AKSEN 2021/06 Analizi

Aksa Enerji (AKSEN) 2Ç21’de 280.3 milyon TL net kar açıkladı. Net kar yıllık %90 çeyreklik %35 büyüme gösterdi. Şirket için genel piyasa beklentisi yok. Ancak Şirket’in kendi konservatif %7-8 büyüme beklentilerinin üzerinde sonuçlar var. Kardaki artışta yurtiçi talebin güçlü oluşması ile artan yurtiçi satış gelirleri, kontrollü faaliyet giderleri ve düşen OPEX oranı etkili oldu. Buna ilave olarak geçen yıl aynı dönem yazılan 13 milyon TL yatırım faaliyet gideri yıllık artışta etkili oldu. 6 aylık net kar %119 büyüdü ve 487.9 milyon TL oldu.

masanotları borsa

Satış gelirleri %62 artışla 2.620 milyon TL olurken, büyüme yurtiçinden geldi. Yurtiçi satışlar %72 ve yurtdışı %24 büyüdü. G.Afrika santralleri hariç elektrik satış fiyatı 390 TL/MWh oldu. 6 aylık satışlar %37 büyüdü. Yine 6 aylık dönemde yurtiçi satışlar %45, yurtdışı %8 büyüdü. Brüt Kar marjı %19.4 oldu.

FAVÖK 2Ç21’de 621 milyon TL ile yıllık %74, çeyreklik %26 büyüdü. FAVÖK artışında cirodaki artış, Brüt karlılıktaki yükseliş ve Faaliyet Giderlerindeki kontrollü seyir etkili oldu. FAVÖK Marjı %24 ile yıllık 1.6 artış gösterdi. 6 aylık dönemde FAVÖK %51 büyüdü ve %23.3 FAVÖK Marjı ile çalıştı.

Net Borç / FAVÖK oranı 1.5x seviyesinde bulunuyor. Bu oran 3 aylık dönemde 1.6x ve 2020 yılı sonunda 1.7x seviyesindeydi. 2016 yılındaki 6.4x seviyesinden aralıksız düşüş sürüyor. Cari oran 1.2x ve likidite 1.1x ile oldukça ideal seviyede.

AKSEN’in Haziran itibari ile 11 milyon $ ve 24 milyn € olmak üzere 341 milyon TL karlılığı döviz pozisyon fazlası bulunuyor. Ayrıca şirket’in FAVÖK gelirlerinin büyük çoğunluğu döviz bazında oluşması nedeni kur riski kontrol altında.

AKSEN Faaliyet Raporu için tıklayınız.

Yatırımcı İlişkileri sayfası için tıklayınız.

AKSEN Değerlendirme

AKSEN finansallarını olumlu karşılıyorum. Gelen sonuçlar Şirket’in 2021 beklentilerinin üzerinde. Yurtiçi talebin yükselmesi beklentilerin aşmasında etkili olmuş. Yurtdışı beklentilere paralel gidiyor diyebiliriz. AKSEN için asıl beklentiler 2022 yılına yoğunlaşıyor. Özbekistan santralinin devreye girmesi ve 2022 yılı finansallarına katkının başlaması ve yeni gelişen projeler Şirketteki büyümeyi destekliyor.

AKSEN PD/DD
AKSEN FD/FAVOK

Şirket’in tarihsel piyasa çarpanlarına göre düşük seviyelerde seyrediyor. Ayrıca sektör ortalamalarının altında işlem görüyor. Beklentilere paralel olarak iskontolu işlem gördüğünü düşünüyorum. AKSEN 11.1x f/k (sektör: 13.8x), 1.6x pd/dd (sektör: 3x), 5.8x fd/favök (sektör: 19.8x) çarpanlarına sahip bulunuyor. Uzun vadede büyüme beklentileri ve devereye girecek yeni kapasitelerle pozitif beklentimi koruyorum.

AKSEN Özet Gelir Tablosu

PETKM 2021/06 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir