TKNSA 2023/12 Bilanço Analizi

TKNSA 2023 sonuçları geldi. Enflasyon muhasebesine göre Şirket satış gelirleri %45 büyüdü ve 47.3 milyar TL oldu. FAVÖK 16 kat arttı 1 milyar TL oldu. Net kar ise %43 büyüdü ve yılı 748 milyon TL ile kapadı. Şirket enflasyon hariç sonuçlarını da paylaştı. Buna göre normal bilanço açıklansaydı ciro %122, FAVÖK %138 ve net kar %64 artmış olacaktı.

masanotları borsa

Sonuçlar genel olarak çok başarılı. 3 yıl önce Yeni Neslin Teknosası sloganı ile başlatılan büyüme ve dönüşüm programı başarılı bir şekilde devam ediyor. Cironun ve karın geldiği seviye 3 yıl önceye göre inanılmaz boyutta.

Enflasyon muhasebesi sonuçlarında dikkatimi çeken nokta şu oldu, faaliyet karı rakamı, finansman giderleri duvarının altında kalmış, ancak parasal pozisyon karı ile Şirket güçlü kar elde etmiş. Şirket yüksek operasyonel karlılığın enflasyon muhasebesinin etkisini sınırladığını söylüyor.

E ticaret büyümeye devam. Pazaryerinin de içinde olduğu online brüt ticaret hacmi 10 milyar TL seviyesine gelmiş. Burada ürün çeşitliliği 31 kat arttı. E ticaret hacminin brüt toplam gelirlerdeki payının ileri vadede %20 ye çıkmasını planlıyor. Şu anda %10 lar seviyesinde.

Teknosa için söylenecek bir kaç önemli nokta şu. Enflasyon muhasebesine göre 2023 yılında karlılık 2022 yılına göre daha fazla artmış. Diğer yandan Şirket net nakit pozisyonunu 2.2 milyar TL olarak açıklıyor. Piyasa değerinin %23’ü kadar net nakde sahip. Bir diğer etkili nokta ise çok güçlü bir nakit akışına sahip. Teknosa 2023 ve 2022 yılında 2.6 milyar TL’lik serbest nakit akışı yaratmış. Son iki yılın serbest nakit akışları toplamı piyasa değerinin %56’sı. Gerçekten etkileyici.

Muhasebesel etkiler yüzünden F/K oranı Eylül’de 6.68x ‘den 12.5x’e yükseldi. Bu makul bir çarpan ancak 10x seviyesinin altında olmasını tercih ederim. PD/DD oranı ise Eylül’de 3.90x dan 3.65x’e geriledi. %34 olan Özsermaye Karlılığı için değerinde bir çarpan.

GES tarafında faaliyet raporunda bilgiler var. İklimsa farklı büyüklüklerde 12.6MW GES profe satışı gerçekleştirmiş. Buna ek olarak 350MW teklif verdiği projeleri takip ediyormuş. Bu taraf hızlanıyor.

Şirket 2023’de 500mnTL yatırım yaptı. 2024’de 1 milyar TL yatırım bütçesi ayırıyor. Her yatırım Teknosa’da ciro ve karlılık büyümesi olarak hep geri döndü. 30-40 mnTL’lerle başlanan yatırımlar bugün milyar seviyesinde.

Faaliyet raporunu mutlaka okuyun. Özellikle YKB ve CEO’nun mesajlarını mutlaka okuyun. Şirket KAP’a bilgilendirme metni yayınladı. Mutlaka okuyun.

Özetle Teknosada büyüme devam ediyor. Hikaye devam ediyor. Kısa vadede zaman zaman dalgalanmalar, geri çekilmeler olsa da, uzun vadede özellikle son 3 yılda, yatırımcısına 5-6 kat gibi bir getiri sağladı. Ve bu devam edecek görünüyor.

TKNSA Özet Veriler

TCELL 2022 Analizi İçin Tıklayınız.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN. Bilgi için görseli tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir