Borsa Piyasa Beklentisi 13/09/2021

Küresel borsa endeksleri özellikle majör endeksler haftanın sonunu getiremedi diyebiliriz. Kar satışı beklentisi ile başladığımız haftada satışlar haftanın ikinci yarısında etkili oldu. Genel olarak bakıldığında piyasalar delta varyantının ekonomilerde yavaşlamaya neden olacağı endişesi ve faizlerin uzun süre düşük kalacağı umudur arasında gidip geliyor. Bu bakımdan haftaya küresel borsalarda tepki yükselişleri görülebilir. Ancak öncesinde bir miktar daha keyifler bozulacak gibi görünüyor.

masanotları borsa

Yurtiçi tarafta ise küresel piyasalardaki olumsuzluğun dışında, TCMB Başkanı’nın açıklamaları yeteri kadar gündem oluşturdu. Açıklamalar piyasa tarafından 23 Eylül toplantısında faiz indirimine kapı aralandığı şeklinde fiyatlanırken, dolar kuru yeniden 8.50 seviyesini test etti. Açıkçası dolar kurunda DXY’nin görünüm nedeni ile bir tepki bekleniyordu zaten ancak bu açıklamalar dolar kurunda yukarı hareket hazırlığı içerisinde olanların ekmeğine yağ sürdü diyebiliriz. Piyasadaki algı bozuldu ve BIST100 endeksi dışarıdan gelen negatif hava ile birleşince beklentilerden daha fazla gerileyerek kritik 1450 seviyelerinin altında haftayı kapadı.

Gelişmiş ülke borsa endekslerindeki gerileme normal bir teknik düzeltme olarak karşılanabilir. GOÜ borsalarında ise Çin Borsası beklentilerden çok daha iyi performans gösterirken, G.Afrika endeksi ise ciddi bir baskı altında bulunuyor. Türk Borsası da olumsuz görünümünün bir kısmını G.Afrika endeksinden alıyor olabilir.

Sanayi Üretimi ve Cari Açık İzlenecek

Önümüzdeki hafta içeride Temmuz ayı sanayi üretimi ve Cari İşlemler Dengesini alacağız. Sanayi üretiminde beklentiler %15 artış seviyesinde olurken, 3.çeyrek büyüme verisi için ilk öncü veri olması açısından önemli olabilir. Temmuz cari açık verisinde ise 0.6 milyar $ gibi sınırlı bir açık rakamı bekleniyor. TCMB Başkanı’nın açıklamalarında yılın son aylarında cari fazla verme beklentisinin olduğunu hatırlatmak isterim. Cuma günü TCMB Piyasa Katılımcıları anketini alacağız. Enflasyon beklentilerindeki seyir önemli olacak.

Dışarıda TÜFE verileri önemli

Dışarıda ise belki de en önemli veri Salı günü ABD Ağustos ayı TÜFE verisi olacak. Aylık %0.40 olarak beklenen veride yıllık %4.30 seviyesinin korunması bekleniyor. Çarşamba günü Euro ve ABD sanayi üretim verileri, Perşembe günü ABD perakende satışlar ve Cuma günü Euro Bölgesi TÜFE verileri izlenecek. Özellikle sıkılaşma tartışmalarının olduğu son dönemlerde açıklanan TÜFE rakamları bundan sonra önemli olacak görünüyor.

Borsa

Borsa endeksi geçen hafta beklentilerden fazla geri çekilme gerçekleştirdi. 1450 seviyesindeki ortalama desteğinin altında kapanış olması olumsuz. Teknik olarak 1450 seviyesinin altında kaldığı sürece 1420 seviyesindeki 50-günlük ortalamaya gerileme ihtimali olacaktır. İştahlı bir görünüm ile yeni haftaya başlamıyoruz. Taktik olarak 1450 seviyesinin altında sınırlı hisse oranında kalmak doğru olacaktır. Endekste 1420 seviyesine gerileme ihtimali varken kısa vadede yüksek oranda hissede kalmak ya da kredili pozisyonda beklemek doğru değil. 1420 seviyeleri olursa kısa  vadede alım için fırsat verebilir. Endeksin güçlenmesi için ilk önce 1450 seviyesinin geçmesi ardından 1470 direncini kırması gerekiyor. Açıkçası 1470 geçilmeden risk almak kısa vadeciler için yanlış olabilir. Uzun vadeli yatırımcılar şirketlerini izleyecekler ve 3.çeyrek bilançoları beklemeleri daha doğru olacaktır.

Borsa Endeksi

Dolar

Dolar kurunda yukarı bir tepki hareketi geçen hafta için bekleniyordu. Ancak bu hareket beklentilerden fazla gerçekleşti. Bunda TCMB Başkanı’nın açıklamaları etkili oldu. 8.50 seviyesindeki ortalama direnci önemli olurken daha yukarıda 8.58 direnci izleniyor. Dolar kurunda bu seviyeler geçilmeden yukarı kalıcı bir hareketten bahsetmek doğru olmayacaktır. Geri çekilmelerde 8.30-8.40 seviyelerine doğru alımlar etkili olabilir. TCMB açıklamaları 23 Eylül PPK toplantısını hedef haline getirmiş bulunuyor. Bu nedenle bu tarih yaklaştıkça Dolar kurunda dalgalı hareketler ve kırılganlık oluşabilir.  TCMB Başkanı’nın açıklamalarının ardından 8.30 seviyesinin altına gerileme olasılığı azalmış durumda.

DolarTL Grafiği

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın yazımı okuyunuz.

Yeni Yatırımcılar için hazırladığım Borsa Eğitimimi tavsiye ederim. Linki tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 5.5 saatlik eğitimde finansal analiz, değer biçme, araştırma ve pek çok bilgi sahibi olacaksınız. Eğitim için tıklayınız.

Resim

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir