000 seviyesi üzerinde kaldığı sürece mevcut pozisyonlar korunabilir, yeni ilave alım için ise 118000 seviyesinin üzerine yerleşen bir endeks olmalı şeklinde yorum paylaşıyorum. Mevcut durumda eğer hala pozisyonlar varsa endeksin 108000 seviyesini kırıp kırmayacağı izlenmeli. Kırması durumunda pozisyonlar kapatılabilir. Yeni alım için ise endeksin 108000 seviyesi üzerinde tutunup tutunmayacağı mutlaka izlenmeli. Hatta tepki gelmesi durumunda 110000 seviyesinin geçildiği görülebilir ve sonrasında ilave pozisyon denenebilir. Bu tarz düşüşler bilançosu güçlü, beklentisi yüksek şirketlerde uzun vadeli alımlar için fırsat olarak değerlendirilebilir.

borsa xu100

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir