Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi

Küresel borsa endekslerinin karışık kapanışlar yaptığı bir haftayı geride bıraktık. İçeride ise Cuma günü Ağustos enflasyon verisi ile yıllık TÜFE %19.25 seviyesine yükseldi. Bu TCMB’nin politika faizi olan %19 seviyesinin üzerinde. Şimdi gözler 23 Eylül tarihinde gerçekleşecek PPK toplantısına çevrildi. Gelen verinin ardından Borsa endeksinde kar satışları etkili oldu, Dolar kuru önce 8.34 seviyesine çıktı ardından tekrar 8.28 seviyesine çekildi ancak günü 8.32 seviyelerinde kapadı. Tahvil faizlerinde ise ılımlı hava devam etti ve %8.49 seviyesinden %8.39 seviyesine 10 baz puanlık gevşeme görüldü.

masanotları borsa

Teknik Olarak Piyasalarda kısa bir düzeltme düşüşü olabilir

Yeni haftaya girerken küresel ve yurtiçi hisse senedi piyasalarında bir miktar geri çekilmelerin yaşanması muhtemel görünüyor. ABD S&P endeksi ılımlı duruşunu korusa da zorlandığı görülüyor. Teknik olarak 4520 destek olarak izlenirken bu seviyenin altına çekilmesi durumunda satış baskısı artabilir. DAX endeksi daha olumsuz bir haftayı geride bırakırken yeni haftada 15700-16000 arasında denge arayacak gibi görünüyor. Çin Şangay borsası ise yeni haftada dikkatleri üzerine çekebilir. Bir düzeltme düşüşü görebiliriz. Son olarak ABD istihdam verisi sorasında DXY’de gevşeme sınırlı kaldı. 92 seviyesine kadar çekilen Dolar endeksi tekrar 92.17 seviyesine yöneldi. Teknik olarak kritik destek noktalarına yaklaşan bir dolar endeksi var ve bir tepki gelmesi durumunda GOÜ para birimlerinde birkaç gün değer kaybı görülebilir. Bu DolarTL kurunun tekrar 8.40 seviyelerini görmesi anlamına gelebilir.

İçeride Önemli bir veri akışı yok. Siyasi gelişmeler izlenecek

Yeni haftada içeride Pazartesi günü TCMB aylık fiyat gelişmeleri raporu izlenirken, Hazine 3 ihale açacak. Cuma günü ise işsizlik oranı izlenecek. Piyasa üzerinde fazla etki beklemiyorum. İçerideki siyasi gelişmelerin ısındığını izliyoruz. Siyasi açıklamalar yine ön planda olabilir.

Pazartesi ABD Tatil, Perşembe ECB Toplantısı

Dışarıda ise Pazartesi günü ABD Borsaları kapalı olacak. Salı günü Euro Bölgesi büyüme verisi, Perşembe günü ECB faiz toplantısı ve Başkan Lagarde’ın açıklamaları piyasalar için önemli bir gündem. ECB’nin faizlerde değişiklik yapmayacağını bekliyoruz. Ancak tahvil alımları konusunda nasıl mesaj verecek bunu izleyeceğiz. Cuma ABD ÜFE verisi ile hafta kapanacak. Hafta genelinde Fed Başkanlarının konuşmaları yine etkili olabilir.

Borsa

Borsa endeksi 1470 direncinin üzerinde tutunamadı. Ancak halen yükselen trend çizgisinin üzerinde bulunuyor. Açıkçası 1458 ve 1450 destekleri üzerinde kaldığı sürece fazla sorun görünmüyor. Hafta içerisinde bu bölgelere geri çekilme olursa sakin kalmakta fayda var. Büyük resim halen olumluyu fiyatlıyor. Buna karşın 1470 seviyesinin üzerine çıkması ve uzaklaşması durumunda ise etkili bir güçlenme görebiliriz. Ancak Cuma günü oluşan siyah mum haftanın ilk günlerinde Borsa endeksinde bir düşüş olabileceğinin sinyalini veriyor.

Borsa BIST100 Grafiği

Dolar

Enflasyon verisi DolarTL’nin 8.30 desteğini kırmasını engellemiş görünüyor. Kur bu bölgeden tepki verdi. Hafta içinde DXY’de tahmin ettiğim tepki yükselişi olması durumunda DolarTL 8.40 seviyesine doğru yükseliş gösterebilir. Ancak bu hareketlerin hiçbirisi Dolar kuru için yeni bir yükseliş anlamına gelmez. Dolar yaklaşık 3 aydır 8.30 ile 8.70 arasında yatay seyrini koruyor.

TCMB’nin 23 Eylül tarihindeki PPK toplantısına yönelik beklentiler ise yoğun olarak, enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu yinelemek ve faizlerde değişiklik yapmayacağı yönünde bulunuyor. Son verilerle zaten bir indirime yapması anlamsız olacağı gibi, bir iki ay sonra indirime gitmeye hazırlanan bir Merkez Bankası’nın bu toplantıda artırım yapması da bir o kadar anlamsız olacaktır. Ancak 23 Eylül tarihi yaklaştıkça DolarTL’de kırılganlık artabilir ve oynaklıklar görülebilir.

DolarTL kuru grafiği

Altın

Ons altın güçleniyor. 1834 seviyesi kritik ve bu seviyeyi geçmesi durumunda bir Altın yükselişi görebiliriz. Ancak DXY’nin tepki vermesi ihtimali varken yeni pozisyon açmak için acele etmek hata olacaktır. DXY’nin durumunu bir kaç gün izleyip ve Ons Altın’ın 1834 seviyesi üzerine yerleştiğini gördükten sonra alım yönli hareket daha sağlıklı olacak. Bununla birlikte geri çekilme olması durumunda ise 1800 seviyeleri alım için ideal noktalar olabilir.

Ons Altın Grafiği

Borfin Eğitimim Başladı. Yeni Başlayanlar İçin Borsa eğitimim için tıklayınız. Borsa’dan Piyasalara, Şirket analizlerinden fiyatlamaya kadar detaylı basit bilgiler veriyorum. Tavsiye ederim. Eğitim hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

AKSEN 2021/06 Analizimi okuyabilirsiniz.

Resim

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir