YKSLN Yükselen 2021/12 Bilanço Analizi

Yükselen Çelik (YKSLN) 2021 yılını oldukça memnun edici sonuçlarla kapatıyor. Şirket 2021 yılında 109 milyon TL net kar açıklarken, yıllık bazda %762 artış sağladı. Satış gelirleri %269 büyüme ile 678.7milyon TL seviyesinde oluştu. FAVÖK %531 büyüme ile 160.2 milyon TL oldu.

masanotları borsa

Finansal sonuçlara göre bütün kar marjları yaklaşık 8-10 puan arasında yükseliş yaşandı. Şirket Brüt Kar Marjı 8 puan artışla %26.5, FAVÖK Marjı 10 puan artışla %23.6 ve Net Kar Marjı 9.2 puan artışla %16 seviyesinde oluştu.

Net Kardaki artışta katma değerli ürünlerin ciro içerisindeki payının artması, Emtia fiyatları ve döviz kurlarındaki artış, Reel tonaj büyümesine bağlı satış gelirlerindeki büyüme, Pazar payının artması ve artan ihracat gelirleri etkili oldu.

İhracat Büyüyor

Şirket 4Ç21 döneminde 281.6 milyon TL ile rekor çeyreksel satış geliri elde etti. Özellikle ihracat gelirleri 21.6 milyon TL ile toplam satışların %7.6 sına ulaştı. Şirket şu ana kadar gerçekleştirdiği en yüksek ihracatı gerçekleştirdi. YKSLN 3Ç21 döneminde ihracata başlamıştı. Bu kulvarda büyümenin ve gelişmenin devam ettiğini izliyoruz. Yeni kurulan ihracat departmanı bu konuda etkili olurken, ABD’de kurulan yeni Şirket’in özellikle ABD’ye ihracatı başlatması bekleniyor. Şirket 2022 yılında ihracat gelirlerinin en az %100 artması bekleniyor.

YKSLN Yatırımcı İilikilerinin hazırladığı Finansal Sonuç Bültenini okumalısınız.

Ton Bazında Satış Büyümesi

YKSLN 2021 yılında 55.169 ton satış gerçekleştirirken tonaj bazında %125 artış sağladı. Ton başına gelir tutarı ise %64 büyüdü ve 12.302 TL seviyesinde oluştu. Emtia ve döviz kurlarındaki artış etkili olurken, patentli ürünlerin cirodaki payının artması da önemli bir diğer faktör oldu.

YKSLN

Aralık sonu itibiari ile YKSLN Net Borç rakamı 149 milyon TL seviyesine yükseldi. Ancak Şirket bunun kontrollü bir artış olduğunu önceden belirtmişti. Net Borç / FAVÖK Rasyosu 0.9x ile oldukça düşük seviyede. Cari oran 2.14x ile ideal seviyede.

YKSLN Değerlendirme

YKSLN finansal sonuçlarını memnuniyetle karşılıyorum. Özellikle ihracat tarafının gücenmeye başlaması oldukça önemli. Diğer yandan kapasite artışının 2023 yılı 1.çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Bununla kapasitesi %100 oranında artacak. 2022 yılında cironun 1 milyar TL seviyesi geçmesi beklenebilir. Şirket 950mn TL ile 1.200 mn TL arasında ciro geliri hedefliyor. Kar marjlarına bağlı olarak net kardaki büyüme sürecektir. Ancak 2021 yılındaki gibi agresif yüzdesel büyümeler beklenmemeli.

YKLSN 2020 yılı sonunda 52x f/k çarpanı ile işlem görürken, son verii le 6.59x f/k seviyesine geriledi. Pd/dd çarpanı ise 2.7x seviyesinde bulunuyor. Cazip piyasa çarpanlarına sahip. YKSLN için 7.60TL hedef fiyatımı 10.1TL seviyesine revize ediyorum. Borsa kapanışı olan 5.75TL seviyesine göre %76 kazandırma potansiyeli bulunuyor. Bu hedef elbette uzun vadede geçerli olmakla birlikte etkin ve normal piyasa koşullarında geçerlidir. Kısa vadede gündem, gelişmeler ve piyasalardaki yatırımcı algısı önemli olacaktır. Açıklanan gelecek sonuçlarla tekrar hedef fiyat gözden geçirilecektir. Bir başka konu ise YKLSN işlem hacmi oldukça dar bir hisse senedi olması nedeni ile portföylerde sınırlı oranda yer verilmesi sağlıklı olacaktır.

Şirket geçen yıl dağıtılabilir karının %35’ini nakit temettü olarak dağıtmıştı. Bu yıl %30 dağıtım oranı uygulaması durumunda hisse başı 0.26TL temettü beklenebilir. Bu temettü %4.6 temettğ verimine işaret eder. Açıklamaları bekleyeceğiz.

YKSLN

SASA 2021/12 Bilanço Analizimi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“YKSLN Yükselen 2021/12 Bilanço Analizi” için 3 yanıt

  1. Değerli katkılarınızın tarafıma sağladığı bilgi konforu ve mali katkı için çok teşekkür ederim.
    ”NOT” İntegral yatırımda hesap açarken torunum için dediklerinizi harfiyen uyguluyorum.Bu değerli katkınız için (TORUNUM) adına size çok teşekkür ederim.
    İyiki varsınız.
    Saglıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir