Borsa ve Piyasa Beklentisi

Jackson Hole sonrası Borsa endekslerinde yükselişler görüldü. Fed Başkanı Powell Jackson hole sempozyumundaki konuşmasında Tahvil alımlarında azaltmaya gitmenin yılsonuna doğru başlayacağı sinyalini verirken faiz artırımının halen çok uzak olduğu mesajını verdi. Piyasalar mesajları dolar negatif olarak algıladı. Dolar endeksi DXY açıklama sonrasında 93.18 seviyesinden 92.62 seviyesine gerileme gösterdi. EURUSD yükseldi ve GOÜ para birimleri pozitif etkilenerek ABD dolarına karşı değer kazandı. Global borsalarda pozitif hava devam etti. Borsa İstanbul %0.67 yükselişle 1458 seviyesinden haftayı tamamladı ve kritik seviye olarak izlediğiniz 1440 seviyesinin üzerinde kaldı. Açıklamalar sonrasında pozitif hava devam ediyor. ABD borsaları günü rekorla kapatırken, Avrupa borsa endekslerinde pozitif görünüm sürüyor. GOÜ borsalarında da aynı şekilde olumlu görünüm var.

masanotları borsa

Dolar endeksinin geldiği noktada 92.50 desteği kritik görünüyor. Bu seviyelerde dolardaki zayıflama durabilir ve bir miktar yukarı tepki oluşabilir. Bu durumda GOÜ para birimleri aldıkları kazançların bir kısmının önümüzdeki hafta geri verebilirler. Ancak dolar endeksi 92.50 seviyesinin de altına gerilerse, GOÜ para birimlerinde dolara karşı önemli bir güçlenme süreci başlayabilir. Ancak şunu belirtmek isterim ki Piyasalar temkinli hareket etmek istiyor görüntüsüne sahipler.

İçeride Büyüme ve enflasyon Bekleniyor

Çarşamba günü içeride 2.çeyrek büyüme verileri bekleniyor. Anketlere göre türkiye ekonomisinin 2.çeyrekte yıllık %22 seviyelerinde büyümesi bekleniyor. Elbette bu rakamda geçen yılın aynı dönemindeki pandemi nedeni ile oluşan düşük baz etkisi bulunuyor. Ekonomistler 2021 yılında %8.1 büyüme bekliyor. Hatırlanacağı üzere 1.çeyrek büyüme verisi %7 olmuştu.

Piyasalar için daha önemli bir veri Cuma günü beklenen TÜFE verisi olacak. Ağustos beklentisi anketlerde %0.72 ile %1 arasında değişiyor. Bununla yıllık TÜFE ‘nin son geldiği %18.95 seviyesinden geri dönmesi bekleniyor. Piyasalar için ve özellikle dolar için TÜFE verisi önemli. Çünkü beklentilerin üzerinde bir veride dolar kurunda dalgalanmalar görülebilir. Beklentilerden iyi gelebilecek bir TÜFE verisi ise hem TL’yi hem Borsa endeksini destekleyecektir.

Dışarıda ABD İstihdam Verileri

Dışarıda ise Cuma günü ABD Tarımdışı istihdam verileri takip edilecek. Beklenti 763K seviyesinde ve işsizlik oranının %5.40’dan %5.2’ye düşmesi bekleniyor. Hafta genelinde hem Euro bölgesi hem ABD PMI verileri izlenecek.

Borsa

Borsa endeksinde zaman daralıyor. Görünüm pozitif halini koruyor ancak 1470 direncinin son dört denemenin ardından geçilmesi lazım. Aksi halde yükselemeyen borsa düşer kuralı devreye girebilir. 1440 desteği ilk yakın destek olarak izlenebilir. Strateji olarak borsada yeni yüklü alım için 1470 direncinin geçildiğini ve üzerine yerleştiğini gördükten sonra hareket etmek daha doğru olacak. 1440 desteğinin altına düşmesi durumunda ise pozisyonlar azaltılabilir. Diğer yandan 1470 direnci önceden dört kez test edildi ve geçilemedi. Bunun bir diğer anlamı ise geçildiği taktirde güçlü bir yükseliş gelebileceğini gösteriyor.

Borsa BIST100 Grafiği

Dolar

TL Powell’ın konuşması sonrası değer kazandı ve 8.30 desteğine doğru geriledi. Pazartesi günü bir miktar tepki gözlüyoruz. DXY’nin tepki noktasını da dikkate alırsak DolarTL kurunda önümüzdeki hafta tekrar 8.40 seviyesinin üzerine hareketler görebiliriz. Ancak bu hareket olsa bile DolarTL kurunun gidebileceği yerler yukarıda sınırlı kalabilir. Cuma günü gelecek TÜFE verisi iyi gelirse DolarTL’de tekrar 8.30 seviyelerine pozitif ayrışmalar görebiliriz. Kısa vadede 8.30 destek olurken bu seviyeyi aşağı yönlü kırması durumunda 8 seviyesine doğru yol açılabilir.

DolarTL Grafiği

Altın

Ons altın Powell sonrasında tekrar yükselen trend çizgisinin üzerine yükseldi. Önümüzdeki hafta DXY’nin tepki vermesi durumunda 1790 seviyelerine doğru bir geri çekilme gerçekleştirebilir. Bu seviyeler alım için daha uygun olacaktır. Ons altında alım yapmak için bir iki gün izlemekte yarar var.

Ons Altın Grafiği

Yeni Başlayanlar İçin Borsa” eğitimimi Borfin’de bulabilirsiniz. Detaylı eğitimde borsa hakkında ve şirket analizleri ile ilgili pek çok bilgi sunuyorum. Eğitim detayı için tıklayınız.

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir