Borsa ‘nın Faizle Savaşı

Borsa BIST100 endeksi geçen haftayı %3.20 yükselişle kapatırken, son üç haftalık düşüşün ardından tekrar pozitif haftalık kapanış gerçekleşti. Salı günü tepki yükselişine başlayan endeks, Perşembe günü TCMB’nin faiz kararı ile birlikte yükselişini hızlandırdı. Cuma günü yatay bir kapanışla haftayı pozitif tamamladı. Bankacılık endeksi XBANK %12.87 yükselişle haftalık bazda ciddi bir getiri sağladı. Hisse bazında bakıldığında hareketin 5 özel banka hissesinde olduğunu bunlardan YKBNK’nin öne çıktığını izliyoruz. Kamu bankaları baskılı seyrini korudu. BIST100 hariç hisselerden oluşan XTUMY endeksi ise geçen hafta %2.59 düşüş gösterdi. Hareketin BIST30 endeksinde ve daha çok Banka hisselerinde olduğunu rahatça görebiliriz.

masanotları borsa

Geçen hafta gündem olarak oldukça hareketli geçti. İçeride TCMB’nin beklentilerin ötesinde 500bps faiz artırımı ve koridor bandını 300bps seviyesine çıkarması, üzerine gerekirse faizi artırırım mesajını vermesi oldukça şahin bir açıklama oldu. Açıklama sonrasında DolarTL kurundaki yukarı hareketin kesildiğini ve gerileme oluştuğunu izledik. Diğer yandan Fed, 3 faiz indirimi beklentisini korumaya devam etti. Bunlarında yanında BoJ, 17 yıl aradan sonra negatif faiz dönemine son verdi ve politika faizini pozitif seviyeye yükseltti.  Diğer yandan geçen hafta global endeksler arasında en çok yükselen ilk iki borsa Arjantin ve Türkiye oldu. Mısır, Şili ve Hong Kong borsaları en çok düşen borsalar oldu. ABD ve Avrupa borsaları açısından pozitif bir hafta geride kaldı.

Ve son olarak Moskova’da gerçekleşen katliam haftanın en beklenmedik gelişmelerinden birisiydi. Bu gelişmenin mevcut aşamada piyasaları etkilemesini beklemiyorum. Sürecin ve açıklamaların yakından takip edilmesi ve ne tarafa evrileceğinin izlenmesi önem taşıyor.

TCMB Adımı Borsayı Zorlayacak mı?

TCMB faiz artırımı sonrasında ve atmış olduğu ilave sıkılaşma adımları sonrasında Kredi ve Mevduat faizlerinde bir miktar daha yukarı yönlü hareketler bekleniyor. Zaten %50 sınırına gelmiş olan mevduat faizlerinde, ilerleyen dönemlerde daha yüksek seviyeler görebiliriz. %60 seviyesine doğru giden patika oluşabilir. Yüksek faiz zaten bir süredir endeks üzerinde baskı yaratan bir unsurdu. Şimdi bu baskı daha artmış oldu. Bu nedenle BIST100 endeksi bir süre yatay bir dönem geçirebilir. Şuan ki tahmin ufkuna göre, Mayıs ortalarına kadar Borsa endeksinin 8500-9500 arasında dalgalı bir döneme girmesi muhtemel görünüyor.

Bu dönem yıpratıcı olabilir ve sert dalgalanmalar oluşabilir. Bu nedenle yatırımcıların bu dönemde kesinlikle sakin kalmalarında gerekli. Kredili işlem için uygun bir dönemde değiliz. Kısa dönem içinde ihtiyaç duyulan bir parayla Borsada olunması zararlı olacaktır. Küçük yatırımcıların risklerini iyi hesaplaması gerekli. Ancak bu dönemin sonunda sakin kalan, yılsonunda beklenen güçlü yükselişe güçlü girebilir. Yıl sonunda global endekslerde dahil, güçlü bir ralli beklentim devam ediyor. TCMB’nin geçen haftaki adımı ile bu beklentim güçlenmiş durumda.

Şu ana kadar 150’ye yakın Şirket 2023 yılı finansallarını açıkladı. Daha açıklanmayan 350’nin üzerinde Şirket bulunuyor. Ancak endeks üzerinde ana ağırlığa sahip firmaların çoğunun sonuçlarını aldık diyebiliriz. Bilançolarda Otomotiv, Bilişim, Havacılık, Çimento, Gıda sektörlerinin öne çıktığını söylemek mümkün. Bilançolar geldikçe daha kapsamlı analizler yapma fırsatı bulacağız. Bu hafta Salı günü ASELS ve PETKM, Perşembe günü YUNSA sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

İçeride Yerel Seçimlerin son Düzlüğü, ABD ve Avrupa Cuma Kapalı

Haftalık veri takviminde, içeride önemli bir veri akışı bulunmuyor. Perşembe günü TCMB PPK Toplantı özetini alacağız. Bunun dışında açıklanacak veriler piyasa üzerinde etkili veriler değil. Ancak gelecek hafta yerel seçimler öncesindeki son hafta olacak. Bu nedenle piyasalarda oynaklık olabilir.

ABD Pazartesi günü Fed üyesi Bostic konuşacak. Salı günü Dayanıklı Mal Siparişleri alınacak. Aynı gün Konut fiyat endeksi izlenecek. Perşembe günü Fed üyesi Waller konuşuyor. Aynı gün ABD 4Ç büyüme final verisi açıklanacak. Beklentiler çeyreklik %3.20 olacağı yönünde. Son veri %4.90 açıklanmıştı. Cuma günü ABD piyasaları kapalı. Yine Cuma günü Kişisel Gelir ve Harcama verisi alınacak.  

Avrupa tarafında ise, Çarşamba günü Euro bölgesi Tüketici güveni verisi bulunuyor. Perşembe günü İngiltere’de 4Ç büyüme final verisi var. Cuma günü İngiltere ve Almanya’da piyasalar kapalı.

Bunların dışında Cuma günü Japonya’da TÜFE ve Sanayi Üretim verileri bulunuyor.

Borsa 9500 Direncini Geçebilecek mi?

Borsa endeksi geçen hafta 8700 seviyelerindeki 50 günlük ortalamasından beklentilerimize paralel tepki yükselişi gerçekleştirdi. Yine geçen hafta bu tepki yükselişinin ne kadar kalıcı olacağını kestirmenin zor olduğunu belirtmiştik. Bu düşüncemizi koruyoruz. Teknik olarak endeks 9450-9500 direncinin üzerine çıkıp yerleşmedikçe, yeni bir yukarı akımdan bahsedemeyiz. Endeks bu seviyeleri geçemez ise, genel beklentimize uygun 8500-9500 aralığında yatay bir süreç başlayabilir.

Borsa XU100 Grafiği

Ons Altın Gözlüyor

Ons Altın 2149 desteği üzerinde tutunmaya çalışıyor. Geçen hafta bu seviye üzerinde kalmasına rağmen yukarı uzamalar yapamadı. Bunda Dolar endeksindeki güçlenmenin ivmelenmesi ve 104 seviyesinin üzerine artması etkili oldu. Fed’in 3 faiz indirimini masanın üzerinde tutmasına rağmen, dolar endeksindeki güçlenme etkili oldu. Almanya Merkez Bankası’nın Almanya ekonomisinde ilk çeyrekte resesyon görülebilir açıklaması sonrasında Euro’daki değer kaybı, Fed’in mesajlarına rağmen ABD Dolarına yaradı. Bu ise Ons Altının yukarı uzamasını önlemiş görünüyor. Teknik olarak 2149 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece Ons Altın’da yukarı seyir devam edebilir. Buna karşın 2149 desteğinin altına düşüş olması durumunda 2000 seviyesine doğru geri çekilme hızlanabilir.

Ons Altın

AEFES 2023 Analizi için tıklayınız.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN. Bilgi için görseli tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir