AEFES 2023/12 Bilanço Analizi

AEFES sonuçlarını açıkladı. Şirket ayrıca enflasyon hariç verilerini de paylaştı. Bu verilere göre Şirket 4Ç23’de 232mnTL zarar yazmış. Beklentiler 407mnTL kar edeceği yönündeydi. Satış gelirleri ve FAVÖK ise beklentilere paralel gerçekleşmiş. Bu sonuçlar 4Ç ve enflasyon hariç veriler.

Enflasyon muhasebesi sonuçlarında ise 2023 yılının tamamında şirket 22.1 milyar TL kar elde etti. Net kar %44 büyüdü. SAtış gelirleri ve FAVÖK yatay seyretti. Net kardaki artışta, yüksek parasal pozisyon karı ve 2022 yılındaki yüksek vergi karşılığı etkili olmuş görünüyor.

masanotları borsa

Oldukça güçlü bir serbest nakit akışı var. Ayrıca net borçda azalma var. Ancak zaten net borç / favök oranı 0.7x ile oldukça düşük seviyede.

Şirket hissesi 4.07x f/k, 4.02x fd/favök ve 1.40x pd/dd ile oldukça düşük piyasa çarpanlarından işlem görüyor. %34 Özsermaye karlılığı için 1.40x pddd oldukça uygun.

Ayrıca şirket 30 Mayıs tarihinde hisse başı net 2.115TL nakit temettü teklifi yapacak. Temettü verimi %1.4 seviyesine karşılık geliyor.

YKB ve CEO mesajlarında, Bira operasyonlarında Rusyada ılımlı bir toparlanma olduğu belirtiliyor. Ayrıca %50.25 bağlı ortaklığı CCOLA’nın Banglades operasyonlarını devir alma işleminin tamamlanması, içecek tarafında heyecan yaratmış görünüyor.

Ben nötr olarak karşılıyorum sonuçları. AEFES yeteri kadar ucuz çarpanlardan işlem görüyor. Ancak piyasa enflasyon hariç sonuçlara göre 4Ç’de kar beklenirken zarar yazmasını negatif olarak görecek mi bilemiyorum.

AEFES Özet Veriler

TKNSA 2023 Analizi için Tıklayınız.

TCELL 2023 Analizi İçin Tıklayınız.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN. Bilgi için görseli tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir