Borsa Haftalık Yorum 3/4/22

Borsa Endeksi haftayı %3.5 yükselişle kapadı. Önceki haftaya kıyasla geçen hafta BIST30 hisselerinin yükselişte katkı sağladığını gördük. BIST30 endeksi %3.6 yükselirken, Bankacılık endeksi %2.53 yükseldi. Ulaştırma, Finansal Kiralama, Banka dışı likit 10 hisse, GYO ve Holding sektör hisseleri geçen haftanın öne çıkan hisseleri oldular. Yatırım ortaklığı, Çimento-Beton, sigortacılık, Turizm ve Bilişim endeksleri ise haftanın kaybedenleri arasında yer aldı.

masanotları borsa

Borsa Endeksi için yüksek 2022 beklentileri devam ediyor

Borsa endeksi yükselişini koruyor ve güçlü görünüm sürüyor. Bunda büyük ve endeksi üzerinde ağırlığı olan şirketlerin yüksek kar açıklama beklentilerinin etkisi büyük. Diğer yandan Bankacılık sektöründe yılın ilk 2 ayına ait kar rakamları ilk çeyreğin oldukça iyi sonuçlarla kapanacağını gösterdi. Ayrıca SPK’nın Garanti Bankası hisselerinde BBVA’nın pay alım teklifini kabul etmesi önemli bir belirsiz sürecinin sonlanması açısından olumlu. Bu faktörler endekste özellikle büyük hisselerde pozitif havanın korunmasını sağladı. Yüksek enflasyon ve yüksek kur etkisinin Borsayı yukarı taşıyacağı beklentimi sürdürüyorum. Önümüzdeki dönemde açıklanacak bilançolarda gerek satış hacimlerinde gerek kar rakamlarında bunun etkilerinin ne şiddette olacağını daha iyi anlayacağız. 2022 yılı için Borsa endeksine açısından olumluyum. Hisse senedi piyasası enflasyona karşı önemli bir koruma görevi görmeye devam edecek.

Global borsalar yatay seyretti ancak hisse senedi piyasasında ciddi bir baskı yok

Küresel tarafta ise piyasalar geçen haftayı yatay ve baskılı geçirdi diyebiliriz. ABD ve Avrupa endekslerinde yatay seyirler izledik. Euro bölgesinde enflasyonun rekora koşması, Fed ve ECB’ye yönelik faiz artış beklentilerinin piyasalarda zaman zaman baskı yarattığını görmekteyiz. Ancak bu durum genel hisse piyasasında baskın bir olumsuz süreç yaratmış değil. ABD borsalarında geçen haftaki durgunluk ve haftanın ikinci yarısında gelen satışların, öncesinde yaşanan yükselişin bir düzeltmesi olduğunu söylemek mümkün. DAX endeksinde ise 14610 seviyesindeki 50-günlük ortalama direnci zorlanıyor. Fed’in Nisan ayında toplantısı bulunmuyor ve bu bakımdan hisse senedi piyasalarında ciddi bir baskı beklemiyorum. Şuan kadar oluşan seyirler bunu göstermekte.

İçeride Enflasyon Bekleniyor

Yurtiçi tarafta Pazartesi günü Mart ayı TÜFE ve ÜFE verileri bekleniyor. Beklentiler aylık TÜFE’nin %5.8 seviyelerinde oluşacağı ve yıllık enflasyonun %54.44’den %61 seviyelerine yükseleceği yönünde. Enflasyondaki bu artış artık piyasalar açısından sürpriz değil. ÜFE’de ise yıllık rakam en son %105 seviyesinde oluşmuştu. Bu taraf içinde yukarı seyrin devamı bekleniyor. Şu anda TCMB’nin enflasyon ile savaşa yönelik etkin bir politikası bulunmuyor. Nisan ayından itibaren ise bazı ürünlerde KDV indirimleri başladı. Bu tarz önlemlerin geçici etkileri olacağı genel trend yönünü etkilemeyeceği bekleniyor.

Cuma günü ise TCMB piyasa Katılımcıları anketi yayınlanacak. Piyasadaki yıl sonu enflasyon beklentilerinin yükselmesi bekleniyor. İç tarafta diğer yandan Türkiye’nin Rusya – Ukrayna savaşında arabulucu rolü takip edilecek. Gelişmeler yavaş da olsa Zelenski-Putin zirvesine doğru gidebilir ve burada türkiye önemli rol oynayabilir.

Dışarıda Çin Borsası 2 gün Tatil

Dış tarafta ise Çin Borsası Pazartesi ve Salı günleri kapalı olacak. Salı günü hem Euro hem ABd tarafında yoğun bir Hizmet PMI verisi alacağız. Yine Salı günü 2 Fed başkanı konuşma yapacaklar. Çarşamba günü ise Fed toplantı tutanakları izlenecek. Ancak Başkan Powell zaten gerekli mesajları verdi ve bu neenle fazla bir etki yaratması beklenmiyor.

Yine Rusya-Ukrayna savaşı takip edilecek. Özellikle Ruble ile ödeme konusu giderek gündemi meşgul edeceğe benzemekte.

Borsa Endeksi Gözünü 2407 Zirvesine Dikti

Aslında Borsa endeksinde gelişmeler teknik olarak açıkça ve kuralına göre oluşuyor. 2100 direncinin üzerine oturmasının ardından Endeks teknik olarak beklenen yukarı hareketine başladı ve devam etmekte. En yakın direnç 2407 seviyesindeki zirve seviyesi görünüyor. Aşağıda ise 2201 seviyesinde küçük bir ara destek oluştu. Endeks bu seviyenin üzerinde tutunursa yukarı hareketini güçlendirecek ve yoluna devam edecek. Teknik olarak yön yukarı ve güçlü. Borsa endeksi 2201 seviyesinin altına düşse bile 2110 seviyesindeki 22-günlük ortalamanın altına düşüş olmadıkça genel yukarı yönde bozulma olmaz. Taktik olarak mevcut hisseleri sıkı sıkıya tutma zamanı diyebiliriz. Hareketin daha çok büyük hisselerde olduğu göz önüne alınırsa portföylerde küçük hisseleri azaltma ve büyük hisseleri arttırma yönünde strateji uygulanabilir. Borsa performansını arttırmak için ise VIOP’da endeks ya da pay kontratında pozisyon alarak yükselişten daha fazla faydalanma imkânı olabilir. Ancak VIOP’da riskinizi iyi ölçerek hareket etmelisiniz.

Borsa Günlük Grafik

Dolar kuru günü idare ediyor

DolarTL kurunda yatay ve sıkışık görünüm sürüyor. Oluşan grafiğin normal olmadığını sürekli belirtiyorum. Pazartesi gelecek enflasyon verisinin ardından TL üzerinde baskı oluşup oluşmayacağını izleyeceğiz. Ancak KKM’den dönüşlerin tekrar KKM’ye yöneldiğini görmekteyiz. Bu durum TL üzerinde oluşan spekülatif baskıyı bir nebze azalttı. Ancak yükselen dış ticaret açığı ve cari açık kurumlardan gelecek döviz talebini daha da arttıracaktır. Bu durum ise Dolar kurunda agresif olmasa bile yukarı hareketin küçük adımlarla sürmesine neden olacak görünüyor.

DolarTL günlük Grafik

Ons Altın 1970 direncini geçemiyor

Ons altın 1970 direncini zorlasa da bu seviyeyi geçemedi ve 1900 seviyelerindeki 50 günlük ortalama desteğini test etti. Hareket şimdilik 1900 – 1970 aralığında devam edecek görünüyor. Dolar endeksi DXY’deki yukarı hareketin sürmesi Altında baskı yaratan önemli bir faktör. Rusya Ukrayna savaşının şiddetinin azalmış olması da bunda etkili. Şimdilik Altında o agresif dönemin sona erdiğini söyleyebiliriz. Teknik olarak 1900 seviyelerine geri çekilmeler alım, 1970 seviyelerine doğru hareketler ise satım için değerlendirilebilir. Çarşamba günü Fed tutanakları sonrasında oluşan atmosferi takip etmekte fayda var.

Ons Altın

Youtube Kanalımda analizlerimi ücretsiz olarak paylaşıyorum. Abone olmayı unutmayın. Tıklayın.

Kendinizi Eğitin. Böylece kimseye sormadan kendi incelemelerinizi yaparak kendi yatırım karalrarınızı kendiniz verin. Borfin eğitimlerimi incelemenizi öneririm.

Görseli Tıklayın. Borsa Eğitimi
Görseli tıklayın. İleri analiz ve Değerleme eğitimi

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir