Borsa ve Dolar Eylül Ayına iyi Başladı

Piyasalar Eylül ayına iyi başladı. Global borsalarda yükselişler devam ederken, Gelişmekte Olan Ülke Piyasalarında da aynı şekilde pozitif hava izledik. Bu rüzgârdan Borsa Endeksi kendine düşen payı alırken 103000 seviyesine ulaştı. Aynı şekilde TL’de global rüzgardan olumlu etkilendi ve diğer GOÜ para birimlerine paralel olarak ABD Dolarına karşı güçlü bir seyir gösterdi.

masanotları

Fed’e yönelik beklentiler devam ederken, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve tahvil alım programı dünyanın en büyük merkez bankalarının güvercin duruşlarının devam edeceğine yönelik beklentileri artırıyor. AMB buna birde genişlemeci bir uygulama eklemiş oldu. İçeride ise iyi umut verici yorumlanan büyüme verileri, sanayi üretimindeki aylık yükselişin güçlü olması, TCMB’nin faiz indiriminin sorunsuz şekilde geride kalması gibi gelişmeler, küresel piyasalardaki olumlu hava ile birleşince Türk piyasalarında güneşli günler yaşandı.

Borsa BIST100 endeksi geçtiğimiz hafta %4.1 yükselirken, Bankacılık endeksi %6.7 yükseliş gösterdi. Geçen haftanın tek düşen sektörü yatırım ortaklığı hisseleri oldu. Bunun dışında düşen endeks oluşmadı. Dolar kuru ise TCMB toplantısı öncesinde beklenenden daha yüksek faiz indirimi endişeleri ile hafta içerisinde 5.80 sınırına kadar yükselirken, karar sonrasında 5.65 seviyesine kadar geriledi ve haftayı 5.68 seviyelerinde kapadı.

Yeni Haftanın Konusu Petrol

Yeni haftaya başlarken genel olarak olumlu hava devam ediyor. Petrol konusundaki son gelişmelerin piyasalara etkisini izleyeceğiz. Suudi Arabistan’ın en büyük devlet şirketi Aramco’nun tesislerine yapılan İHA saldırıları ile şirketin petrol arzının yarı yarıya düştüğü belirtiliyor. Bu önemli bir rakam ve haftaya petrol fiyatlarında yükseliş ile başlamamız muhtemel görünüyor. Oluşan hasarın tamir süresi belirli değil. Eğer birkaç hafta devam ederse önemli bir sorun olmayabilir. Ancak aylarca devam ederse petrol fiyatlarının yıllık ortalamasını etkileyeceğinden ülkelerin bütçelerine ek bir maliyet yaratabilir. Piyasaların bu durumu ne kadar şiddette ve sürede problem yapacağını söylemek zor. Ancak hızlı bir yükseliş haftası sonrasında kar satışı için bahane olarak kabul edebilirler. Dikkat etmekte fayda var.

Fed’den 25bps indirim bekleniyor

Önümüzdeki haftanın en önemli gündemi Çarşamba günü gerçekleşecek Fed toplantısı. Beklentiler Fed’in faizlerde 25 baz puan indirim yapacağı yönünde bulunuyor. Diğer yandan Fed yıllık projeksiyonlarını da açıklayacak. Oradaki büyüme ve enflasyon tahminlerinde hangi yönde revizyonlar yapılacak önemli olacak. Fed’in faiz indirmemesi piyasalarda sürpriz etkisi yapabilir. Bu durum EURUSD paritesinde hızlı bir geri çekilmeye ve içeride DolarTL kurunda yeniden 5.80 seviyelerine doğru hareketi tetikleyebilir. Ayrıca global borsalarda satış baskıları görebiliriz. Buna karşılık Fed’in beklentiler yönünde faiz indirmesi ve global risklere işaret etmesi durumunda ise genel pozitif global algıları destekleyici etki yapacaktır. Fed toplantısı öncesinde Salı günü ABD’de Ağustos ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranları verileri de beklentiler üzerinde etkiler yapabilir ve piyasalarda dalgalanmalara neden olabilir. Suudi Aramco ile ilgili olarak ABD’nin İran’a yüklenmesi de beklenebilecek bölgesel gelişmeler arasında bulunuyor. Dışarıda ayrıca hafta genelinde İngiltere verilerini alacağız. Çarşamba günü İngiltere’de enflasyon açıklanırken, Perşembe günü perakende satışlar verisi ve İngiltere Merkez Bankası faiz kararını alıyor olacağız. Faiz indirimi ve tahvil alımı miktarında değişiklik beklenmiyor.

Hazine İhaleleri İzlenecek

İçeride Hazine Pazartesi ve Salı günü 4 adet ihale açacak. Bunlardan ikisi 5 ve 6 yıllık uzun vadeli ihaleler olacak. Bilindiği gibi Hazine Eylül ayında 10 milyar TL tutarında iç borç ödemesi gerçekleştirecek. Özellikle uzun vadeli tahvil ihalelerine gelecek talep ve oluşacak faiz seviyelerini yakından izleyeceğiz.

Borsa

Borsa endeksinde olumlu görünüm devam ediyor. Geri çekilmeler 101400 seviyesi ara destek olarak izlenebilir. Ancak asıl destek seviyemiz 100600 seviyesinde bulunuyor ve endeksin gücünü koruması için bu seviye üzerinde kalmasını istiyoruz. Yukarıda ise 104100 seviyesi kritik direnç. Endeks bu direncini zorlaması durumunda bu seviyeden ya da bu seviyeye yakın noktalardan kar satışları etkili olabilir. Buna karşın Borsa endeksinin 104100 direncini geçerek bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda ise yeni hedefimiz 106000 olacak. Geri çekilmeler olsa bile 100600 üzerinde seyir korunduğu sürece bu düşüşlerin geçici olduğunu ve endeksin yukarı gitme potansiyelinin devam edebileceğini düşüneceğiz. Ancak 100600 seviyesinin altına gerileyen bir endeks bizim için zayıf olacaktır.

Bankacılık endeksini yine izlemeye devam edeceğiz. 151500 seviyesi XBANK endeksi için çok önemli bir seviye olabilir. Banka endeksinin 151500 direncini geçmesi durumunda bu durum Borsa BIST100 endeksinin 104100 direncini geçerek 106000 seviyesine gitmesinin önünü açabilir. Yine bankacılık endeksi içinde 151500 seviyesi ya da bu seviyeye yakın noktalarda kar satışları etkili olabilir. XBANK için aşağıda 146000 desteği önemli görünüyor. Bu seviye üzerinde tutunduğu sürece yukarı iştah gücünü koruyabilir. Ancak 146000 seviyesinin altına gerileyen bir bankacılık endeksi 142000 seviyelerine düşme riskini ortaya çıkaracağı gibi bu durum Borsa BIST 100 endeksinin de 100600 desteğini zorlamasına neden olabilir.

Dolar

DolarTL için 5.60 seviyesi güçlü bir destek görünümünde ve bu seviyenin altına gerilemesi normal şartlarda şu an için zor görünüyor. Çok önemli ve olumlu bir gelişme olmadıkça Dolar kurunda bu seviyenin altını beklemiyoruz. Ancak yukarıda ise 5.80 seviyesinin üzerine yükselişlerde beklemiyoruz. Global piyasalardaki seyir bu şekilde devam ettiği sürece DolarTL bir süre daha 5.70 seviyesi çevresinde yatay seyrini koruyabilir. Çarşamba günkü Fed toplantısı önemli olacak. Fed’in faiz indirmemesi sürpriz olur ve bu durum 5.80 direncinin test edilmesine neden olabilir. Fed’in açıklamaları da yakından takip edilmeli. Ancak genel beklentiler Fed’in 25 baz faiz indirimi yapacağı ve faizleri %2.25’den %2 seviyesine çekeceği yönünde. Projeksiyonlardaki revizelerde önemli olacak.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir