Borsa Haftalık Beklentiler 10/4/22

Borsa Endeksi haftayı %6.3 yükselişle kapadı. Böylece yılbaşından bu yana Borsa endeksinin getirisi %28.8 seviyesine ulaştı. Geçen hafta farklı olarak yükselişe banka hisselerinin katkı sağmaya başladığını gördük. Banka endeksi XBANK geçen hafta %11.8 gibi etkili bir yükseliş gerçekleştirdi. Geçen hafta başta Banka hisseleri olmak üzere, enerji, GMYO ve kimya sektörü endeksi sırtlayan taraf olurken, turizm hisseleri ise yine kötü bir haftayı geride bıraktı.

masanotları borsa

Borsa endeksi tarihi zirveye geliyor

Borsa endeksi 2407 seviyesindeki tarihi zirvesini gelecek hafta zorlayacak görünüyor. Ancak bu seviyeyi geçip geçemeyeceğini göreceğiz. Mevcut beklentiler ve oluşan yüksek enflasyon ortamı endeksteki yükselişi desteklemeye devam edebilir. Endekste kar satışları olsa bile bu süreçte sakin kalmakta fayda var. Yukarı yönlü rüzgar düşüşleri sınırlı kılabilir ve ardından yeniden yükseliş devam edebilir görünüyor. Bankalardaki alımların devamı durumunda endeksteki yükseliş güçlenmeye devam edecektir. Nisan ayının ikinci yarısından itibaren 3 aylık bilançoların gelmesi özellikle büyük şirketlerdeki kar rakamları olayın boyutunu ölçmemizde önemli olacak. Gelen sonuçlar endeksin ne kadar daha yukarı gidebileceği konusunda önemli bir ipucu verecektir.

Global Borsalar Düzeltme Sonrası Tepkiye hazırlanıyor olabilir. ABD TÜFE ve ECB bekleniyor

Küresel tarafta ise piyasalar geçen hafta beklenen düzeltmelerini gerçekleştirdi diyebiliriz. Daha çok ABD S&P endeksi %1.3 düşüş gösterirken 4458 seviyesindeki 22-günlük ortalamasına geri çekilmesi teknik olarak gelecek hafta tepki yükselişinin gelme ihtimalini güçlendiriyor. DAX endeksi ise geçen hafta %1.3 düşüş gösterirken, ABD piyasalarına kıyasla daha zayıf bir görünüme sahip. Haftaya Salı ABD2de TÜFE verisi ve Fed üyelerinin yapacağı açıklamalar önemli olabilir. Ancak geçen hafta Fed tutanaklarında bilanço küçülmenin başlamasına yönelik gelen açıklamalar piyasalardaki stresi biraz olsun azaltmış görünüyor. Cuma günü ise ABD ve Almanya piyasaları tatil olacak. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası faiz kararı beklenecek. Faizlerde bir değişiklik beklenmezken, Lagarde açıklamaları önemli olabilir.

İçeride Cari Açık ve TCMB Faiz Kararı Bekleniyor

Yurtiçi tarafta Pazartesi günü Şubat ayı Cari İşlemler Açığı verisi beklenecek. Beklentiler 5.5 milyar $ açık geleceği yönünde bulunuyor. Ocak ayında cari açık 7.1 milyar $ olmuştu. En büyük gider kalemi enerji olurken, Nisan ayından itibaren Cari açık rakamında iyileşmeler görülebilir. Salı günü ise Şubat ayı Sanayi üretimi verisi gelecek. Beklentiler yıllık %9.20 büyüme olacağı yönünde. Bu veri ile hangi sektörlerde işler iyi gidiyor daha iyi analizler yapmak mümkün olabilir. Perşembe günü ise TCMB faiz toplantısı var. Piyasa %14 seviyesinde faizin bırakılacağını bekliyor. Piyasa üzerinde bir etkisinin olmasını beklemiyoruz.

Borsa Endeksinin Zirveyi Test Etme Haftası

Borsa endeksinde uzun zamandır beklenen an geliyor. Endeksin 2407 direncini test etmesi bekleniyor. Tarihi zirvelerin test edilmesi genelde kritik öneme sahiptir ve büyük hatalar bugünlerde yapılır. Endeksin 2407 direncini geçmesi ve üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareketin yeni bir aşamaya girmesi beklenir. Buna karşılık 2407 direncini geçmekte başarısız olması durumunda ise borsa endeksinin 2350 ve 2311 desteklerine geri çekilmesi beklenir. Bu seviyeler üzerinde tutunması durumunda ise tekrar yukarı deneme ile 2407 seviyesini geçmesi muhtemel görünüyor. Sakin kalmakta fayda var. 2407 üzerine borsa endeksinin yerleşmesi durumunda piyasaya yeni alıcılar gelebilir. VIOP kontratlarında uzun pozisyon açmak için Borsa endeksinin 2407 seviyesinin üzerine yerleştiğini görüp onsan sonra hareket etmek sağlıklı olacaktır. Yeni hisse pozisyonu açmak içinde aynı stratejinin uygulanması doğrudur. Gelecek hafta ilk bir iki gün sakince izlenmeli.

Borsa Endeksi Günlük Grafik

Dolar kuru günü idare ediyor

DolarTL kurunda yatay ve sıkışık görünüm sürüyor. Oluşan grafiğin normal olmadığını sürekli belirtiyorum. Genel olarak Dolar kurunda agresif olmasa bile yukarı hareketin küçük adımlarla sürmesi beklenebilir. Ancak kamusal satışlar dolardaki yukarı hareketi baskılıyor. Diğer yandan Rus zenginlerin Türkiye’ye getirdikleri dövizler içeride döviz arzının artmasında etkili oluyor olabilir. İlerleyen günlerde bunu daha net görebiliriz.

Dolar kuru günlük

Ons Altın 1970 direncini geçemiyor ama vazgeçmiyor

Ons altın da 1900-1970 arasındaki hareket devam ediyor. Dolar endeksi DXY’deki geçen haftaki baskılı seyir bir miktar Ons Altını destekledi. Ancak DXY halen güçlü ve gelecek hafta yukarı tepki verebilir. Elbette Perşembe günü ECB’nin kararı ve Lagarde’ın açıklamaları da önemli olacak. Şimdilik, Ons Altında taktik aynı. 1900 seviyelerine yakın noktalarda alım, 1970 direncine yakın noktalarda ise satış denenebilir. Altın’ın 1970 direncini geçmesi durumunda ise yukarı hareket güçlenebilir.

Ons Altın Günlük Grafik

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Kendinizi eğitin. Kendi analizlerini yapın ve kendi kararlarınızı verin. Borfin eğitimlerimi tavsiye ederim. Görsellerin üzerine tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

İleri Temel analizi ve Değerleme Eğitimi
Temel Borsa eğitimi ve Şirket analizi

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir