HEKTS 2022/03 BİLANÇO ANALİZİ

Hektaş (HEKTS) 1Ç22’de oldukça etkileyici sonuçlar açıkladı. Şirket’in net karı yıllık %190 artışla 212 milyon TL oldu. Şirkt 2021 yılının tamamında 326 milyon TL net kar açıklamıştı. Başka deyişle HEKTS geçen yıl elde ettiği kar rakamının %65’ini sadece tek çeyrekte elde etti. Bunda cirodaki agresif yükseliş, kar marjlarındaki 9-10 puanlık artışlar etkili oldu. Net kar marjı yıllık 3 puan artışla %19.6 arttı.

masanotları borsa

Geçen yılın yarısını tek çeyrekte gerçekleştirdi

Asıl etkileyici sonuçlar satış gelirlerinde görüldü. Satış gelirleri çeyrek dönemde %147 artışla 1.078 mn TL oldu. Bu rakam 2021 yılı toplam satış gelirlerinin yarısına karşılık geliyor. Satışlardaki artışta ürün fiyatlarındaki yükseliş etkili rol oynarken, özellikle bitki koruma ürünlerinde etkili bir dönem geçirdi. Bitki koruma ürünlerinde kur hareketlerinden etkilenmeden yapılan satışlar rekabette üstünlük sağlarken, Çin Halk Cumhuriyeti kaynaklı lojistik sıkıntılardan Hektaş lehine sonuç çıkarmış. Bu gelişmeler karlılık oranlarını pozitif etkilemiştir. Gübre tarafında ise kapasite kullanımları yarı yarıya düştü ve durgun geçti. Brüt kar marjı yıllık 8 puan, çeyreklik 2 puan artışşa %40.6 seviyesinde oluştu.

FAVÖK yıllık %235 büyüme ile 381 milyon TL oldu. Bu rakam 2021 yılının tamamının %68’ine karşılık geliyor. Bu artışta yüksek ciro büyümesi ve kar marjlarındaki yükseliş etkili oldu. FAVÖK Marjı yıllık 9 puan, çeyreksel 7 puan artışla %35.30 seviyesine ulaştı. 2019 yılından bu yana en yüksek kar marjı oldu.

Bedelli Kararı Açıklandı

Mart sonu itibari ile net borç 3.136milyon TL olurken, net borç /favök oranı 3.8x ile sınırın bir miktar altında gelişti. Cari oran 1.03x ile ideal seviyede bulunuyor. Hektaş’ın borç sıkıntısı bulunmuyor ancak nakit akışları zayıf seyrediyor. Bunda işletme sermayesindeki zayıflamanın etkisi bulunuyor. İşletme sermayesinin satışlara oranı bundan iki yıl önce %50-60 seviyelerindeyken son durum itibari ile %5 seviyesine düşmüş durumda. Bu durum Hektaş’ın daha fazla ciro büyümesini etkiliyebilir. Nitekim Şirket 15 Nisan tarihinde %44 bedelsiz %150 bedelli sermaye artırımı açıkladı. Şirket sermayesi bu işlemle 860mnTL’den 2.530 milyon TL seviyesine çıkacak ve Şirket’e 1.290 milyon TL nakit girişi sağlanması hedefleniyor.

pd/dd Grafiği

Değerleme ve Hedef Fiyat

Hektaş finansallarını olukça olumlu ve sürpriz karşılıyorum. Ancak piyasa çarpanlarının yüksek olduğu görülüyor. Hisse 40.8x f/k, 11.77x pd/dd ve 7.13x f/satış çarpanı ile işlem görmekte. Mevcut karlılıklara göre bu çarpanlar yüksek görünüyor. Başka deyişle fiyat, bilançodan hızlı önden yüklemeli bir yükseliş göstermiş olabilir. Fakat kardaki ve cirodaki büyüme hızı ilerleyen çeyreklerde bu çarpanlarda düşüşlere neden olabilir. Uzun vadede pozitif görüşümü koruyorum.

Son sonuçlarla birlikte İNA modelimdeki revizelere göre HEKTS için hedef fiyatım 17.96TL’den 22.47TL’ye yükseliyor. Ciro büyümesi, kar marjları gibi kalemlerde 2022 için beklentilerimi yukarı revize ettim. Mevcut borsa fiyatına göre sınırlı bir getiriyi işaret ediyor. Yukarıda belirttiğim gibi Şirket çok güzel sonuçlar açıkladı ancak finansallara göre önden yüklemeli bir yükseliş gerçekleştirmiş olabilir. Bilançoda ileri çeyreklerdeki gelişimler fiyatlama açısından önemli olacak. Uzun vadeli yatırımcıların pozisyonlarını korumaları doğru olacaktır.

HEKTS 2021/12 Analizim için tıklayınız.

Borfin Eğitimlerim için görselleri tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir