Borsa, Dolar ve Piyasa Beklentisi 6 Ocak 2019

Yeni yıla kötü başlarken özellikle ABD piyasalarındaki satışlar ve global ekonomik resesyon endişelerinin güçlenmesi küresel algıları zayıflatmaya devam etti. Uzun süre 90000 seviyesi üzerinde savunma yapan Borsa endeksi ise bu baskıya dayanamadı ve 87400 sınırına kadar geriledi. DolarTL kurunda da uzun zaman sonra 50-günlük ortalama seviyesi üzerine yükseliş görüldü. Ancak yükseliş şimdilik güç kazanamadı.

masanotları

Cuma gününü S&P endeksinde %3.4 gibi ciddi bir tepki yükselişi ile kapadık. Açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verisi resesyon endişelerini bir miktar yumuşatırken, Powell’ın güvercin açıklamaları bu çıkışta etkili oldu. İşin aslı Powell’ın açıklamaları gelişmekte olan ülkeler için pozitif algılanabilir. Ancak yeterli değil. Çünkü piyasalar halen zayıf ve ABD S&P endeksindeki yükseliş düşüş sonrası bir tepkiden ibaret görünüyor. Teknik olarak 2540 seviyesi S&P endeksi için önemli bir direnç olabilir. Bu seviyenin üzerinde kalmayı başarması durumunda tepki yükselişi 2600 seviyesine doğru uzayabilir. Bu durum Borsa BIST100 endeksi içinde olumlu olacaktır. Dışarıdan gelen baskıların bir miktar azalması son günlerde ihtiyacımız olan en iyi konulardan birisi olurdu aslında.

Borsa

Borsa endeksinde 90000 seviyesinin altına geriledik. 88500 desteğinin kırıldığını ve 87000 seviyesindeki destekten dönüş olduğunu gördük. Cuma günkü tepki ile 88500 üzerinde kapanış gerçekleşti. Tepkinin yükselişinin devam etmesi durumunda 91100 seviyesindeki 22-günlük ortalamayı izleyeceğiz. Ancak bunun için öncelikle 90000 seviyesinin geçilmesi gerekli. Tepkinin devam etmesi yine küresel piyasalardaki seyre bağlı olacak görünüyor. İçeride çok önemli bir hikaye bulunmuyor.

Genel olarak görünüm halen zayıf. Cuma günkü yükseliş sadece bir tepki yükselişiydi. Devamı gelse bile 90000-91000 seviyesi ile sınırlı. Kalıcı bir toparlanmadan bahsetmek için 92500 seviyesinin geçilmesi ve bu seviyenin üzerinde endeksin mesken edinmesi gerekli. Ancak bunun için ABD borsalarındaki toparlanmanın daha yüksek seviyelere devam etmesi gerekli.

Aşağıda ise 87000 desteği güçlü bir seviye ve bu desteğin kırılması durumunda ilk önce 85000 ve ardından 80000 seviyelerine doğru düşüş devam edebilir.

Halen strateji olarak porftöylerde %100 hissede olunacak bir dönemde değiliz. Ya minimum hissede ya da tamamen nakitte beklenecek dönem devam ediyor. Kısa vadeli yatırımcılar zaman zaman yaşanan tepki yükselişlerinden faydalanabilir. Ancak piyasada kalma sürelerinin kısa olmasında ve sınırlı bir kar hedefi ile işlem yapmalarında fayda var. Zaman kazanç sağlama değil, mevcut parayı koruma zamanı. Bununla birlikte kısa vadede Al-Sat stratejisinden daha çok Sat-Al stratejisinin daha fazla geçerli olduğu bir dönemdeyiz.

Uzun vadeli yatırımcılar için ise beklemede kalmaya devam etmelerinden başka seçenekleri bulunmuyor. Büyüyen ve güçlü şirketler bu yılın ardından gelecek süreçlerde güçlü kar getirmeye devam edecekler ve fiyatlar uzun vadede bu seviyelerde kalmayacak. Ancak uzun vadeli yatırımcıların sabırlı olması gerekiyor. Diğer yandan bu süreç VIOP piyasasında endeks ya da doğrudan pay vadeli kontratlarda kısa (short) pozisyonlar alarak portföyleri koruma altında tutarak geçirilebilir. Piyasalarda yeşil ışık oluşmasının ardından vadeli kontratlardaki pozisyonlar kapatılabilir.

Dolar

Dolar kurunda ise dört ayın ardından 5.36 seviyesindeki 50-günlük ortalama geçildi. Bu seviye üzerinde bir miktar güçlenme görülse bile Cuma günü Powell’ın açıklamaları sonrasında Dolar kurunun yeniden 5.33 seviyesine gerilediğini gördük. Aynı dün Dolar endeksi DXY’nin de değer kaybetmesi ABD dolarının küresel anlamda zayıfladığını gösteriyor. Yeni haftaya bu şekilde giriyor olacağız. Doların geçen haftaki hareketi ise küresel piyasalardaki algılama bozulmasına karşı ne kadar hassas olmaya devam ettiğimizi gösteriyor.

Açıklanan enflasyon sonrasında TCMB’nin 16 Ocak tarihindeki toplantısında izlemeye devam edeceğini bekliyoruz. Yapılabilecek bir faiz indirimi dolar kurunda yeniden yukarı eğilimi güçlendirebilir.

Haftaya Cuma günü Kasım ayı cari işlemler dengesi verisini alıyor olacağız. Cari fazla gelmesi piyasaları fazla şaşırtmayabilir. TL üzerinde ekstra güçlendirici bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

ABD Dolarının küresel seyri için ise Pazartesi günü gelecek fabrika siparişleri verisi ve Cuma günü açıklanacak Aralık ayı TÜFE verileri önemli görünüyor. Çarşamba günü Fed üyesi Bostic’in konuşması da etkili olabilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Borsa, Dolar ve Piyasa Beklentisi 6 Ocak 2019” için 2 yanıt

 1. Merhaba;
  VIOP piyasasında endeks ya da doğrudan pay vadeli kontratlarda kısa (short) pozisyon açma ile ilgili bir örnek verebilirmisiniz?
  Örneğin elimde 10.000 lot A Hissesi var. Bunu Viopta nasıl koruyabilirim? açabilirmisiniz.
  Uzun vade olarak aylık peryotlarda uzun vadede hisse topluyorum benimde iki kız çocuğum var, ilgili yazdıklarınızı takip ediyorum. Borsada oluşacak türbülans, kriz dönemlerinden en az zararla atlamanın bir yoluda Viop sanırım bunu açarsanız sizi takip edenlere büyük bir yol açmış olursunuz.
  İyi günler.

  1. viopta bir kontrat 100 lot hisseye karşılık geliyor. Yani 100 adet kontratta short yaparsanız 10.000 lot hisseyi tam olarak koruma altına alırsınız. her pay vadelinin teminat fiyatı farklıdır. Yaklaşık 1 E 10 gibi bir kaldıraca gelir. Yani toplam hisse ederinin 10 da biri kadar teminat ayırırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir