Borsa Yorum, Dolar ve Haftalık Beklenti

Piyasalar olumlu bir haftayı geride bıraktı. Borsa BIST100 endeksi son bir haftada %4 kazandırırken, DolarTL kuru %2 geriledi. Geçen haftanın en çok kazandıranı Borsa oldu. Türk Lirası geçen hafta diğer GOÜ para birimleri karşısında pozitif ayrışırken, Eylül ayını da pozitif ayrışarak kapatıyor.

masanotları

Bankalar Oyuna Giriyor

Borsa endeksi 50-günlük ortalamasını geçtiği 17 Eylül tarihinden itibaren soluksuz bir şekilde 100800 direncine doğru yükselişini sürdürdü. Endeksteki bu yükselişin bu kadar soluksuz olmasında Banka hisselerindeki alımların etkili olduğu söylenebilir. Banka endeksinin son bir haftada %14 yükselmiş olması bunun önemli bir göstergesi. Bankalardaki yükseliş güçlü görünüyor ancak haftalık grafiklerde önemli direnç seviyelerine gelmiş bulunuyor. 116700 seviyelerinden kapanan Banka Endeksi (XBANK) için 120000 seviyelerinde ciddi dirençler bulunuyor. Bu nedenle bu seviyelerde banka hisselerinde gelebilecek satışlar sürpriz olmayabilir.

Borsa da Yeni alımlar için 100800 üstü ya da 96000-97000 seviyeleri beklenebilir

Genel anlamda piyasalardaki olumlu görüşümüzü koruyoruz. Borsa endeksi 94000 seviyesinin üzerine çıkarak ve ortalamalarını geçerek önemli bir trend değişikliği sinyali veriyor. Son altı ada yaşanan düşüş piyasası yerini daha olumlu bir piyasaya bırakıyor. TCMB’nin faiz artırımı sonrasında TL’ye yönelik daha öngörülebilir bir sürecin oluşması, ekonomik programın açıklanması, dış ilişkilerde daha sakin bir sürecin oluşması piyasaların nefes almasını sağladı denilebilir.

10 yıllık tavil faizlerindeki düşüşün devam etmesi, risk primi ölçüsü olan CDS oranlarında anlamlı geri çekilmeler yaşamamız Türkiye’ye karşı risk iştahının arttığını gösteriyor. Yurtdışında Türkiye piyasalarının kazandırma alanının olduğu yönündeki yazıların sayısının artması da bunu destekliyor.

Borsada 100800 direncinin geçilmesi ve bu seviyenin üzerine yerleşmesi 104000-105000 olasılığını artıracaktır. Endeks bu seviyenin üzerine yükselmekte başarısız kalırsa bu durumda 96000-97000 seviyelerine gerilemeler görebiliriz. Yeni ve ilave alımlar için ya endeksin 100800 seviyesinin üzerine yerleşmesini görmek, ya da bunu başaramaz ise 96000-97000 seviyelerine gerilemesini beklemekte daha doğru bir strateji olabilir. Bakıldığında kar satışları olasılığı olan bir hafta diyebiliriz. Endekste 100800 geçilir ve yerleşirse başka tabi.

Bilanço Beklentili Hisse Bazlı Hareketler Yoğunlaşabilir

Diğer yandan Eylül ayının bitmesi ile 3.çeyrek bilanço dönemi tamamlanmış oluyor. 3Ç veya 9 aylık bilançoların kasım ayının ilk haftası itibari ile başlaması beklenebilir. Bu nedenle Ekim ayında bilanço beklentili hisse bazlı yoğun hareketler görebiliriz. Beklentileri iyi ve bilançoları güçlü hisselerde hareketli bir ay oluşabilir. Diğer yandan Banka Endeksinin XBANK, 120000 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda ise Borsa BIST100 endeksindeki yükseliş daha hızlanabilir ve güçlenebilir. Önümüzdeki dönemde banka hisselerinin oyun içerisinde girdiğini sıkça göreceğiz gibi duruyor.

DolarTL için 5.90 kritik destek

Dolar kurunda ise stabil seyirler devam edebilir. DolarTL kurunda 5.90 seviyesinde 50-günlük ortalama desteği var ve bu seviye üzerinden sınırlı yukarı doğru tepkiler gösterebilir. Dolar kurunda kalıcı bir düşüş eğiliminde olduğunu söylemek için 5.90 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının altına gerilemesi gerekiyor. Ekim ayında özel sektörün 10.7 milyar $ dış borç ödemesi bulunuyor. Bu durum dolardaki düşüşlerde şirketlerin dolara talep yaratmasına neden olabilir. Bu nedenle kurda geri çekilmeler sınırlı kalabilir. Yukarıda ise şimdilik 6.50-6.60 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir.

Enflasyon Bekleniyor

Gelecek hafta içeride Çarşamba günü ayı enflasyon verisi bekleniyor. Aylık %3.80 beklenen enflasyonun yıllık bazda %21.50 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Beklentilerin altında gelebilecek bir enflasyon verisi piyasadaki ve borsa daki pozitif algıları daha da güçlendirebilir. Bunun dışında içeride önemli bir ekonomik veri bulunmuyor. ABD ve Almanya temaslarının ardından siyasilerin yapacağı açıklamalar yine takip edilecek. Rahip Brunson davası 12 Ekimde bulunuyor. Her ne kadar bu haftanın konusu olmasa da bu konuda yapılacak açıklamalar önemli olabilir.

ABD İstihdam Verisi ve Powell Konuşması İzlenecek

Dışarıda ise Fed Başkanı Powel’in Çarşamba günkü konuşması dışında hafta boyunca Fed üyelerinin konuşmaları var. Yine ABD PMI verileri izlenirken, Çarşamba günü ABD özel sektör istihdam verisi ve Cuma günü ise tarımdışı istihdam verisi izlenecek. Bir süredir geri çekilen Dolar endeksinde yukarı tepkiler olması açısından bu veriler önemli olabilir. ABD Dolarında global güçlenme içeride dolar kurunda yukarı doğru baskı yaratabilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir