Haftalık Borsa, Dolar ve Piyasa Beklentisi 10 Mart 2019

Piyasalar olumsuz bir haftayı geride bıraktı. Borsa endeksi haftayı %1.7 kayıpla kapatırken, Dolar kurundaki tepki yükselişi devam etti. Endeks 100600 bölgelerindeki kritik destek seviyelerine yaklaşmış oldu. Global piyasalarda da kar satışlarının yaşandığı bir hafta olması işin tuzu biberi oldu diyebiliriz.

masanotları

TCMB’nin faiz kararı beklenen yönde gelirken, sıkı duruş mesajını korudu ve Nisan toplasında faiz indirim sinyali vermedi. Ancak buna rağmen TL’deki değer kaybının sürdüğünü izledik. Bunu dolar kurunda net bir şekilde gördük ve DolarTL paritesi 5.35 seviyesindeki ilk psikolojik direncini geçti. Şimdi sıradaki ve asıl psikolojik seviye olan 5.55 seviyesi önemli olacak. Piyasalardaki bozulmada özellikle TL’deki düşüşte, ABD Dolarının küresel piyasalardaki yükselişi ve Türkiye’ye yönelik risk algısının artması etkili oldu diyebiliriz. Bunda S-400 füze alımı konusu ile ilgili olarak Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik endişeler baş faktör gibi görünüyor. Türkiye CDS oranlarının bir hafta içerisinde 305 seviyesinden 322 seviyesine yükselmesi risk algısının yükseldiğini gösteriyor.

Bu konuda yeni haftada yapılacak açıklamalar TL varlıklar üzerinde etkili olmaya devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu açıklamalarında füze alımı sürecinin devam edeceği mesajını bir kez daha net olarak verdi. Karşı taraftan gelecek açıklamalar veya mesajlar ikili ilişkiler konusunda tansiyonu belirleyecek görünüyor.

ECB Sonrası Euro Geriledi

Geçen haftanın bir diğer önemli gelişmesi Avrupa Merkez Bankasının bankalara sağladığı düşük faizli kredi imkanı olan TLTRO-III programını açıklamasıydı. Bunun yanında büyüme enflasyon gibi temel ekonomik göstergelerde aşağı yönlü revizyonlar gerçekleştirdi. Bunun piyasa etkilerini EURUSD paritesinde aşağı yönlü izledik. Haftanın son gününde ise EURUSD paritesi 1.1180 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından haftayı 1.1232 seviyesinde kapadı. Dolar endeksinde aynı paralelde hafif geri çekilme yaşadık. Bunda ABD istihdam verisinin 181 bin kişi beklenirken, 20 bin kişi gelmesi etkili oldu. Piyasalar saatlik ücretlerdeki artışın beklenenden iyi olmasına rağmen istihdam verisini öne çıkardı ve veriyi dolar negatif olarak okudu. Bu Dolar endeksinde düşmeye ve EURUSD paritesinde tepki yükselişine neden oldu. EURUSD için 1.1260 seviyeleri üzerine yeniden yerleşip yerleşmeyeceği önemli olacak görünüyor.

Büyüme, Cari Açık ve Sanayi Üretim Verileri İzlenecek

Yeni haftada içeride Pazartesi günü Ocak ayı cari işlemler dengesi verisi alacağız. Beklentiler 0.8 milyon $ cari açık geleceği yönünde bulunuyor. Diğer yandan Türkiye 4.çeyrek büyüme verisini alacağız. Beklentiler Türkiye ekonomisinin son çeyrekte %2.7 daralacağı yönünde bulunuyor. Cari açık verisinde olumsuz bir sürpriz olması TL’deki baskıyı arttırabilir. Diğer yandan büyüme verisinin beklentiler yönünde gelmesi halinde piyasa üzerinde fazla etkisi olmayabilir. Beklentilerden iyi gelecek bir veri ise pozitif etki yapabilir. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Borsada bilançoların büyük çoğunluğunu aldık. Resmi olarak Pazartesi günü konsolide bilançolar için son tarih olacak. Ancak bilançolar içerisinde zaten son çeyrek büyüme gerçekleşmelerinin yansımalarını fiyatladığımızı düşünüyoruz. Perşembe günü gelecek Ocak ayı sanayi üretimi verisi ise piyasalar için önemli olabilir. Yılın ilk verisi olması nedeni ile beklentiler açısından etkili olabilir.

Dışarıda ise ABD tarafından Pazartesi günü perakende satışlar verisi izlenecek. Salı günü Enflasyon verileri ve Cuma günü ise ABD sanayi üretimi verileri önemli olabilir. İstihdam verisinin ardından gelecek zayıf veriler FED’e yönelik zaten zayıflamış olan faiz artırım beklentilerini iyice zayıflatabilir.

İngiltere Haftanın Gündemi

Avrupa tarafında ise Cuma günü Euro bölgesi enflasyon verisi bulunuyor. Ancak asıl olarak İngiltere tarafından önemli gelişmeler var. Salı günü İngiltere parlamentosunda Brexit anlaşması oylanacak. Eğer reddedilirse, Çarşamba günü Anlaşmasız Brexit oylaması yapılacak. Eğer buda reddedilirse Perşembe günü AB’den ayrılma tarihi olan 29 Mart tarihinin ötelenmesi oylanacak. Başka deyişle yeni hafta Sterlin açısından büyük riskler ve fırsatlar sunacak görünüyor. Sterlinde dalgalı bir hafta göreceğiz gibi duruyor. Aynı şekilde buna bağlı olarak geçen hafta darbe yiyen Euro içinde hareketli bir hafta olabilir.

BORSA

BIST100 endeksinde görünümün giderek zayıfladığını momentumun azaldığını bir iki haftadır belirtiyoruz. Bunun sonucunda geçen hafta satışlar hızlandı. Yeni haftada 100600 desteği oldukça kritik görünüyor. Borsa endeksi daha önceden bu seviyeden etkili tepki yükselişleri gerçekleştirmişti. Piyasanın bu seviye üzerinde kalma inadının devam edip etmeyeceğini izleyeceğiz. Bu seviyenin altında ise 99400 seviyesindeki 50-günlük ortalama güçlü bir destek olabilir. Yukarıda ise 103000 seviyesi önemli bir hat oluşturuyordu ve bu seviyenin altına gerilemesi kısa vade için olumlu değil.

Borsa endeksi için geçtiğimiz haftalara nazaran iklimin daha zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Endeksin 100600 desteğinin altına sarkması yatırımcıların sinirlerini bozabilir. Bu seviye altına gelmeden oluşabilecek yukarı tepkilerde ise 103000 direnci borsanın hızını kesebilir. 99400 desteğinin altında ise 97000 desteği takip edilecek.

DOLAR

DolarTL kurunda ise 5.35 desteği izlenecek görünüyor. Bu seviye üzerinde kalması durumunda Dolar kurundaki yukarı eğimin sürdüğünü düşüneceğiz. Yukarıda kritik olarak izlediğimiz nokta 5.55 direnci. Bu seviye psikolojik bir seviye olması nedeni ile önemli duruyor. ABD tarafından S-400 füzeleri ile ilgili gelecek açıklamalar risk algısı açısından önemli olabilir. Yine CDS oranlarının seyrini izlemeyi sürdüreceğiz.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir