Haftalık Beklentiler: Borsa, Dolar ve Piyasalar

Borsa endeksi geçtiğimiz haftayı %2.8 değer kaybı ile kapatırken, 103300 sınırından gelen kar satışları ile 99500 seviyelerindeki ortalama desteklerine geri döndü. Endeksteki satışlarda BDDK’nın bankaların enerji ve inşaat sektörlerine ait 46 milyar TL kredinin takipteki alacaklara aktarılması yönündeki açıklaması etkili oldu. Bankalar bu rakamın karşılıklara aktarılması ile karşılık gideri yazacak ve bu kar rakamları aşağı çekecek. Bu beklenti banka hisselerinde satış getirdi. Bankalar Birliği Başkanı’nın açıklamaları da bu beklentileri teyit etti diyebiliriz. TBB Başkanı bankaların bu yıl 35-40 milyar TL kar elde edeceklerini beklediğini belirtti. Bu rakam 2018 yılında 53 milyar TL seviyesindeydi. Bu gelişmelerin ardından Bankacılık endeksi (XBANK) haftayı %4.4 düşüşle kapadı. Diğer yandan Türk Telekom’da Bankaların sahip olduğu %51 hissenin satışı için Morgan Stanley ile anlaşıldığı haberi ise bankalar için iyi bir haber diyebiliriz. Sonuç olarak Borsa endeksindeki gerilemede bankalardaki satış büyük etken oldu.

masanotları

Diğer bir önemli gelişme ise Fed’in 25 baz puan faiz indirmesinin yanında, piyasalara önümüzdeki toplantılarda beklendiği kadar indirim olmayabileceği yönünde sinyaller vermesi oldu. Global piyasalar Fed’in karar metnini ve açıklamalarını beklentilerden daha şahin olarak algıladı diyebiliriz. ABD S&P endeksi toplantının ardından 3000 seviyesi üzerindeki seyrini korurken, Avrupa borsalarında da ciddi bir bozulma oluşmadı. GOÜ endekslerinde ise karışık seyirler izledik. Brezilya Bovespa güçlü duruşunu bozmazken, G.Afrika endeksi geçen haftayı satıcılı kapadı. Rusya borsası ise petrol fiyatlarındaki gerileme ile hafta başında elde ettiği kazancın büyük kısmını yavaşça geri verdi. En büyük sürpriz Hindistan borsasında yaşandı. Hindistan’da hükümet kurumlar vergisini mevcut şirketlerde %30’dan %22’ye, 1 Ekimden itibaren kurulacak ve Mart 2023 ‘ten önce faaliyete geçecek yeni üretici şirketlerinde ise %25’den %15’e düşürdü. Bu gelişmenin ardından Hindistan Sensex endeksi Cuma günü %5.2 yükseldi. Yorumlar Sensex’teki yükselişin %10’u bulabileceği yönünde. Ancak Hindistan borsasındaki bu yükseliş Cuma günü diğer GOÜ endeksleri üzerinde fazla etkili olmadı.

Haftaya Neler Bekliyor

Önümüzdeki hafta içeride çok önemli bir veri akışı bulunmuyor. TCMB’nin faiz indiriminin ardından sektörlerden gelecek haberler takip edilecek. Bununla birlikte TCMB’nin Cuma günü zorunlu karşılık haberi, piyasadan döviz likiditesi çekerken, Merkez Bankası rezervlerini güçlendireceği yönünde yorumlanabilir. Bu kararla piyasadan yaklaşık 2.1 milyar $ döviz çekileceği bekleniyor. Geçen hafta USDTRY kuru hafif yükselişle haftayı 5.74 seviyesinde kapattı. Dolar kurundaki bu yükselişte Fed’in kararı sonrasında ABD Dolarındaki yükselişin ve TCMB’nin bu adımının etkisi olduğu söylenebilir. Ancak dolar kurundaki bu yükseliş çok agresif değil ve yüksek volatiliteye sahip olmadı. İçeride Salı günü Kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi verisini alacağız.

Global piyasalarda ise gelecek hafta Pazartesi günü Avrupa’dan ve ABD’den bolca PMI verileri alıyor olacağız. Ayrıca akşam saatlerinde Fed üyeleri Williams ve Bullard’ın konuşmaları olacak. Çarşamba günü Fed üyesi Evans konuşacak. Perşembe günü ise ABD büyüme verileri gelecek. Bu veriler ilk hesaplama değil revize veriler olacak. Cuma günü ise Ağustos ayı kişisel tüketim ve harcamalar ile gelir verileri ABD piyasaları için önemli olacak.

BORSA

Borsa endeksinde 100600 seviyesinin altına gerileme endeksin gücünde azalma olduğunu gösteriyor. 99500 ve 99300 seviyelerinde hem 50 hem 22 günlük ortalamalar var bu seviyeler etkili destek bölgeleri olabilir. Teknik olarak endekste momentumda azalma var ancak göstergeler halen al konumunda bulunuyor. Bu nedenle 99300 seviyelerinden etkili tepki yükselişleri gelme ihtimali yüksek. Yükselişte 100600 ve 101600 dirençleri önemli olacak. Satışların devam etmesi ve borsa endeksinin 99300 seviyesinin altına gerilemesi durumunda ise 96200 seviyesindeki haftalık ortalamalara doğru düşme riski ortaya çıkmış olacak. Bu nedenle borsa endeksinin 99300 seviyesinin altına gerilese bile burada fazla vakit geçirmeden yeniden bu seviye üzerine yükselmesinde fayda var. Teknik göstergelere bakarsak 99300 bölgelerinden borsa endeksinde tepki yükselişi gelme ihtimali yüksek görünüyor. Tabi olağanüstü bir gelişme olmaz ise.

DOLAR

ABD doları dünyada gücünü koruyor Bu durum içeride DolarTL için dezavantaj sayılabilir. İçeride dolarTL kurunda 5.78-5.79 seviyeleri önemli direnç konumunda bulunuyor. Dolar kurunun bu seviye üzerine çıkması ve yerleşmesi durumunda 5.85 bölgesine doğru uzamalar oluşabilir ve teknik görünümde bozulma başlayabilir. Aşağıda ise 5.60 seviyesi önemli bir destek konumunda. Bu desteğin kırılması durumunda 5.44 desteğini izliyor olacağız. Ancak teknik göstergeler DolarTL kurunda yatay bir seyri işaret ediyor.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir