Borsa Bahanesini Bulmuş Görünüyor

Borsa endeksi Cuma günü gelen agresif satışlarla birlikte haftalık %0.88 düşüş gösterdi. Böylece 7 haftadır araıksız süren yükseliş serisi geçen hafta ile bozuldu. Endeks 28 Şubat haftasından Cuma günü gördüğü en yüksek seviyeye kadar yaklaşık %34 yükseldi. Bu denli aralıksız bir yükselişin ardından kar satışlarının gelmesi normal. Cuma günü tüm global piyasalar kırmızı ile kaplandı diyebiliriz. Özellikle ABD borsalarında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrasında başlayan sert satışlar, global piyasalara da sıçradı. Powell 50 baz puanlık faiz artırımının masanın üzerinde olduğunu belirtirken, önden yüklemeli faiz artırımları ile art arda 50bps lik faiz artışlarının da habercisi oldu diyebiliriz. ABD 10 yıllıkları %2.90 seviyesine fırlarken, bu durum piyasalarda baskı yarattı. Zaten uzun süredir zayıf seyreden ABD ve Avrupa borsalarında satışlar Cuma günü %2’leri aştı. Borsa BIST100 endeksi, soluksuz çıkışının ardından bir düzeltme için bahane arıyordu ve bahanesini buldu diyebiliriz. Yüksek oranda kredili pozisyonların olması ve satışların artmasıyla algoritmaların devreye girmesi ile satışlar şiddetlendi.

masanotları borsa

Şimdi Ne Olacak?

ABD piyasalarındaki haftalık görünüm iç açıcı değil. S&P endeksindeki düşüş 4116 seviyesine kadar devam edebilir. Bu şu anki seviyesinden yaklaşık %3.6 daha düşüşü işaret ediyor. Bu seviyenin de altına gerilemesi durumunda daha karamsar bir tablo ile karşılaşabiliriz. Ancak bu seviyelere gelmesi durumunda 22-aylık ortalamalara karşılık geliyor ve bu seviyelerden soluk almamızı sağlayacak tepkiler görmemiz mümkün. Başta ABD olmak üzere küresel piyasalar şu ana kadar Mayıs toplantısında 25-50bps lik bir faiz artışını fiyatlara yansıtmıştı. Ancak artarda gelecek 50bps lik faiz artışları yeniden fiyatlamaya neden olmuş görünüyor. Bu arada ECB Başkanı Lagarde, tahvil alımlarının son çeyreğe kadar tamamlanacağını ifade ederken, son çeyrekte bir faiz artırımının kapasını aralamış durumda.

Borsa Endeksinde 2407 desteği Önemli

BIST100 endeksinde buna paralel haftanın ilk yarısında satıcılı görünüm devam edebilir. Yüksek kredili pozisyonlar panik satışların gelme ihtimalini yükseltiyor. Bu nedenle agresif seyirler görebiliriz. Bu yükseklikte bu tarz volatil seyirler görmek mümkün. Yatırımcıların sakin kalmasında fayda var. Çünkü yüksek enflasyona karşı Türk yatırımcısının gidebileceği fazla bir adres halen yok. Karşımıza üç liman çıkıyor. Gıda temalı yatırım fonları, Eurobondlar ve hisse senedi piyasaları. Bu nedenle Borsa için hikâye halen devam ediyor. Özellikle açıklanacak bilançolardaki performanslar, Şirketlerin vereceği yıl sonu beklenti hedefleri bu performansın devam edip etmeyeceğini, ya da devam edecekse hangi seviyeye kadar devam edebileceği konusunda önemli olacak.

Teknik olarak önceki tarihi zirve olan 2407 seviyesi bu sefer güçlü bir direnç noktası olabilir. Yine bu seviyeye yakın noktalarda bulunan 2366 seviyesindeki 22-günlük ortalamada güçlü bir destek seviyesi olacaktır. Satışların bu seviyeye kadar devam etmesi durumunda bu noktalardan tepki alımları güçlü bir şekilde gelebilir. Tabii 2407 seviyesine kadar yaşanacak bir düşüş %2.6 gibi bir düşüşe karşılık geliyor. Buna karşın Endeksin 2407 seviyesinin altına gelmesi ve bu seviyenin üzerine yeniden çıkmakta başarısız olması durumunda ise satıcılı seyir bir süre daha aşağı seviyelere kadar devam edebilir. 2500 seviyesine karşılık gelen 1.72 sent seviyesi direnç olarak işaretlenmiş durumda. Endeksin tekrar güçlenmesi için bu seviyenin üzerine yerleşmesi gerekli. Böyle bir durumda kalıcı yükseliş devam edecektir.

Bilançolar gelmeye devam edecek. Cuma günü ARCLK ilk çeyrek finansallarını açıkladı. Piyasa beklentilerine paralel sonuçlar geldi diyebiliriz. 2022 yılı ciro büyümesi beklentisi ise güçlü görünüyor. Normal şartlarda hisse üzerinde nötr etki beklenebilir. Ancak piyasadaki satışların etkisiyle hisse nasibini alabilir. Ancak düşüşler alım fırsatı olacaktır.

Önümüzdeki hafta 26 Nisan ASELS, TAVHL, 27 Nisan AKBNK, TOASO, TTKOM, 28 Nisan AKGRT, ENJSA, GARAN, GOODY, TKFEN, THY, 29 Nisan YKBNK, TSKB 1Ç22 finansal sonuçlarını açıklaması beklenebilir.

Borsa Günlük Grafik

DolarTL de Dolar Endeksi Etkisi

Fed Başkanı Powell açıklamaları sonrasında ABD doları kğüresel piyasalarda güçlenmesini sürdürürken, bunu GOÜ para birimleri üzerinde hissettik. DolarTL’de bunun etkisi ile 14.70 seviyelerinin üzerine yükseliş gösterdi. Dolar halen 14.50-15 arasında sıkışık seyrini sürdürüyor. TCMB verilerinde şirketlerin dövize olan talebi devam ederken, yurtiçi yerleşik gerçek kişilerinde taleplerinin olduğunu gördük. Genel olarak dünyadaki gelişmeler GOÜ para birimleri üzerinde baskı yaratacak. TL’de bundan nasibini alacak görünüyor. Sonuç olarak DolarTL kurunda yukarı hareketlerin devam etmesini bekliyorum. Ancak bu hareketin agresif olmayacağını söylemek mümkün. Dolar kurunda 15 seviyesi önemli bir direnç. Bu seviye geçilirse ivmelenme olabilir. Bu durumda gerçek ve tüzel kişilerin nasıl tepki vereceği de önemli olacak.

Dolar günlük grafik

Ons Altın Heyecanları Boşa Çıkardı

Ons geçtiğimiz hafta 1966 seviyesinin üzerine çıkarak yeni bir heyecan yaratmıştı. Ancak bu seviye üzerinde tutunamadı ve tekrar düşüşe geçti. ABd dolarındaki güçlenme ve Powell’ın mesajlarının büyük etkisi var.  Doların güçlendiği bir ortamda Ons Altında kalıcı yukarı hareketler beklemek sağlıklı değil. 1916 seviyesi önemli destek olurken, bu seviyenin altına gerilemesi durumunda Ons Altında satışlar artabilir. Önümüzdeki hafta 1916 desteğini izlemekte fayda var.

Ons Altın Günlük Grafik

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Kendinizi Eğitin

Bu zor değil. Basit bilgilerle kendi kararlarınızı kendiniz verin. Başkalarına bağımlı kalmayın. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi edinebilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Düzey Temel analiz ve Değerleme
Başlangıç Düzeyi Temel Analiz – 2-3 yıldır Borsada olanlara Tavsiye Ederim
VIOP İle Borsa Performansınızı Artırın

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir