Borsa Yorumu ve Piyasa Beklentisi

Bankaların katılımıyla Borsa endeksindeki yükseliş hız kazandı ve geçen hafta yeni rekor seviyeler geldi. Bankacılık endeksi son bir ayda %21.4 yükseliş ile dikkat çekici bir performans gösterdi. Banka hisseleri değerleme olarak zaten ucuz ve yılın ilk çeyreğinde net karlarında %200 üzerinde artışlar bekleniyor. Bunun yanında Borsa’da yabancı alımlarının da etkili oldğunu izledik.

masanotları borsa

Önümüzdeki hafta TTRAK ile 1Ç bilançoları başlıyor ve ertesi hafta daha yoğun bir şekilde devam edecek. Bilanço beklentilerinin hisse fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam etmesi beklenebilir. Ancak özellikle açıklanacak sonuçlar ve bilançolardaki performans Borsa endeksinin ne kadar yükselebileceğini de gösterecek. Kısacası alışılagelmiş bilanço sonrasında kar satışları teması bu sefer çalışmayabilir. Aksine beklentilerden daha iyi gelebilecek sonuçlarla birlikte endeksteki yukarı hareket devam edebilir.

Haftaya içeride Hazine ihaleleri dışında önemli bir gelişme bulunmuyor. Dışarıda ise Euro bölgesi enflasyon verisi, sanayi üretimi ve Fed Başkanı Powell ile ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmaları öne çıkabilir. Cuma günü ise PMI verileri takip edilecek. Pazartesi gibi Avrupa ve İngiltere piyasaları kapalı olacak.

Borsa Endeksinde 1.72 sent direnci izlenecek

Borsa endeksinde 2407 seviyesi artık güçlü bir stop loss konumunda bulunuyor. Endeks bu seviyenin üzerine yerleşti diyebiliriz. Ara ara kar satışları elbette olacaktır ancak genel olarak yukarı yön gücünü koruyor. Şimdilik kar satışları gün içinde karşılanıyor. 1.72 sent direnci yaklaşık 2500-2510 seviyesine karşılık gelmekte. Bu seviyeyi geçmesi zor görünmüyor. TL bazında simetrik direnç hedefi ise 2700 seviyelerinde bulunuyor. Sonuç olarak strateji anlamında 2407 seviyesi üzerinde kaldığı sürece Borsa da yatırımcıların pozisyonlarını korumalarında fayda var.

Dolar Bazında BIST100

DolarTL de Sürpriz Yok

Dolar kuru sıkışık seyrini korurken, ihracatçı şirketlere getirilen TCMB’ye döviz satışının %25’den %40 seviyesine çıkarılması döviz arzı üzerinde ne kadar etkili olacak göreceğiz. Döviz arzı göstermesi durumunda kurda hafif geri çekilmeler olabilir. Ancak yüksek cari açık döviz talebini de canlı tutmaya devam ediyor. 15 seviyesi yukarıda direnç olarak izleniyor. 50 günlük ortalama ise 14.30 seviyesine önemli bir destek.

Dolar kuru günlük grafik

Altında Yeni Heyecan Oluşuyor

1960 direncini zorlayan Ons Altın bu seviyenin üzerine çıkmayı başardı. Ons 1960 üzerine yerleşmekte başarılı olursa ilerleyen süreçte tekrar 2077 seviyesine doğru hamle yapabilir. 1960 seviyesi Ons Altında stop loss alınabilir. Forex işlemlerinde ons altın 1960 seviyesi üzerinde kaldığı sürece kısa pozisyonda olmamak sağlıklı olacaktır.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okuyunuz.

KENDİNİZİ EĞİTİN. KENDİ ANALİZLERİNİ VE KENDİ STRATEJİLERİNİZİ YAPIN. Eğitimler için görselleri tıklayıp bilgi alabilirsiniz.

Temel Analiz ve Borsa Eğitimi
İleri Temel Analiz ve Değerleme
Vadeli İşlemler VIOP Eğitimi

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir