Borsa Yorum ve Piyasa Beklenti 19 Mart 2018

Geçtiğimiz hafta ABD piyasaları dalgalanmasını sürdürdü ve bu durum global borsalarda da etkisini göstermiş durumda. Borsa BIST100 endeksi haftaya olumlu balarken ve hafta içerisinde 119000 seviyesini görmesine rağmen, ABD S&P endeksinde satışların yeniden etkili olması ile birlikte yönünü aşağı çevirdi ve haftayı 117216 seviyesinde kapadı.

masanotları

Borsa BIST100

Borsa endeksinde 116500 seviyesini güçlü destek olarak izliyoruz. Bu seviyede hareketli ortalamaların yoğunlaşması ve destek çizgilerinin bulunması önemli. Endekste 116500 seviyesinin altında seyirlerin oluşması durumunda ise satış baskısı artabilir. Böyle bir durumda ilk etapta 115000 seviyesi test edilebilir. Bu seviyenin de altında ise satışlar 110000 sınırına doğru yeni bir alan bulabilir.

Büyük resimde teknik görünüm halen pozitif. Ancak çok ciddi bir momentum kaybı var. Bu nedenle 116500 seviyelerini önemsiyoruz.

Stratejik açıdan endekste 116500 seviyesi üzerinde seyirler korunduğu sürece pozisyonlarda korunabilir. Ancak yeni alımlar yapmak için endekste daha net bir eğilimin ortaya çıkmasını beklemekte fayda var. Bu 119000 direncinin kırılması da olabilir, 121500 direncinin geçilmesi de olabilir. Bu olmadığı sürece yeni yüklü alımlar yapmak çok sağlıklı görülmüyor. Diğer yandan 116500 desteğinin kırılması ya da 115000 seviyesinin altına gerilemesi durumunda mevcut pozisyonlarda ciddi bir azaltmaya gitmek doğru olabilir.

DolarTL

Dolar kurunda da 3.9450 direnci test edilecek görülüyor. Türkiye risk primi göstergesi olan CDS’lerdeki yükseliş devam ediyor. Rüzgar böyle esmeye devam ettiği sürece kur içeride dirençlerini zorlayacak gibi. DolarTL kurunun 3.9450 seviyesini geçmesi durumunda ise 3.9750 seviyeleri görülebilir. Teknik olarak Dolar kurundaki görünüm güçleniyor.

Önümüzdeki hafta içeride önemli bir veri bulunmuyor. Salı Hazine’nin ihalesi izlenirken, Perşembe günü kapasite kullanım oranlarını alacağız. Bunun dışında Afrin sonrasında Münbiç ile ilgili açıklamalar ve gelişmelerde takip edilecek.

Dışarıda ise haftanın en önemli gelişmesi Çarşamba akşamı gerçekleşecek olan Fed toplantısı. Genel olarak piyasalarda faiz artırımı beklenirken, Fed’in karar metni ve Başkan Powell’ın konuşmalarında 3 kez faiz artırımından daha fazlasının olup olmayacağının işareti aranacak. Beklenti yönünde ve şahin tonda olmayan bir Fed görülmesi durumunda ABD dolarındaki sakin seyir devam edebilir ve bu bizim için olumlu karşılanacaktır. Buna karşın güçlü tonlamalar yapan ve şahin bir Fed gelişmekte olan ülkelere yönelik fon akışlarını bozabilir ve bizim için olumsuz olabilir.

Perşembe günü ise hem Avrupa hem ABD kanadında pek çok orta seviyede veri akışı alacağız. Yine Perşembe – Cuma günleri AB zirvesinin düzenlenmesi bekleniyor. Perşembe günü ayrıca İngiltere Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak. Beklentiler faizde ve varlık alımlarında değişikliğe gitmeyeceği yönünde.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir