Borsa Yatırımcısı Ne Yapmalı?

Bu yazının yazıldığı saatlerde Türk Lirasının ABD Doları karşısındaki değer kaybı yılbaşından bu güne %29 seviyesine ulaştı. Bu yükselişin önemli kısmı nisan ayı sonundan itibaren gerçekleşti. Aynı dönemde Brezilya Reali ABD doları karşısında %10.7, Rus Rublesi ve Endonezya Ruppi’si ise %6.95 değer kaybetti. TL’nin negatif ayrıştığı net bir şekilde görülüyor. Borsa BIST 100 endeksi ise dolar bazında 29 Ocak tarihinde 3.2 sent seviyesini görmesinin ardından başlattığı soluksuz düşüşünü yine bu yazının yazıldığı saat itibari ile 2.08 sent seviyesine kadar taşımış durumda. Bu düşüş dolar bazında %35’lik gerilemeye işaret ediyor. Borsa Endeksindeki düşüş ise TL bazında aynı dönemde %16 olmuş durumda. BIST 100 endeksi 29 Ocak tarihinde 121531 seviyesini görmesinin ardından 101598 seviyesine kadar geriledi. Bu arada dolar bazında 2.07 sent seviyesi Endeksin daha önceden güçlü tepki verdiği kritik bir destek. masanotları

Bu gerileme olurken borsa şirketlerinde oldukça güçlü bilançolar aldık. Temel olarak karlılıkların yükseldiği sektörler olduğu gibi, gelinen noktada iyi bilançoya sahip şirketler giderek daha ucuzluyor. Mevcut ucuzlama uzun vadeli yatırımcılar için yeni fırsatları beraberinde getirmekte. Elinde nakit olan yatırımcılar iyi bilançoya sahip ve güçlü beklentileri olan şirketlerde alım yapma fırsatını elde edecekler. Çünkü bugüne kadar yaşanan her kriz beraberinde fırsatları da beraber getirdi. Bu seferde farklı olmayacak. Buna karşın elinde hisse senedi ile yakalanan uzun vadeli yatırımcılar ise, öncelikle ellerindeki şirketlerin ne kadar iyi olup olmadığını kendilerine sormaları gerek. Eğer zaten güçlü ve beklentisi olan hisselerde iseler, korkmalarına gerek yok. Çünkü piyasada satışlar bitip toparlanmalar gelmeye başladığında en hızlı yükselen şirketler bunlar olacaklar. Buna karşın zayıf bilanço açıklayan ve beklentisi güçlü olmayan hissede iseler, bunları daha iyi olanları ile değiştirmelerinde fayda var. Piyasada toparlanma başladığında daha hazır olmaları için. Aksi takdirde düşüşte yazdıkları zarar yetmiyormuş gibi, piyasadaki toparlanmadan da tam olarak faydalanamayabilirler. Ancak nihayetinde uzun vadeli yatırımcılar için sabırla beklemeleri gereken bir süreç yaşıyoruz.

Vadeli işlemler piyasasında endeks kontratında ya da varsa kendi hisselerine ait kontratlarda kısa pozisyon alarak kendilerini koruma altına alan yatırımcılar ise bu süreci oldukça rahat geçiriyorlar. Piyasalar iyileşmeye başladığında kısa pozisyonlarını kapatarak kaldıkları yerden devam edecekler ve diğer yatırımcılara göre büyük avantaj elde edecekler. Kısa vadeli düşünen oyuncular için ise zor bir dönem.

Not: Bu yazı 24 Mayıs 2018 tarihli Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir