THYAO Teknik Analiz

THYAO 2015 yılı başından bugüne kadar gelen alçalan trend çizgisini kırıyor. Teknik olarak bu önemli bir durum çünkü bu son iki yıldır bu hissedeki yatırım eğilimlerinin değiştiğinin bir göstergesi. Uzun vadeli bir çizgi olduğu içinde eğilimlerin orta ve uzun vadede değişiyor olduğunu göstermesi bakımından önemli. Hisse kırdığı bu alçalan trend çizgisinin üzerinde kalabilirse orta ve uzun vadeli yeni bir yükseliş trendi başlatabilir. Bu seviyenin ardında 8 seviyesindeki yatay direnç çizgisi de önemli olacak. Üzerine birde 8 seviyesinin üzerini mesken edinirse 2017 yılının geri kalanında 9-10TL aralığını görebilir.
Genel strateji olarak mevcut pozisyonlar zaten tutulmalı. Hatta hissenin alçalan üzerine yerleştiğinden emin olunduğunda arttırabilir. Yeni alımlar ise ya şimdi 7.50 stop loss alınarak denenebilir yada 8 direncinin de geçilip üzerine yerleşmesi beklenir o zaman denenir.

THYAO için en kötü geride kaldı algısı etkili

Bu yılın başında havacılık sektörü için genel düşüncem sektöre yönelik en olumsuz gelişmelerin yeteri kadar fiyatlanmış olduğu ve artık en kötünün geride kaldığı yönünde bulunuyordu. Rus uçağı olayı, terör patlamaları ve Turizmdeki kötü çöküş hisselerde fiyatlandı ve hisseler %50 gibi sert bir oranda düşmüştü zaten. THYAO 5 TL seviyesine düştüğü gün bütün bunlar fiyatlanmış ve artık en kötü geride kalmıştı. Bundan sonra hep iyimser beklentilerin satın alınmaya başlamasını bekliyordum.

THYAO ‘da Bilanço Desteğide Gelmeli

Nitekim yolcu sayısındaki artış, koltuk sayısındaki artış gibi gelen her olumlu haber hisseyi olumlu etkiledi. Bu yılın 3 aylık döneminde kötü bir bilanço açıklamasına rağmen bu hissedeki beklentiyi bozmadı ve halen devam ediyor. Şimdi 6 aylık bilanço beklentileri satın alınacak. Ancak THYAO için asıl bilanço beklentisi 9 aylık bilançoda olacak görünüyor. Çünkü asıl yaz sezonunu içeren bilanço dönemi eylül bilançosu olacak. THYAO’nun kar açıklaması durumunda yada kar getirmese bile bilanço karlılık anlamında iyileşme olduğunun görülmesi durumunda bile hissedeki yükseliş sertleşebilir.

THYAO için şimdilik uzun süren bir uykudan uyanıyor diyebiliriz.

THYAO
THYAO uzun vadeli grafik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir