Haftalık Borsa, Dolar ve Piyasa Yorumu 17 Mart 2019

Yeni haftaya 103000 direncinin üzerinde kapatan borsa endeksi ve 5.48 seviyesinden dönen ve haftayı 5.44 sınırında kapatan USDTRY paritesi ile başlıyoruz. Diğer yandan ABD S&P endeksinin 2816 direncini geçerek kapatması yeni hafta için umut verici. ABD piyasalarındaki pozitif görünümün güçlenmesi BIST100 gibi diğer GOÜ endeksleri içinde olumlu etki yapmaya devam edecek görünüyor.

 

masanotları

Cuma günü üçlü cadı uçuşu olarak adlandırılan, üç değişik vadeli piyasanın vade sonu günüydü. Cuma günü piyasalardaki olumlu havada bunun etkisi olmuş olabilir. Fonlar olumlu kapanış yapmak için piyasalarda olumlu kapanışlar gerçekleştirmiş olabilir. Cuma günkü pozitif havanın üçlü cadı uçuşunun etkisi mi yoksa gerçek bir risk iştahının artışımı olup olmadığını anlamak için Pazartesi ve Salı günkü seyirleri izlemekte fayda var. S&P endekinin 2816 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ABD piyasalarındaki pozitif hava sürebilir.

İçeride Önemli Veri Bulunmuyor

Gelecek hafta içeride Perşembe günü açıklanacak olan Tüketici Güven Endeksi dışında önemli bir veri bulunmuyor. Bunun dışında seçim atmosferi tüm hızıyla devam edecek görünüyor. S-400 konusunda oluşabilecek haber akışları yine piyasanın gündeminde olacak. Geçen hafta bu konuda piyasa tedirginliğinin azaldığını hissetmiştik.

Fed ve İngiltere İzlenecek

Dışarıda ise Çarşamba günü Fed toplantısını izleyeceğiz. Faiz artırımı beklenmiyor. Aynı anda Fed 2019 ve 2020 yılı projeksiyonlarını yayınlayacak. Büyüme, enflasyon ve istihdamda nasıl revizyonlar yapılmış takip edilecek. Aynı akşam kararın ardından Fed başkanı Powell’ın konuşması olacak. Verilecek mesajlar ABD Dolarının seyri ve piyasa iştahı açısından önemli olabilir.

Avrupa tarafında ise İngiltere kanadı yine gündemde olmaya devam edecek görünüyor. Salı günü İngiltere’de TÜFE verileri alınırken, Çarşamba günü İngiltere Parlamentosunun öteleme kararını AB’ye bildirmesi bekleniyor. Bilindiği gibi teknik olarak 29 Mart tarihi İngiltere’nin AB’den ayrılma tarihi. AB’nin İngiltere’nin bu talebine nasıl cevap vereceğini izleyeceğiz. Cuma günü global piyasalarda risk iştahının yükselmesinde İngiliz parlamentosunun öteleme kararının etkisi de olduğunu düşünüyoruz.

BORSA

Borsa endeksinde 100600 desteği yine çalıştı ve bu seviyeden tepkiler aldık. Bir süredir güçlenen direnç seviyesi 103000 seviyesinin üzerinde kapanış olması olumlu. Endeksin bu seviye üzerinde tutunması durumunda ilerleyen günlerde 105000 direnci yine test edilebilir. Bu seviyenin üzerinde 106000 direnci bulunuyor. Endeksteki yükselişin güçlenmesi için 106000 seviyesi üzerinde kalıcı seyirlerin oluşması gerekiyor.

Buna karşın 100600 seviyesi ciddi bir psikolojik destek seviyesi oldu. Endeksin bu seviyenin altına sarkması satışlarda gözle görülür artışlara neden olabilir. Ancak şimdilik endekste genel olarak olumlu ancak kısa vadede yatay seyir devam etmekte.

Bankacılık endeksinde 140000 direnci bu hafta önemli olabilir. Bu seviyeyi geçmesi durumunda bankalarda alımların devam etmesi muhtemel olacak. Bu Borsa endeksini de yukarı taşıyacak önemli bir gelişme olabilir. Buna karşın Banka endeksinin 140000 direncinden geri dönmesi durumunda ise kar satışları görebiliriz. Bu durum yine borsa endeksinde baskı yapabilir.

Bununla birlikte sanayi hisselerinde geçişler olduğunu izliyoruz. EREGL, KRDMD gibi fazla satılmış ve ucuz kalmış hisselere geçen hafta geçişler görüldü. TCELL, Genel Müdür haberinin ardından satış baskısı altında düşerken, TTOM hissesine geçişler izledik. THYAO’ye kıyasla PGSUS’a yönelmeler oluştu. Bunun gibi ucuz kalmış diğer sanayi hisselerinde alımların etkili olmaya başladığını görüyoruz. Bu karışık seyirler Borsa endeksinde sınırlı ve sıkışık hareketlere neden olurken, hisse bazında sert hareketler oluşuyor.

DOLAR

Dolar kurunda yukarı eğim 5.48 seviyesinde şimdilik son bulmuş görünüyor. Aşağıda 5.40 ve 5.35 destekleri önemli görünüyor. Yukarıda ise 5.55 seviyesini önemli bir psikoloiik direnç olarak görmekteyiz. Dolar kurunda yatay dalgalanmalar devam edecek görünüyor. Çarşamba günü Fed’den ABD Dolarını aşağı itecek açıklamalar gelirse içeride de aşağı yönlü seyirler güçlenebilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir