Borsa Haftalık Yorum

Bayram tatilinden çıkarken, küresel Borsa‘larda bir miktar satış baskısı var. Diğer yandan ECB Başkanı Draghi’nin Euro bölgesi ekonomisi ile ilgili güçlü mesajlar vermesi sonrasında Euro’da başlayan güçlenme EURUSD paritesini 1.13 seviyesinin üzerine taşımış durumda. Aynı gün Fed Başkanı Yellen’nın konuşmasının EURUSD’daki yükselişi fazla engellemediği görülüyor. Petrol fiyatları ise geçen hafta gerilediği kritik destek noktalarından stokların azalacağı beklentisiyle tepki yükselişi içerisinde.

Bu gelişmeler olurken içeride Dolar / TL paritesi ise 3.50 seviyesinin altını ilk günlerde zorladı ancak ardından yeniden 3.52 seviyesinin üzerine yükselmiş durumda. Ancak TL piyasalarının tatil olduğu günlerde USDTRY paritesindeki seyirlerin fazla gösterge alınmaması gerektiğini pek çok yerde belirtiyorum.  TL piyasaları tatilken MerkezBankası ve Bankalar kapalı olduğu için meydan yurtdışında işlem yapanlara kalıyor. Buralarda ise kimbilir ne kadar hacimle işlemler yapılıyor bilmiyoruz. O yüzden buradan geçen fiyatlar gösterge olarak alınmamalı. Tatil bitsin, para otoriteleri gelsin işte o zaman oluşan fiyatlamalar gösterge olarak alınabilir. TL piyasaları tatilken Forex piyasalarında Dolar / TL paritesi üzerinde işlem yapanları bu yüzden anlayamıyorum.

Borsa Endeksinin 100000 seviyesi üzerine yerleşmesi gerekli…

Geçen hafta Borsa BIST 100 endeksinin 100000 direncinin üzerine yerleşmekte güçlük çektiğini izledik. Bir süredir endekste momentumun yavaşladığı fark ediliyor zaten. Ancak endeksin teknik olarak güçlenmesi için 100000 seviyesinin üzerine yerleşen bir endekse ihtiyacımız var. Bunun dışında aşağıda ise 98500 seviyelerinden geçen 22-günlük ortalama seviyesinden destek alıyoruz ve bu seviye üzerinde endeks tutunduğu sürece stratejik olarak yönümüzün yukarı olmaya devam ettiğini düşüneceğiz. Başka deyişle strateji şu : 22-günlük ortalama üzerinde kaldığımız sürece pozisyonları koru, 100000 üzerine yerleştiğinde yeni alımlar yap.

Petrol ve Euro’daki yükseliş Borsa risk iştahı için olumlu…

Petrol fiyatlarının kritik seviyelerden tepki göstermesi ve EURUSD paritesinin yükselmesi hisse senedi piyasalarındaki risk iştahı bakımından olumlu. Bunun yanında küresel hisse senedi piyasalarındaki düşüşlerin sınırlı olup olmayacağı ise BIST endeksi için önemli olacak. Dünyada satışlar varsa bizde de olacağından emin olabilirsiniz.

Yurtiçinde önemli veri yok…Borsa İzlemede…

Haftanın geri kalanında yurtiçi piyasalarda Perşembe günü haziran ayı Ekonomik Güven Endeksi açıklanacak. Bir önceki ay açıklanan veri 100.5 seviyesinde açıklanmıştı. Bu verinin Piyasa üzerinde fazla etki yaratması beklenmiyor.

Cuma günü ABD ve Euro Bölgesinde Önemli Veriler var…

Yurtdışında ise Perşembe günü ABD 1.çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Final veri olacak rakamda beklentiler %1.2 seviyesinde bulunuyor. Önceki hesaplama da %1.2 seviyesinde açıklanmıştı. Beklenenden farklı bir rakam olmadıkça piyasalarda sürpriz etki yaratması beklenmeyebilir. Aynı veride kişisel tüketim harcamaları verisi önemli olabilir. Ancak daha güncel mayıs ayı çekirdek kişisel tüketim verileri Cuma günü açıklanacak ve bu veri daha ön planda bulunuyor.  Bu veri ABD Borsa‘ları için ve küresel borsalar için önemli olabilir. Yine Cuma günü ABD kanadında Chicago PMI ve Michigan Tüketici Güveni verilerini alıyor olacağız.

Avrupa kanadında ise Perşembe günü Euro Bölgesi tüketici güveni beklenirken, Cuma günü ise Euro Bölgesi Haziran ayı TÜFE verileri gelecek. Mayıs ayında yıllık %1.3 olan TÜFE verisinin, %1.4 seviyesinde açıklanması bekleniyor. Çekirdek TÜFE’de ise beklentiler enflasyonun %0.9’dan %1 seviyesine yükselmesi yönünde. Yine Cuma günü ise İngiltere’de .çeyrek büyüme verilerini alıyor olacağız. İngiltere’de %2 büyüme bekleniyor. Avrupa Borsa‘ları bu verileri izleyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir