TURSG 2022/03 Finansal Analizi

Türkiye Sigorta (TURSG) 1Ç22’de beklentilerin üzerinde 306.6mnTL net kar açıkladı. Beklentiler 227 mn TL seviyesindeydi. Şirket’in net karı geçen yıl aynı döneme göre %7 düşük gerçekleşti. Bunda geçen yılki baz etkisine bağlı net hasar prim oranındaki artış, net yatırım gelirlerinin geçen yıla kıyasla daha sınırlı kalması etkili oldu.

masanotları borsa

2021 Baz Etkisi hasar prim oranını geçici olarak etkiliyor

TURSG yılın ilk çeyreğinde 5.669mnTL brüt prim üretimi gerçekleştirdi. Prim üretimi %74 büyüdü. Prim üretiminde hava araçları, hukuksal koruma vb.. gibi segmentlerin ağırlığı geçen yıla göre artış gösteriyor. Şirket’in hasar prim oranı geçen yıla göre %66’den %82’ye yükseldi. Bunda geçen yılın baz etkisi etkili oldu. 2022 ilk çeyrekte mobilitenin artması kaza ve sağlık/hastalık hasar kullanımlarının artmasına neden oldu. 2021 yılı aynı dönemde pandemi etkisi nedeni ile mobilitenin düşük kalması hasar kullanımlarının düşük kalmasını sağlamıştı. Yukarıda bahsettiğim yeni segmentlerin prim üretimindeki ağırlığının artması hasar prim oranı üzerinde uzun vadede daha sağlıklı bir yapı kazandırması bakımından önemli olacak.

Hasar prim oranındaki artışta baz etkisi dışındaki bir diğer etken, artan kur ve enflasyon nedeni ile hasar ödemelerindeki artış gösterilebilir. Bu etkinin poliçelerin yeni fiyatlardan yenilenmesi ile giderek ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Karlılık Güçlü

Aktif karlılık geçen yıla paralel %8 seviyesini korudu. Özsermaye karlılığı %28’den %30 seviyesine yükseldi. Özsermaye temettü ödemesinin etkisi ile sınırlı geri çekildi. Şirket son iki yıldır karının ortalama %45’ini yatırımcısına temettü olarak dağıtıyor.

Genel olarak açıklanan finansalları dengeli buluyorum. Operasyonel olarak prim üretimindeki artış olumlu. Yılın ikinci yarısından itibaren yeni fiyatlanmış poliçelerin devreye girmesi ve baz etkisinin ortadan kalkması ile birlikte net kar rakamının pozitif etkilenmesi muhtemel. Şirket 2022 yılını geçen yıla paralel bir net kar ile kapatmayı öngörüyor.

Uzun vadede ise TURSG’deki dönüşüm devam ediyor. Yeni segmentlerdeki prim üretimlerinin ağırlığının artmasıyla birlikte hasar prim oranlarında kalıcı düşüş oluşmasını ve bunun net karda sürdürülebilir bir iyileşme sağlamasını öngörüyorum.

Diğer yandan Şirket prim üretiminin %48’ini banka şubeleri ağı aracı ile elde ediyor. Bu birleşmenin getirdiği bir yenilik ve prim üretiminde sürdürülebilir bir özellik sağlaması açısından olumlu buluyorum.

Hisse 6.61x fk ve 1.7x pd/dd çarpanları ile işlem görüyor. Her iki oranda sektör ortalamasının altında. Hissenin son bir buçuk yılda geldiği seviyenin mevcut bilanço performansı ve karlılık oranlarına göre cazip olduğunu düşünüyorum. Uzun vadeli pozitif görüşümü koruyorum.

TURSG Teknik Analizi

Teknik olarak hisse uzun vadeli mavi alçalan trend çizgisini sonlandırdı ve bu çizgiye tekrar geri dönüş hareketini tamamlamış görünüyor. Bu olumlu. Hissenin 6.11 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareketin güçlenmesi ve yeni bir up trend oluşturması beklenebilir. Aşağı tarafta ise 5.76 ve bu seviyenin altına gerilemesi durumunda 5.28 seviyeleri önemli destekler. Daha aşağıda 5 seviyelerini hissenin geçen yıldan gelen düşüş sonrasında önemli bir taban yaptığı söylenebilir. Görünüm hem günlük hem haftalık grafikte olumlu.

TURSG Günlük Grafik

TURSG 2021/12 Analizimide okuyabilirsiniz.

Borfin eğitimlerimle ilgili bilgi almak için görselleri tıklayabilirsiniz. Eğitimsiz kalmayın.

İleri Temel Analiz ve Değerleme
Temel Borsa Eğitimi ve Basit Fiyatlama (0-3 yıldır borsada olanlar için)
VIOP ile borsa performanısını arttırma – herkes için

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir