PETROL GÖLGESİNDE SAKİN YAZ

Piyasalarda Petrol’ün Gölgesinde Sakin Bir Yaz Takvimi

14 Haziran tarihinde ABD Merkez Bankası Fed piyasaların tamamen beklediği yönde faizlerini çeyrek puan arttırdı ve %1-1.25 aralığına yükseltti. Ancak ABD doları Fed toplantısının ardından güçlü olmasa bile bir miktar güçlenme gösterdi. Fed faiz kararı konusunda piyasalara paralel hareket etmişti ancak tahvil azaltımı konusunda kimsenin beklemediği derecede netlikte bir takvim açıklamıştı. Ayrıca karar metninde ekonomiye yönelik daha şahin açıklamalar vardı. Yılın geri kalanında bir faiz artırımı daha beklenirken, 2018 yılı için 3 faiz artırımı öngörüsü bulunuyordu. Bunun etkisiyle birlikte dolarda küresel bir güçlenme oldu ve bu durum içerde Dolar kurunun 3.55 seviyesine kadar yükselmesine neden oldu. Petrol fiyatlarındaki düşüşte de Fed’in etkisi oldu.

Piyasalar Fed’e İnanmıyor

Normal şartlarda piyasaların görünen Fed’e yönelik tepkisi olumsuz olmalıydı. Ancak böyle olmadı. Etki sınırlı kaldı. Bu piyasaların Fed’in faiz arttıracağına yönelik güçlü bir inancı olmadığını gösteriyor. Benim görüşüm ise piyasalar her şeyin farkında ancak üç ay sonra olacak bir gelişme için şimdiden mevcut keyfini bozmak istemiyor. Müzik hala çalarken dansı sürdürmek istiyor. Muhtemelen Ağustos ayı ile birlikte Fed beklentisi kendisini hissettirmeye başlayacak.

Petrol Baş ağrıtabilir mi?

Tamda bu noktada, hazır Fed toplantısı bitti ve piyasalarda iki aylık bir rahatlama olabilir derken Petrol fiyatlarındaki düşüş huzursuzluk yarattı. Petrol son bir yıl içerisinde gördüğü zirveden bu yana %22 düştü ve bu düşüşün büyük bir kısmını Haziran ayı içerisinde gerçekleştirdi. Brent petrolde 43$ seviyesi kritik bir destekti ve bu noktada şimdilik durdu görünüyor. Ancak satışlar bu seviyenin de aşağısına doğru devam ederse sakin yaz beklentimiz yerini aksiyonu bol bir yaz dönemine bırakabilir.

Piyasalarda Sakin Bir Yaz

Önümüzdeki yaz aylarında petrol fiyatlarının sakin kalması varsayımı altımı küresel piyasalarda sakin bir seyir bekliyorum. Fed’in sonraki toplantısı 26 Temmuz tarihinde olacak ancak bu toplantıya yönelik beklentiler güçlü değil. Asıl beklenti 20 Eylül tarihine yoğunlaşıyor. Avrupa Merkez Bankası ise 5 Temmuz ve 20 Temmuz tarihlerinde toplanacak. Euro tarafında gelen verilerde sürpriz yok ve AMB’nin mevcut gevşek tutumunun sürmesi bekleniyor. Açıkçası takvim olarak rahat bir temmuz bizi bekliyor.

Petrolde sakin bir seyir oluşmaya başlarsa, EURUSD paritesinde 1.11-1.13 arasında, Ons Altıda 1240-1280$ arasında seyirler görebiliriz. Dolar / TL kurunda ise para girişlerinin devamı durumunda 3.50 desteği kırılabilir ve 3.40 seviyesine doğru düşüş muhtemel olabilir. BIST 100 endeksinde ise 3 sent direnci olan yaklaşık 106000 seviyesine doğru yukarı hareketin süreceğini düşünüyorum.

Ancak petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi, Dolarda küresel güçlenmeye neden olacağı gibi bu durum içeride dolar kurunun tekrar 3.57 seviyelerini zorlamasına ve endeksin 98000 seviyesinin altına sarkmasına neden olabilir. EURUSD ise 1.11 seviyesinin altına gerileyerek 1.10 desteğini zorlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir