Borsa Yorum

Borsa Endeksi Cuma günü dört gündür süren satışların ardından tepki yükselişi yaşandı. Alımların 94800 seviyesindeki 50-günlük ortalamasından gelmesi teknik olarak anlamlı. Yaşanan geri çekilmenin bir düzeltme düşüşü olduğunu ve banka hisselerinde daha fazla hissedilebileceğini bekliyorduk. Satışlar yüksek gelen enflasyon ile birlikte beklentilerden daha sert ve daha uzun oldu diyebiliriz. Endeksin bulunduğu seviyeler oldukça kritik. Bu seviyelerden alımların güçlenmesi gerekiyor. Aksi halde zayıf seyirler devam edebilir.

masanotları

Brunson Önemli Gündem

Piyasalar açısından bu hafta önemli bir hafta olacak görünüyor. Cuma günü Rahip Brunson davası görülecek ve açıklamalar bekleniyor. Brunson’un tutukluluk halinin devamı durumunda gözler ABD tarafına çevrilecek ve nasıl ve hangi şiddette reaksiyonların geleceği görülecek. 12 Ekim tarihi piyasalar için önemli bir takvim olarak duruyor. Yine sert tavırların ve mesajların gelmesi durumunda piyasalarda dalgalanmalar görülebilir. Son enflasyon verisinin ardından TCMB’nin TL ‘ye giydirdiği faiz zırhının ilk andaki kadar etkili olmadığını dikkate alırsak, ABD kanadından gelebilecek sert açıklamalar TL varlıklarda etkili olabilir.

Enflasyonla Mücadele Programı Bekleniyor

Diğer yandan Hükümet’in geniş kapsamlı bir enflasyonla mücadele programını bu hafta açıklaması bekleniyor. Piyasaları ikan eden ve TL üzerindeki kırılganlığı kırabilecek bir program açıklanması hem TL açısından hem de piyasalar açısından olumlu olabilir. Ayrıca 12 Ekim tarihine daha güçlü bir şekilde girmemiz açısından oldukça önemli olacak. Enflasyon programının ikna edici olup olmadığını 10 yıllık tahvil faizlerinden anlıyor olacağız. %17.70 seviyesine kadar gerileyen 10 yıllıklar, enflasyon verisi sonrasında %20.70 seviyesine kadar yükselmişti. Bu beklentilerin bozulduğunu net bir şekilde bize gösteriyor. Enflasyon paketinin ardından bu faizlerde düşüşün devam etmesi durumunda, piyasaların ikna olduğunu tekrar söyleyebiliriz. Ancak faizlerde yükselişin devam etmesi bozulmaların sürdüğünü bize gösterecek ve bu durum hem dolar kuru hem de Borsa üzerinde olumsuz baskıların devam etmesine neden olabilir.

Cari Açık mı Cari Fazla mı Gelecek?

Perşembe günü ise açıklanacak Cari İşlemler verisinde, bu defa cari açık değil cari fazla bekleniyor. Beklentilerin üzerinde gelebilecek bir cari fazla verisi TL için pozitif etkiler yaratabilir. Güçlü bir cari açık verisi 12 Ekim tarihine daha güçlü girmemizi sağlayacak bir diğer faktör olabilir. Beklentiler 2.6 milyar $ cari fazla verileceği yönünde bulunuyor.

Borsa

Kritik bir hafta olması kesin bir şekilde görülürken, haber akışlarının endeks üzerinde önemli etkileri olabilir. Borsa Endeksinin 94800 seviyesindeki 50-günlük ortalamanın üzerine yerleşmesi durumunda ilerleyen süreçte daha güçlü bir endeks görebiliriz. Diğer yandan bilanço beklentilerinin de satın alınmaya başlamasını ve bunun hisse bazlı hareketleri ön plana çıkarmasını bekliyoruz.

Hafta içerisindeki gelişmelerin başarılı ve sorunsuz bir şekilde geride bırakılması durumunda Borsa endeksinde 94800 seviyesi üzerinde güçlenme oluşmasını ve tekrar 100000 seviyesine doğru yükseliş yaşanması beklenebilir. Aksi bir durumda ise piyasalar beklemeyi ve gelişmeleri izlemeyi tercih edecek görünüyor. Bu nedenle yeni pozisyonlar için veya mevcut pozisyonlar için gelişmeleri görmek doğru olacaktır.

Banka hisselerindeki satışların beklentilerden daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Banka Endeksi XBANK’ın 100600 desteğinden tepki gösterdiğini izlerken, güçlenmesi için 106200 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının üzerine yerleşmesi gerekli. Bu taktirde ilerleyen süreçte daha güçlenen ve hızla yükselen bir endeks görebiliriz. Aksi durumda ise bankalardaki baskı, Borsa endeksini de baskılayacaktır.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir