Borsa Dolar ve Piyasa Beklentisi

Hem piyasalar hem gündem olarak oldukça yorucu ve zor bir haftayı geride bıraktık. Borsa BIST100 endeksi 93000 seviyesine kadar gerileme göstermesinin ardından Perşembe akşamı Suriye Harekâtı ile ilgili olarak gelen anlaşma haberlerinin ardından 99000 seviyesine yakın noktalara yükselen bir borsa izledik. Aynı şekilde 5.90 sınırına kadar yükselen Dolar kuru haberlerin ardından 5.75 sınırına kadar geriledi, sonrasında 5.79 seviyelerinde denge buldu.

masanotları borsa

Son gelişmelerin ardından piyasaların üzerinde yıkıcı etkisi bulunan Suriye Harekâtına yönelik uluslararası baskının özellikle ABD tarafında önemli bir azalma oluştu. Aynı şekilde AB tarafından da izlediğimiz olumsuz tutumun yumuşamasını bekliyoruz. Bu kapsamda Macron, Merkel ve Boris Johnson’nın Türkiye ziyaretleri bunun bir göstergesi olacak. Bu gelişmeler piyasalarda olumsuz etki yaratan uluslararası algılamaların yumuşaması açısından önemli.

Ancak bunların öncesinde, piyasalar 120 saatlik sürenin dolduğu Salı gününü bekleyecektir. Ardından gerçekleşmesi beklenen Putin-Erdoğan görüşmesi ve ardından yapılacak açıklamalar önemli olacak. Terör unsurlarının güvenli bölgeye çekilme aşamasında terslik oluşması ve Türk ordusunun operasyona tekrar devam kararı alması piyasalarda tekrar baskının oluşmasına neden olacaktır. Bununla birlikte her şey açıklandığı gibi giderse piyasalar bunu gördükten sonra yeniden yükselişini sürdürebilir.

Global piyasalarda ise olumlu süreç devam ediyor diyebiliriz. ABD borsa ları Cuma günü kar satışları ile kapanmasına karşın halen yükseliş eğilimi sürüyor. Almanya borsası için de aynı yorum yapılabilir. GOÜ endekslerinde de pozitif seyirler izliyoruz. Kısacası global piyasalarda hisse senetleri için olumlu rüzgarlar bozulmuş değil.

Geçen hafta Brexit ile ilgili oluşan gelişmelerde global piyasalara destek veren önemli bir unsur oldu. Sterlin dolar karşısında güçlenirken, 1.30 sınırına kadar yükseldi. Sterlindeki güçlenme Euro’yu destekledi ve EURUSD paritesi 1.1170 seviyesine kadar çıktı. Ancak haftaya İngiltere parlamentosunun Brexit anlaşmasını erteleme talebi haberleri ile giriyoruz. Bu durum Sterlin ve euro’ yu üzerinde baskı yaratabilir ve sonuç olarak küresel borsalardaki havayı bir miktar kar satışına bırakabilir.

Ancak zaten negatif ayrışan BIST100 endeksinin bu gelişmelerden çok kendi sürecine odaklanmasını bekliyoruz.

Gelecek hafta içeride Perşembe günü TCMB faiz kararını alacağız. Genel olarak 100 puanlık bir indirim gelmesini bekliyoruz. Suriye konusundaki gelişmelerde ciddi bir pürüz olması durumunda faiz indirimi kararı pas geçilebilir. Ancak yapılacak 100 baz puanlık indirimin çok sürpriz etki yaratmasını beklemiyoruz.

Dışarıda ise ABD tarafından konut verileri ve Dayanıklı mal siparişleri verileri izlenirken, Avrupa tarafında Brexit görüşmeleri ve PMI verileri gündemi oluşturacak gözüküyor.

BORSA

Borsa endeksinde 100000 seviyelerinde kümelenmiş 22 ve 50 günlük ortalamalar şimdilik güçlü direnç olarak görünüyor. Teknik göstergeler endeksin henüz bu seviyeyi geçebileceğini göstermiyor. Piyasa gelişmeleri izlemek isteyecektir ve 100000 seviyesinin altında yatay bir seyir gösterebilir.

Kısa vadede 97500 seviyesinin altına gerileme olması durumunda kar satışları artabilir ve geri çekilmenin boyu 96000 seviyesine kadar uzayabilir. Bununla birlikte endeksin 100000 seviyesinin üzerine oturması tansiyonun düştüğünü ve iyimser piyasanın tekrar geri geldiğini göstermesi açısından önemli olacak.

Ayrıca bilanço sezonu başlıyor. Perşembe günü TAVHL, Cuma günü ise AKBNK bilançoları bekleniyor. Bilanço beklentilerine paralel olarak hisse bazlı hareketler görebiliriz.

DOLAR

Dolar kurunda ise 5.74 seviyesi güçlü destek konumunda bulunuyor. 5.80 ve 5.84 seviyelerini direnç olarak izliyoruz. Döviz piyasalarında gem Suriye süreci hem TCMB faiz kararı önemli gündemler. Piyasa süreci 5.80 seviyeleri ve çevresinde izlemek isteyebilir. Perşembe gününe yaklaşıldıkça TCMB’den beklentilerin üzerinde bir indirim gelir mi endişeleri kurda yapay bir yükselişe neden olabilir.

Ancak karar sonrasında tekrar 5.74 seviyesine doğru gevşemeler görebiliriz. Dış ilişkilerde geçen haftaki gibi olağanüstü olumsuz gelişmeler yaşamadığımız sürece Dolar kurunun yıl sonuna kadar 5.75-5.85 aralığında yatay ve sakin bir seyir göstermesini bekliyoruz.

UYARI

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir