Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 27/02/22

Borsa endeksi haftayı %3.94 kayıpla tamamladı. Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgale başlaması global piyasalarda Perşembe günü ciddi satış baskısına neden oldu. En çok değer kaybeden sektör endeksleri %18.5 ile Turizm, %11 ile İnşaat ve %9.7 ile Madencilik sektörlerinde gerçekleşti. Ulaştırma sektörü %7.4 düştü. Rusya-Ukrayna çatışmasının en çok etkilemesini beklediği sektörler arasında Turizm ve Rusya’da faaliyet gösteren inşaat şirketleri öne çıktı diyebiliriz.

masanotları borsa

Perşembe günü ABD Başkanı Biden’ın Ukrayna’ya asker göndermeyeceğiz açıklaması ve AB ülkelerinin de aynı çizgide kalması, piyasalarda olası bir Rus-ABD veya Rus-AB savaşı olasılığını düşürdü. Bunun etkisiyle birlikte Cuma günü tüm piyasalarda hızlı toparlanmalar yaşadık. Ancak halen Çarşamba günkü kapanış seviyelerinde değiliz ve savaş ile ilgili riskler devam ediyor.

Hafta sonu önemli gelişmeler yaşandı diyebiliriz. Öncelikle Rusya’ya yönelik ciddi yaptırımlar açıklandı. İlk açıklanan yaptırımlar yumuşak olması nedeni ile eleştirilere neden olmuştu. Son açıklanan yaptırımlar oldukça sert denilebilir. Bazı Rus bankaları Swift sisteminden çıkarılırken, pek çok AB ülkesi hava sahasını Rus uçaklarına kapadı. Diğer yandan Rus Merkez Bankasının ABD ve AB ülkelerde tuttuğu Dolar ve Euro cinsinden rezervleri donduruldu. Diğer yandan AB ve ABD’deki Rus Oligarkların malvarlıkları donduruldu. Bu yaptırımların Rusya üzerinde etkili olması bekleniyor. Ayrıca Putin’e yönelik doğrudan yaptırımlar duyuruldu. Bu kararlarla birlikte Putin BM toplantılarına ve G7 toplantılarına katılamayacak.

Diğer yandan mesafeli duran Almanya, Ukrayna’ya silah göndereceğini duyurdu.

Bu yeni gelişme karşısında Rusya’dan bir cevap henüz gelmedi. Bu yaptırımlara karşı nasıl hareket edeceği merak konusu.

Diğer yandan Rusya ve Ukrayna müzakere masasına oturacağını açıkladı. Bu görüşmelerden Ukrayna tarafı net bir sonuç çıkmasını beklemiyor. Ancak ilerleyen süreçte gelişmeler izlenecek.

Son durumda Rusya Lideri Putin,  Rus ordusunun nükleer caydırıcı güçlerini özel savaş görevi durumuna geçirmesi emri vermesi, gözleri bu ülkenin nükleer silahları ve hipersonik füzelerine çevirdi. Özellikle bu gelişme piyasalar tarafından olumsuz algılanabilir. Rusya’nın bu hareketine karşı ABD’den gelecek tepkilerde yakından izlenecek.

Şubat TÜFE ve Büyüme Verileri izlenecek

Bu yoğun gündem altında haftanın ajandası fazla takip edilecek görünmüyor. Ancak içeriye bakıldığında Pazartesi günü Türkiye’nin 4.çeyrek ve 2021 yılı büyüme verilerini alacağız. Türkiye’nin son çeyrekte %9 büyümesi bekleniyor. Diğer yandan Ocak ayı dış ticaret dengesi bekleniyor ancak bu veri zaten Şubat başında Gümrük Bakanlığı tarafından açıklanması nedeni ile sürpriz etkisi olmayacaktır. Salı günü Hazine 3 ihaleye çıkacak. Perşembe günü Şubat ayı TÜFE verilerini alacağız.

Diğer yandan Türkiye ile ilgili olarak Rusya – Ukrayna savaşı konusundaki gelişmeler en önemli konular arasında olacak.

Powell’ın Sunumu ve Tarımdışı İstihdam

Dışarıda ise Salı günü Almanya, Euro Bölgesi ve ABD İmalat PMI verileri izlenecek. Şuanda bu veriler 50 seviyesinin üzerinde ve ekonomik genişlemeyi işaret etmekte. Çarşamba günü ise Euro Bölgesi enflasyon verisi ve Fed Başkanı Powell’ın kongre sunumu izlenecek. Powell’ın vereceği mesajlar önemli olacak. Perşembe günü Hizmet PMI verileri izlenecek. ABD fabrika siparişleri alınacak. Cuma günü ise ABD Tarım dışı istihdam verileri alınacak. Beklentiler 381K istihdam olacağı yönünde.

Borsa Endeksi Gücünü Korumaya Çalışıyor

Borsa endeksi Perşembe günü yaşanan satışlarla birlikte 1980 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının altına geriledi. Cuma günü tepki gelse de halen bu seviyenin altında. Bu nedenle kısa vadede görünüm bozuldu denilebilir. Yukarıdaki grafik BIST endeksinin haftalık grafiği. Görüldüğü gibi 22 –haftalık ortalama 1809 seviyesinde ve endeks bu seviyeye yakın noktalardan tepki göstermiş durumda. Ancak genel olarak momentum kaybı olduğunu söylemek mümkün. Teknik olarak 1980 seviyesi üzerine yükselip bu seviyenin üzerine yerleşmedikçe tehlikenin geçtiğini söyleyemeyiz. Aynı şekilde aşağıda 1820 desteğini izlemek doğru olabilir. Endeksin 1820 seviyenin altına gerilemesi durumunda satış baskısı çok daha fazla artabilir.

Mevcut durumda %100 hissede olmak için ideal bir görünüm yoktur. Hisse oranlarını azaltarak süreci defansif şekilde izlemek doğru olacaktır. Endişeli olan yatırımcılar portföy büyüklüğü kadar VIOP endeks kontratında satış yönlü pozisyon alarak kendilerini hedge edebilir ve süreci bu şekilde izleyebilir.

Borsa Endeksi Haftalık Grafik

Dolar kuru 14 barajını zorluyor

Dolar kuru savaşın başladığı ilk gün 14.65 seviyesine kadar yükselmesinin ardından Cuma gününü 13.80 seviyelerinde tamamladı. Pek çok GOÜ para biriminin ABD dolarına karşı değer kaybettiğini gördük. Dolar kurunda yorum yapmak güç. 13.30 seviyesi önemli bir destek ve bu seviyenin altına düşüş olursa aşağı yönlü hareket güçlenebilir. Diğer yandan 14 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda ise yukarı hareketler güçlenebilir. Ukrayna ile ilgili gelişmeler daha budaklanırsa ABD Dolarında güçlenme olabilir ve bu durum TL gibi diğer GOÜ para birimleri üzerinde baskı yaratabilir. Gelişmeleri izleyip göreceğiz.

Dolar kuru Günlük Grafik

Ons Altında Yukarı yönlü Riskler güçleniyor

Ons 1850 seviyesinden geçen trend çizgisini kırdı ve yukarı doğru bir eğilim başlattı. Grafikte uzun zamandır 1750-1850 aralığındaki yatay dalgalanmasını sona erdirmiş görünüyor ve yeni bir patikaya girmiş durumda. Teknik olarak ilerleyen süreçte Altın için yukarı trend beklenebilir. Ancak öncesinde sert yükselişin ardından yeniden 1850 seviyesine geri çekilmeler görmemiz mümkün. 1850 seviyesine tekrar yakınsaması durumunda alım yönlü denemeler yapılabilir. Rusya-Ukrayna gelişmeleri jeopolitik risk olarak etkili olmuş görünüyor. Ancak enflasyon beklentilerinin de Altın için önemli bir yukarı yönlü etki yarattığını düşünüyorum.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

SASA 2021/12 Analizimi okuyabilirsiniz.

İleri Düzey Borsa Eğitimim
Temel Düzey Borsa Eğitimim

 YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir