YKSLN Yükselen Çelik 2022/03 Analizi

Yükselen Çelik (YKSLN) 1Ç22’de yıllık %277 artışla 51.4mn TL net kar açıkladı. Şirket bu sonuçla 2021 yılında elde edilen tüm yıl karının yaklaşık yarısını tek çeyrekte elde etmiş oldu. Net kardaki artışta satış gelirlerindeki %326 artış, katma değerli ürünlerin cirodaki payının artması, emtia ve döviz kurlarındaki yükseliş, rakip firmaların tedarik sorunu yaşamalarına bağlı olarak avantaj elde etmesi ve artan ihracat faaliyetleri etkili oldu.

masanotları borsa

Satış gelirleri aynı dönemde %326 artışla 376 mn TL seviyesine ulaştı. Yine aynı şekilde geçen yılın toplam satış gelirinin yarısından fazlasını tek çeyrekte elde etmiş oldu. Satış gelirlerindeki bu performansta reel tonaj büyümesi başrol oynadı. Dolar cinsinden satışlar 1Ç21’de 11.9mn$ ‘dan 2Ç22’de 27 mn$ seviyesine yükseldi. Şirket finansal sonuç bülteninde satış gelirlerindeki artışın döviz ve emtia fiyatlarından bağımsız olarak reel tonaj büyümesinin etkisiyle olduğunu ifade ediyor. YKSLN ton bazında satışları aynı dönemde %93.3 artarak 9.396 ton’dan 18.156 ton seviyesine yükseldi. Ton başına gelir ise %121 artışla 20.695TL oldu. Brüt kar marjı yıllık 5 puan artışla %24.6 oldu. Önceki çeyreğe göre 5 puan geriledi.

YKSLN Dolar bazında satış geliri

İhracat Artıyor

Şirket’in ihracat geliri 1Ç22’de 27.5 mn TL ile geçen yıla göre %1000 artış gösterdi. Şirket resmi olarak ihracat faaliyetlerinin 2022 yılında artacağını söylemişti. Diğer yandan ABD’de kurulan %100 bağlı ortaklığının faaliyetlerinin ihracata katkısının 2022 yılının son çeyreğinde etkili olacağını ifade etmekte. Şirket’in ihracat oranı %3.8’den %7.3 seviyesine yükseldi. Şirket’in uzun vadeli ihracat hedefi %20. 2022 yılında minimum 52mn TL ihracat geliri hedefliyor. Ancak şimdiden bu hedefin yarısını tek çeyrekte elde etti. Ancak bu hedefte bir revizyon yapmadı.

YKSLN İhracat Gelişimi

FAVÖK rakamı ise %498 artışla 80.8mn TL seviyesinde oluştu. FAVÖK Marjı yıllık 6 puan yükselerek %21.5 oldu. Önceki çeyreğe göre 5 puan geriledi.

YKSLN çelik sonuç bülteninde daha önceden açıkladığı 2022 hedeflerini paylaşmadı. Bu nedenle bir revizyon olup olmayacağını bilmiyoruz. 16 Mart 2022 tarihinde KAP’ta paylaştığı beklentilerinde 2022 yılı için 1.2 milyar TL – 1.5 milyar TL satış geliri hedefi ortaya koymuştu. YKSLN hazırladığı bültende halizhazırda faaliyetleri olumsuz etkileyen bir durumun söz konusu olmadığını belirtiyor.

Mart sonu itibari ile net borç 231.5mn TL seviyesinde bulunuyor. 2021 yılından bu yana net borç rakamında artış görülüyor. Şirket bu artışı artan satış hacmi nedeni işletme sermayesini desteklemek amacıyla yapılan kontrollü bir artış olduğunu ifade ediyor. Sonuç olarak net borç / favök oranı 1x seviyesinde ve ideal noktada. Cari oran 1.85x ile ideal noktada. Şirket için borç sorunu mevcut değil.

YKSLN Yükselen Çelik Net Borç / FAVÖK

Zayıf Nakit Akışları

Açıklanan bilançoda zayıf taraf olarak nakit akışları gösterilebilir. Esas faaliyetlerden 81.8 mn TL’lik bir nakit çıkışı görülüyor. Bunda büyük ölçüde ticari alacaklardaki artışa bağlı gelişen işletme sermayesindeki zayıflama etkili olmuş görünüyor. Şirket bu nakit çıkışını finanse etmek için 1Ç22’de 102.3 mn TL kredi kullanmış. Satış gelirlerindeki artışa paralel olarak işletme sermayesi ihtiyacının artmasını normal karşılıyorum. Son dönemde gelen pek çok bilançoda bu konu dikkatimi çekiyor. İlerleyen çeyreklerde işletme sermayesindeki toparlanma ile bu tablo terse dönebilir.

YKSLN Değerlendirme ve Hedef fiyat

Açıklanan sonuçları olumlu karşılıyorum. Şirket için büyüme hikayesi devam ediyor. Karlılığı ön planda tutan bir yönetim anlayışı olduğunu her fırsatta dile getirmesi olumlu. İhracat gelirlerinin 2022 yılı sonu ve 2023 yılında daha fazla ivmelenmesi, %100 kapasite artışının 2023 yılında devreye girecek olması Yükselen Çelik (YKSLn) için hikayenin devam etmesini sağlayacak. 2023 daha ön plana çıkan bir yıl olarak görünüyor.

Yükselen için 2022 yılında satış gelirlerinin %100 artarak 1.357mnTL seviyesinde, FAVÖK rakamının %75 artarak 280mn TL ve net karının 200mn TL seviyesinde oluşmasını bekliyorum.

Son verilerin ardından İNA Modelimdeki revizyonlar ile birlikte YKSLN için hedef fiyatımı 10.1TL’den 12.96TL seviyesine revize ediyorum. Son borsa kapanışı olan 9.19TL fiyata göre %41 yükseliş potansiyelini işaret ediyor. Bu hedef elbette uzun vadede geçerli olmakla birlikte etkin ve normal piyasa koşullarında geçerlidir. Kısa vadede gündem, gelişmeler ve piyasalardaki yatırımcı algısı önemli olacaktır. İlerleyen çeyreklerde açıklanacak sonuçlarla hedef fiyat tekrar gözden geçirilir ve yukarı ya da aşağı yönde gerekiyorsa revizyonlar yapılır. Bir başka konu ise YKLSN işlem hacmi oldukça dar bir hisse senedi olması nedeni ile portföylerde sınırlı oranda yer verilmesi sağlıklı olacaktır.

Şirket geçen yıla paralel bu yılda 2021 karının %30’unu nakit temettü olarak dağıtma kararı aldı. Hisse başı brüt 0.1680TL ve net 0.1512TL nakit kar payını 5 Temmuz 2022 tarihinde ödeyecek. Son borsa fiyatına göre bu tutar net %1.6 gibi sınırlı bir temettü verimine karşılık geliyor.

YKSLN Yükselen Çelik Özet Gelir Tablosu

YKSLN 2021/12 analizimi de okuyabilirsiniz.

TKNSA 2022/03 analizimi okuyabilirsiniz.

Kendinizi Eğitin. Kendi analizlerinizi kendi fiyatlamalarınızı yapın. Borfin Eğitimlerim hakkında bilgi için görselleri tıklayınız.

İleri Temel analizi ve Fiyat Tespiti Eğitimi
Borsa ve Temel Analiz eğitim – Borsada en az 3 yıldır bulunanlar için
VIOP İle Borsa Performansını Arttırma

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir