Borsa ve Piyasa Beklentisi 24/10/21

Borsa’da Enflasyon Rallisi mi?

Beklenmedik ölçüde faiz indiriminin ardından Borsa’da başlayan ralli bir yerde enflasyon rallisi olarak adlandırıldı. Aslında piyasa haksız değil. Çünkü ilerleyen çeyreklerde hem kur etkisi hem de enflasyon Şirket cirolarında ciddi büyümeler getirecek. Bu dönemde maliyet yönetimini iyi yapan şirketlerde hisse başı kar rakamları artacak. Bu durum fiyatlarını yükseltecek ve Borsa yükselecek. Tabi nominal bazda bir yükselişten bahsediyorum. Reel bazda ya da dolar bazında bazı şirketler yatırımcısına ciddi getiriler sağlayacak bazıları ise geride kalacak. Bir diğer etki ise piyasalarda daha ne kadar ucuzlayabiliriz zaten dayağın büyük kısmını yedik psikolojisi oldu denilebilir.

masanotları borsa

Hareketin BIST30 hisselerinde öncelikli olarak yaşanması aslında doğal. Faiz indiriminden bankaların net faiz marjlarında artış beklenirken, maliyet yönetimini iyi yapan şirketlerin genelde sektöründe lider markalar olması gelecekteki kar beklentilerini yükseltiyor. Bu nedenle Borsa’daki yükselişin ilk başta bu hisselerde gördük. İlerleyen dönemde orta ve küçük ölçekli hisselere de sıçrayacaktır. Tabii bilançosu güçlü ve iyi yönetilen şirketler için geçerli.

Kabine Toplantısı ve 10 Büyükelçi

Türk piyasaları için kısa haftaya girerken 10 AB ülkesinin büyükelçilerini istenmeyen adam ilan ederek başlıyoruz. Henüz bu ülkelere resmi bir bildirim gitmiş değil. Bu ülkelerden henüz bir açıklamada gelmiş değil. Sadece Norveç ve Yeni Zelanda’dan açıklamalar geldi ancak sert bir ton olmadı. İçeride ekonomik dalgalanma yaşarken dışarıda dış ilişkilerde de dalgalı bir dönem TL varlıklar için iyi olmayabilir.

Bu konuda yarınki Kabine toplantısı ön plana çıkıyor. Ana günden maddesi Koronovirüs olan toplantıda 10 büyükelçi konusun da görüşülmesi bekleniyor. Pazar günü akşam saatlerinde Reuters Haber Ajansında yayınlanan bir haberde ay sonundaki G-20 liderler zirvesi toplantısına gergin bir ortamda gitmemek için Kabine toplantısı sonrasında yumuşama sinyalleri gelebilir şeklinde bir iddia ortaya atıldı. Cumhurbaşkanı’nın toplantı sonrasında yapacağı açıklamalar önemli oldu. Bu piyasaları elbette ister istemez bekle gör stratejisine itebilir. Özellikle %5 yükselişle haftayı kapatan Borsa için bu mantıklı görünüyor. Yumuşama olmaması durumunda önümüzdeki 3-6 aylık süreçte faizlerde düşüşün ve dolardaki yükselişin devam ettiği ve dış ilişkilerde sürekli gerginliklerin olduğu bir dönem görebiliriz. Bu durum hepimizi yoracaktır.

Perşembe günkü Enflasyon Raporunda yukarı yönlü revizyonlar bekleniyor. Bu sürpriz değil, ancak revizyonun şiddeti daha önemli olabilir. Son alınan kararların ekonomik zemine oturtulmasının mümkün olmadığı şu günlerde Enflasyon raporu piyasalar tarafından ne kadar dikkate alınacak izleyeceğiz. Ancak Yurtiçi piyasalar için en önemli konu AB ve ABD ile ilişkiler olacak görünüyor.

Dışarıda ise Cuma günü Euro Bölgesi TÜFE verisi ve ABD Kişisel Gelir ve Harcama verilerini izleyeceğiz. Ayrıca Kovid-19 ile ilgili gelişmeler gündemde ağırlığını korumaya devam edecek.

Borsa ‘da Bekle Gör Stratejisi

Borsa endeksinde yukarıdaki sebeplerden dolayı bekle gör taktiği görülebilir. Hem haftanın kısa olması hem de teknik olarak 1485 direncine gelmiş olmamız bunda etkili olabilir.

Taktiksel olarak bu seviyede yeni alımlar yapmak doğru olmayabilir. Yeni alım için ya endeksin gerilemesini görmek ya da 1495 direncinin üzerinde en az iki günlük bir yerleşme görmek doğru bir hareket olacaktır. Borsa endeksinin 1485 direncini kırıp kalıcı olması durumunda 1500 seviyesine doğru yükseliş devam edebilir. Buna karşın 1485 direncinin geçilmesi başarısız olursa, kısa vadeli 1450-1460 seviyelerine çekilmeler görebiliriz.

BORSA BIST100 Endeksi

 Bilançolar başlıyor

Bilanço sezonu geçen hafta ARCLK ve VESBE ile başladı. Önümüzdeki hafta devam edecek. 25 Ekim CRFSA, AKGRT, LOGO, 26 Ekim AKBNK, HEKTS, CEMTS, TKFEN,TOASO, TTRAK,  27 Ekim FROTO, ASELS, OTKAR vs vs. Önümüzdeki hafta oldukça yoğun bir bilanço dönemi bizi bekliyor. Hisse bazlı hareketlerin çok olduğu bir dönem görebiliriz.

Nakit zengini, özellikle döviz fazlası olan ve yüksek ihracat potansiyeline sahip şirketler önümüzdeki çeyreklerde daha fazla tercih edilebilirler. Yatırımcıların analizleri okumalarını ve takip etmelerini öneririm.

Dolar

Dolar kurunda yukarı eğim devam edecek görünüyor. Bunun için şartlar fazlasıyla var. AB ve ABD ile ilgili ilişkilerde gerginlikler artarsa kurdaki yukarı seyir şiddetlenebilir. Teknik olarak yorum yapmak çok anlamlı değil. Mevcut şartlarda Dolar kuru için bir seviye tahmin etmekte çok anlamlı değil.

ALTIN

Ons Altın geçen hafta enflasyon endişeleri ve DXY’deki geri çekilmenin etkisiyle 1805 seviyesini zorladı. 1805 seviyesi 50-haftalık ortalama olması açısından önemli. Ons Haziran ayından bu yana 50-haftalık ortalamasının altında seyrediyor. Geldiği 1792 seviyesi kritik nokta ve alım için ideal bir seviye değil. 1805 seviyesinin üzerine yükselmesi durumunda yeni alımlar tetiklenebilir. Geri çekilmelerde 1760 seviyeleri alım için ideal olabilir. Ons Altın güçleniyor. Ve bu gram altına da yansıyabilir. Ons 1805 seviyesini aşarsa gram altın 600TL seviyesine doğru yolculuk başlatabilir.

ARCLK 3Ç21 analizimi okuyabilirsiniz.

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

EĞİTİM

Eğitim şart. Bana gelen soruların büyük bölümü borsada küçük yatırımcıların borsa hakkında çok az bilgisi olduğunu gösteriyor. 2-3 yıldır borsadayım demeyin. Eğitime önem verin. Size büyük avantaj sağlar ve kendinize yatırımdır. BORFİN eğitimlerimin linklerini paylaşıyorum. Tıklayarak eğitim içeriği detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğitimdeki programlar 2 ay ÜCRETSİZ.

İleri Temel analiz ve Şirket Değerleme

Yeni Başlayanlar İçin Borsa Eğitimi

LÜTFEN YASAL UYARIYI OKUYUNUZ!!

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir