ALCAR 2017/09 Bilanço Analizi, Değerleme, Teknik Analiz

Alarko Carrier (ALCAR) için dikkatimi çeken ilk nokta nakit zengini bir şirket olmasıdır. Şirket’in eylül sonu itibari 85.2 mn TL nakiti bulunuyor. Buna karşılık finansal borcu yok. Buna paralel cari oran 4.02 ve likidite oranı 2.82 gibi çok yüksek seviyelerde. masanotları

Şirket 2017 yılı 9 aylık dönemi %68 artışla 34.2 mn TL net kar ile kapadı. Satış gelirleri geçen yıl aynı döneme göre %20 artışlar 402.3 mn TL olurken, FAVÖK %141 artışla 31.9 mn TL düzeyine ulaştı.

Kar marjlarında da gelişme görülüyor. Brüt kar marjı %24.3’den %26.4’e, FAVÖK Marjı ise %4’den %8’e sert bir yükseliş göstermiş. Bunda satış gelirlerindeki yükselişin ve yeni ürünlerin portföye girmesinin etkisi var.

3Ç dönemde FAVÖK marjındaki artış olumlu. Aynı zamanda bu yılki en yüksek çeyrek karı elde edilmiş durumda. Genel olarak ALCAR yılın son çeyreğinde 3Ç dönemden daha güçlü kar elde etmekte.

Alarko ‘nun genel olarak oldukça sade ve başarılı bir bilançosu bulunuyor.

Değerleme ve Hedef Fiyat

Şirket’in son durum itibari ile son dört çeyrek (yıllıklandırılmış) net kar rakamı 52 mn TL ve FAVÖK rakamı ise 43 mn TL seviyesinde. Başka deyişle şirket zaten bu kar beklentileri üzerinden fiyatlanıyor şu anda. Şirket’in yılı bu rakamların üzerinde tamamlaması durumunda fiyat daha yukarı seviyelere yükselebilir.

ALCAR için 2017 yılını 567 mn TL satış geliri, 45 mn TL FAVÖK ve 52 mn TL kar bekliyorum. Şirket 2014 yılından bu yana çarpan ortalamaları f/k için 12.2x ve fd/favök için 13.3x seviyesinde bulunuyor.

Buna göre ALCAR için ortalama 63TL hedef fiyat hesaplıyorum. Hisse’nin son 59.35 TL kapanışına göre %6.2 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Ancak şirketin son çeyrekte çok daha üst seviyede sonuçlar elde etmesi durumuna hedef fiyat daha yukarı seviyelere revize edilebilir.

Kısa veya orta vadede sabırsız yatırımcılar için cazip olmayabilir. Ancak uzun vadede bekleyen yatırımcıların yılsonu bilançosunu görmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.

ALCAR Teknik Analiz

ALCAR teknik görünüm pozitif görünürken, momentumda son haftalarda yavaşlama görülüyor. Hisse için 55 seviyesi üzerinde teknik görünüm pozitif. 59.20 direncinin geçilmesi durumunda hedefimiz olan 63 seviyeleri görülebilir.

alcar

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir