SODA 1Ç18 Bilanço Analizi, Değerleme, Teknik Analiz

Soda Sanayi (SODA) 1Ç18 döneminde geçen yıl aynı döneme göre %42 artışla 238.5 milyon TL net kar açıkladı. Kardaki artışta satışlardaki %18’lük büyümenin yanı sıra yatırım faaliyetlerinden gelen 33.7 milyon TL ve özkaynak yöntemi ile değerlenen yatırımlardan gelen 19.3 milyon TL gelirler etkili oldu. Ayrıca şirket’in geçen yıla göre daha düşük vergi karşılığı ayırmış olması kardaki artışa katkı sağlamış görünüyor. masanotları

Şirket’in satış gelirleri aynı dönemde %18.3 artarak 700.9 milyon TL seviyesine ulaştı. Şirket’in ihracat oranı %79 dur. Ayrıca satışlarının %29’luk bölümü Krom ürünlerinden ve %71’lik bölümü ise Soda ürünlerinden elde ediliyor. SODA, krom ürünlerini %44, Soda ürünlerini ise %34 brüt karlılıkla satıyor.

SODA’nın esas faaliyet karı aynı dönemde %16 artarken, FAVÖK rakamı %14 artışla 184.8 milyon TL seviyesine ulaştı. Nötr.

Karlılık ise geçen yıla göre hemen hemen aynı seviyede devam ediyor. Brüt kar marjı %37, FAVÖK Marjı ise %26.4 seviyelerinde geçen yıla göre önemli bir değişim göstermemiş durumda. Net kar marjındaki 6 puanlık artış ise yukarıda bahsettiğim finansal yatırımlardan sağlanan gelirler sayesinde oluşmuş.

Finansal Yatırımlar

Finansal yatırımların detayına bakarsak SODA ‘nın Mart sonu itibari ile 582 milyon TL uzun vadeli finansal yatırımları bulunuyor. Bu yatırımlar bankaların ve özel sektör kuruluşlarının ihraç ettiği menkul kıymetlerden oluşuyor. Bu miktarın bir yıl içerisinde tahsil edilecek tutarı 30 mn TL olurken, 483 milyon TL’lik kısmı ise 1-5 yıl arasında tahsil edilecek. Söz konusu menkul kıymetlerin dönem kupon faizleri %5-6 arasında değişiyor.

Özkaynak Yatırımı

Özkaynak yöntemine göre değerlenen yatırımlar ise, Bulgaristan kurulu %97.95 hissesine sahip olduğu Solvay Şişecam Holding AG isimli şirket oluşturuyor. Söz konusu şirketin aktif büyümesi farkından 19.3 milyon TL gelir yazılmış durumda. Solvay iyi bir yıl geçiriyor.

Nakit ve Döviz Zengini

SODA Mart 2018 sonu itibari ile 904.5 milyon TL net nakit değerlere sahip bulunuyor. Bu anlamda şirkete nakit zengini diyebiliriz. Cari oran 2.90x ve likidite oranı 2.3x gibi yüksek seviyelerde bulunuyor. Şirket borç sorunu yok.
Döviz pozisyonu ise döviz fazlasını işaret ediyor. Yine Mart sonu itibari ile SODA 275 milyon $ ve 84 milyon € döviz fazlasına sahip bulunuyor. Şirket’in hem ihracatı hem ithalatı dolar bazında gerçekleşiyor. 1Ç18 döneminde 71 milyon $ ihracata karşılık 35 milyon $ ithalat gerçekleştirmiş. Dolar ve Euro kurundaki artış, şirkete olumlu kur farkı geliri yazması açısından olumlu.

Şirket faaliyet raporundaki ifadelerinde Soda ve Krom ürünlerine olan talebin güçlü seyrettiğini ve yılın geri kalanında pozitif seyrin devam edeceğini bekliyor. Faaliyetlere yönelik beklentiler olumlu. Özellikle deterjan ve tekstil sektöründeki soda talebindeki büyümenin devam ettiği ifade ediliyor. Ayrıca cam sektörü için önemli olan otomotiv sektörünün Avrupa’daki büyümesine dikkat çekilmiş. Soda için cam sektörü oldukça önemli baş sektörlerden birisi konumunda.

Değerleme ve Hedef Fiyat

SODA için satış gelirlerinin %19-20 artışla 2018 yılında 2.916 milyon TL seviyesinde olmasını bekliyorum. FAVÖK Marjının ise %27 seviyesinde gerçekleşerek 787 milyon TL düzeyinde oluşmasını öngörmekteyim. Net kar rakamının ise %32 artışla 874 milyon TL seviyesine ulaşmasını bekliyorum.
Şirket için tarihsel fd/favök oranını incelediğimde ortalamanın 6x seviyesinde olduğunu, f/k rasyosu için 6.6x çarpanın ve fiyat/satış oranının ise 1.97x seviyesinde alınmasının uygun olduğunu düşünüyorum.

Buna göre SODA için, fd/favök, f/k ve f/satış yaklaşımları kapsamında ortalama olarak 6.35TL hedef fiyata ulaşabiliriz. Sonuç olarak Kasım 2017 tarihinde belirttiğim 5.48TL hedef fiyatımı 6.35TL seviyesine revize ediyorum. Hisse’nin son kapanışı olan 5.48TL fiyatına göre %16 yükselme potansiyeli bulunmaktadır.

SODA 2.çeyrek finansal sonuçlarını açıklamasının ardından değerleme yeniden revize edilecektir.

Şirket ile ilgili Kasım 2017 tarihindeki analize buradan göz atabilirsiniz.

soda1c18

SODA Teknik Analiz

Hissede 4.80 seviyesi üzerinde taban oluşumu altı ayın sonunda tamamlanmış görünüyor. Kısa vadede 5.52 direnci önemli olurken, bu seviyenin geçilmesi ile 5.90 tarihi direnci zorlanabilir. Hisse’nin bu direnci geçmesi ve üzerine yerleşmesi durumunda 6.35 hedef fiyatımıza doğru yükseliş devam edebilir. Genel teknik görünüm 5.20 seviyesi üzerinde kalmaya devam ettiği sürece güçlü.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“SODA 1Ç18 Bilanço Analizi, Değerleme, Teknik Analiz” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir