Borsa Haftalık Piyasa Yorumu 22/8/21

Jackson Hole öncesi haftaya tepki yükselişi beklentisi olan ABD ve Avrupa borsa endeksleri ile başlıyoruz. Geçen hafta ortasında sert düşüşlerle global piyasaları bozan ABD S&P endeksi haftayı tepki yükselişe ile kapatarak olumsuz algıyı bir nebze olsun dağıttı. BIST100 endeksi GOÜ endekslerine kıyasla pozitif bir seyir gösterirken, TL ise dolar karşısında zayıf seyrin ardından güçlenme gösterdi.

masanotları borsa

Haftaya içeride çok önemli bir veri akışı bulunmuyor. Pazartesi günü Ağustos Tüketici Güven Endeksi ve Çarşamba günü Ağustos ayı Kapasite Kullanım Oranı verisini alacağız. Piyasa üzerinde fazla etki beklenmeyebilir.

Powell Cuma Günü Jackson Hole’de Konuşacak

Dışarıda ise haftanın en önemli gündemi Perşembe-Cuma olacak Jackson Hole toplantısı olacak. Fed Başkanı Powell’ın Cuma günü konuşması bulunuyor. Genel olarak piyasalarda sıkılaştırma sinyalinin Jackson Hole’de verilmesi yönünde beklentiler olmanın yanında bunun aksini düşünen analistler azımsanmayacak kadar çok. Powell’ın son mesajları, diğer başkanların aksine halen güvercin ve daha çok gelişmeyi görmenin doğru olacağı yönünde bulunuyor. Jackson Hole’den çok net mesajlar çıkmama ihtimali var. Ancak yinede piyasalar bu konuyu tarih yaklaştıkça spekülasyon malzemesi yapabilir. Bu nedenle Haftanın son gününe doğru piyasalarda dalgalanmalar görebiliriz. Hem içeride Hisse piyasası ve TL üzerinde hem de global piyasalarda risk algılaması yükselebilir.

Pazartesi günü hem ABd hem Euro Bölgesi Ağustos PMI verileri izlenecek. Çarşamba günü ABD dayanıklı mal siparişleri (Temmuz), Almanya IFO verisi, Cuma günü ABD Kişisel gelir ve harcamalar Temmuz verileri önemli olacak.

Başka deyişle ABD Dolarını önemli derecede etkileme potansiyeli olan bir haftaya giriyoruz. Bu aynı zamanda Global piyasalar özellikle GOÜ piyasaları ve varlıkları içinde önemli anlamına geliyor.

Borsa

Borsa endeksi yükselen trend çizgisinin üzerinde kalmaya çalışıyor ancak zorlanıyor. Yine de teknik olarak güçlenme olduğunu söylemek mümkün. 1435-1440 seviyelerini destek olarak izliyoruz. Bu seviye üzerinde kalırsa 1470 direnci tekrar zorlanabilir. Endekste yükselişten söz etmek için 1470 direncinin geçilmesi gerekli. Powell kaynaklı satış olması durumunda 1435 desteği kolayca kırılabilir. Bu durumda 50 günlük ortalama olan 1406 seviyeleri önem kazanacaktır.

Borsa Endeksi

Dolar

Açıkçası TL için kolay bir hafta değil. Dolar kuru 8.58 direnci üzerine yerleşemiyor belki ama TL’deki kırılganlık halen net bir şekilde gözlenebiliyor. Cuma günü Jackson Hole’de sıkılaşma sinyali gelirse DolarTL kuru hızlı bir şekilde 8.58 i geçebilir ve 8.70-8.80 dirençlerini görebilir. Jackson Hole toplantısının güvercin bir şekilde geçmesi durumunda ise Dolar kurunda tekrar 8.40 seviyelerine doğru düşüşler görebiliriz. Bu nedenle sakin olmak ve gelişmeleri izlemek daha sağlıklı olacaktır.

DolarTL Grafiği

Altın

Ons altın çok güçlü görünmüyor. 1770 seviyesi üzerinde tutunabilirse 1800 seviyesini zorlayabilir. Açıkçası 1800 seviyesinin üzerine çıkmadıkça Ons Altın için yukarı yönlü kesin bir yorum yapmak doğru olmayabilir. 1770 desteğinin kırılması durumunda ise Yeniden 1750 seviyesine düşüş görebiliriz. Jackson Hole sonrasında DXY’nin seyri önemli olacak. DXY’nin 93.40 altına gerilemesi Ons Altında 1800 seviyelerini zorlamasını sağlayabilir. Buna karşın DXY’nin yukarı yönlü hareketini sürdürmesi Ons Altında 1750 seviyelerine tekrar düşüşü getirlebilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 4

Borfin Eğitim Linki: Yeni Başlayanlar için Borsa Eğitimi için tıklayın. İçeriği inceleyin. Faydası olacaktır.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Piyasa Yorumu 22/8/21” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir