TKNSA Teknosa 2022/03 Bilanço Analizi

Teknosa (TKNSA) 1Ç22’de 58 mnTL net kar açıkladı. Net kar geçen yıl aynı döneme göre 23.5 kat artış gösterdi. Net kardaki artışta %95 oranındaki ciro büyümesi ana faktör olurken, geçen yıldan farklı olarak 13.4mnTL kur farkı geliri net karı destekledi. Net kar marjı 2 puan artışla %2 seviyesinde oluştu. Açıklanan kar rakamını olumlu buluyorum.

masanotları borsa

Satış gelirlerinde ise %95 gibi etkili bir büyüme var. Gelirler bu dönemde 2.843mnTL seviyesinde oluştu. Genellikle ilk çeyrek Teknosa nın durgun olduğu bir çeyrek olmasına rağmen elde edilen satış geliri oldukça güçlü. E-ticaret satışları toplam cironun %10’unu oluşturdu. Geçen yıl %14 seviyesindeydi. Tüketici Elektroniği pazarı yılın ilk iki ayında %66.7 büyüdü. Pazardaki büyüme Teknosa’ya güçlü ciro olarak yansımış ve Şirket pazardan daha hızlı büyümüş. Bu dönemde brüt kar marjı %17.2’den %17.5 seviyesine yükseldi. Yüksek cirolu şirketlerde marjlardaki hafif yükseliş net kar rakamında önemli farklar yaratıyor bu açıdan önemli.

Şirket Şubat ayında pazaryeri projesini hayata geçirdi. Bununla birlikte teknosa.com’da ürün sayısı yılın başına göre 12 kat arttı. Şirket faaliyet raporunda Pazaryeri ile ilgili yeni fazların devreye alınmaya devam edeceğini, sosyal ticaret ve online kanal ile mağaza entegrasyonun da sağlanacağını belirtiyor. Türkiye’nin elektronik ürünlerdeki en büyük servis ekosistemini oluşturma konusunda gerekli adımları attığını ifade ediyor. Bilindiği gibi Şirket geçtiğimiz aylarda, tüketicilere ürünü nereden alırlarsa alsınlar servis hizmetini Teknosa’dan alabileceklerini bildirmişti.

FAVÖK bu dönemde %75 artışla 227 mn TL oldu. FAVÖK Marjı %8.8’den %8’e geriledi. Bu gerilemede pazarlama ve reklam giderlerindeki artışın etkisi oldu.

Bu dönemde iki dönem önce kapatılan kısa vadeli finansal borçların 197mnTL olarak tekrar ortaya çıktığını görüyoruz. İşletme sermayesi kaynaklı nakit akışındaki zayıflama neticesinde borç kullanımı olmuş. Bu dönemde aldığımız bilançoların çoğunluğunda bunu izliyoruz. O nedenle normal karşılıyorum. Sonuç olarak 145mnTL net nakit pozisyonunda. Cari oran 1.02x ile bu sektöre göre yüksek seviyede.

Özkaynaklar 300 mnTL seviyesine ulaştı. Bilindiği gibi geçen yıl aynı dönemde 164mnTL negatif seviyedeydi. Bedelli arttırım ile Özkaynaklar 107mnTL pozitif seviyeye geçmişti. 107mnTL’den 300mnTL’ye olan artış ise Teknosa’nın faaliyetlerinden elde ettiği kar rakamları ile gerçekleşti.

Değerlendirme

Teknosa’da son iki yıldır Dönüşüm Programı ile başlayan yatırımlar meyvelerini vermeye başlamış görünüyor. Cirodaki büyüme, banka komisyon giderleri öncesi önemli olan eşik seviyenin üzerinde gerçekleşerek yüksek net kar rakamları yaratmaya başlamış. Pazaryeri projesinin ciroya katkılarını gelecek çeyreklerde daha iyi görebileceğiz. Sonuç olarak Teknosa da büyüme hikayesi devam ediyor.

Hisse fiyatının geldiği noktayı bu finansallara göre cazip buluyorum. Hisse 8.3x fk, 5.2x pd/dd, 1.8x fd/favök ve 0.18x f/satış çarpanları ile işlem görüyor. Mevcut özkaynak karlılığı, Aktif karlılığı ve net kar marjına göre yukarıdaki piyasa çarpanlarını iskontolu buluyorum.

TKNSA Teknik Analiz

Bir süre önce alçalan trend kanalını kıran hissede düzeltme hareketi sonrasında dengelenme sürüyor. 8.03 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareket güçlenebilir ve 9 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 7.60 ve 7.30 seviyeleri önemli destekler. Hissenin artık 6 seviyelerini uzun vadeli taban yaptığı görülüyor. Teknik görünüm olumlu.

TKNSA Günlük Grafik

TKNSA 2021/12 Bilanço Analizimi de okuyabilirsiniz.

TURSG 2022/03 Analizi

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir