OTKAR 1Ç22 Bilanço Analizi

Otokar (OTKAR) 1Ç22’de beklentilerin üzerinde 200.5mnTL net kar açıkladı. Beklenti 177.4mnTL idi. Şirket’in net karı bu dönemde yıllık %87 artış gösterdi. Net kardaki artışta, cirodaki yükseliş, brüt kar marjındaki 4 puanlık artış ve net diğer faaliyet gelirleri pozitif etki yaparken, faaliyet giderlerindeki artış ve finansman giderleri negatif baskı oluşturdu. Genel olarak özellikle ciro %48 artarken net karın %87 artmasında kur farkı gelirlerinin etkisi bulunuyor.

masanotları borsa

Satış gelirleri yıllık %48 artışla beklentilere paralel 1.293mnTL seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde ihracat %64 oranında oluştu. Toplam adet bazında üretim geçen yıl aynı döneme göre %42 artarken, küçük otobüs ve kamyon üretimi artışta etkili oldu. Satışlar ise %10 artış gösterirken, küçük otobüs ve kamyon satışları adet bazında arttı, otobüs ve zırhlı araçlarda azalma oluştu. Kapasite kullanım oranı bu dönemde %29 oldu (2021/03: %20). Zırhlı satışlarında %24 düşüş olmasına rağmen, brüt kar marjı 4 puan artışla %36 seviyesinde oluştu.

FAVÖK aynı dönemde %47 artışla beklentilere paralel 189mn TL seviyesinde oluştu. FAVÖK artışında cirodaki artış etkili oldu. FAVÖK Marjı %14.6 ile geçen yıla göre yatay seyretti.

Önceki çeyreğe göre kar marjlarında 7-9 puan arası düşüşler oluştu. Maliyet ve hammadde fiyat artışları etkili oldu.

Nakit Akışları

Bu dönemde işletme faaliyetlerinden nakit akışları 657mnTL ile oldukça güçlü seyretti. İşletme sermayesindeki güçlü görünüm etkili olmuş. 134mnTL yatırım faaliyetlerine nakit çıkışı olurken, 500 mnTL temettü ödemesi gerçekleştirdi.

Mart sonu itibari ile 1860mnTL net borcu bulunuyor. Net Borç /FAVÖK oranı 1.9x ile ideal seviyede. Cari oran 1.32x ile ideal seviyede.

Temettü

Şirket 28 Mart tarihinde brüt 20.83TL temettü ödemesi gerçekleştirdi. Temettü verimi %6 seviyesinde oluştu. Otokar ayrıca iyi bir temettü firması.

Açıklanan sonuçları olumlu buluyoruz. Nakit akışlarındaki güçlü seyir, yüksek ihracat oranı Şirket için pozitif taraflar. Sipariş üzerine çalışması ise tahmin edilirliği zorlaştırıyor.

HEKTS 1Ç22 Analizi için tıklayınız.

Borfin Eğitimlerim için görselleri tıklayınız.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir