Olumlu Bir Eylül Geçirdik

  • Aylık yayımlanan bir Dergi için yazdığım yazıdır.

Global piyasalar Eylül ayını olumlu bir şekilde geride bıraktı. Küresel endekslerde yükselişler görülürken, Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde içlerinde TL’de dahil olmak üzere güçlü bir seyir gösterdi.

Eylül ayında 25 Eylül 2019 tarihine kadar olan bölümde ABD Borsaları %4.20, Almanya DAX endeksi %4.91, BIST100 endeksi %4.85 yükseliş gösterdi. Bunun dışında Dolar kuru %1.1 ve Euro kuru %2.4 düşüş gösterdi. Euro kurunda Dolar kurundan daha fazla düşmesinde, Euro’nun küresel piyasalarda daha zayıf hareket etmesi etkili oldu.

Eylül ayında Merkez Bankalarının faiz indirimlerine tanıklık ettik. TCMB politika faizini beklentilerin üzerinde 325 baz puan indirimle %19.75’den %16.50 seviyesine düşürdü. ABD Merkez Bankası Fed beklenen yönde 25 baz puanlık indirim gerçekleşti. Avrupa Merkez Bankası mevduat faizlerinde 10 puan indirime giderken, ilave olarak tahvil alımı açıkladı. Bunun dışında diğer gelişmekte olan ülke merkez bankalarında da aynı şekilde faizlerde aşağı yönlü hamleler geldi.

Küresel anlamdaki bu gevşeme yönünde atılan adımlar, hem gelişmekte olan ülke piyasaları için hem de para birimleri için olumlu oluyor. Dolar kurunun içeride 5.70 seviyeleri etrafında yatay ve sakin bir seyir izlemesinde bunun etkisi kuşkusuz büyük.
Eylül ayında ayrıca Türkiye 2.çeyrek büyüme verisi açıklandı. Veriye göre Türkiye 2.çeyrek dönemde %1.5 daraldı. Aslında veri beklentilerden daha iyi geldi. Beklentiler %2 gibi bir daralma olacağı yönündeydi. Yıllık olarak daralma devam ederken, bir önceki çeyreğe göre ise %1.2 artış görüldü. Büyüme verisi beklentilerden iyi olarak algılanırken, Türkiye ekonomisinin yılın ikinci yarısında daha iyi bir performans sergileyeceğine yönelik beklentilerde yükseldi. Fitch ratings EMEA şefi Ed Parker Türkiye ekonomisinin beklediklerinden daha dirençli olduğunu belirtirken, yıl sonu küçülme tahminlerini pozitif yönde revize etti. IMF büyüme beklentilerini 2019 yılı için negatif bölgeden pozitif bölgeye revize etti.

Bir diğer veri ise Temmuz ayı Sanayi üretimi verisi oldu. Sanayi üretimi verileri iki ay geriden geliyor bu nedenle Eylül ayında Temmuz verisini alıyoruz. Veriye göre sanayi üretimi yıllık bazda %1.2 azaldı. Ancak bir önceki aya göre %4.3 artış, ekonomide dipten dönüş düşüncelerinin yoğunlaşmasını sağladı ve piyasalarda iyimser bir hava yarattı.

Ekim ayına bu şekilde giriyoruz. Özellikle Eylül’ün son haftalarında ABD ile ticaret hacminin 100 milyar $’a çıkarılması yönünde gelen haberler ve patriot ile F-35 konusundaki iyimser söylemler piyasalarda ABD-Türkiye ilişkileri konusundaki algılamaları destekledi. Bu konuda Trump’a yönelik azil süreci gibi konular önemle takip edilecek. 31 Ekim tarihinde TCMB faiz toplantısı bulunurken, 3 Ekim tarihindeki enflasyon verisinde baz etkisinden dolayı ciddi bir düşüş bekleniyor. Fed toplantısı 30 Ekim tarihinde yapılacak. Avrupa Merkez Bankası toplantısı ise 24 Ekim tarihinde olacak. 14 Ekim tarihinde ise Ağustos ayı sanayi üretim verisi alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir