BRSAN Bilanço Değerleme ve Teknik Analiz

Borusan Mannesmann Boru (BRSAN) iyi bir dönem geçiyor. Bu yılın ilk çeyreğine göre 2Ç dönemde hem satış performansı hem kar marjlarında iyileşme oluşmuş. Bunda ihracat performansının büyük etkisi var. Şirket son bilançosu itibari ile %66 ihracat gerçekleştiriyor. Bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre ihracat gelirleri %48 büyümüş. İç Pazar satışları ise %8 gibi sınırlı bir oranda artmış. masanotları

2Ç döneminde şirket 101.4 mn TL kar açıkladı. Geçen yıl aynı çeyrekte 50mn TL kar açıklamıştı. Bu kar aynı zamanda bu yıl 1Ç döneminde açıklanan 17.7mn TL karın %472 üzerinde bir rakam. İlk çeyreğe göre ciddi sıçrama var.
Kar marjlarında 1Ç dönemine göre sıçrama oluşmuş. Brüt kar marjı %14’den %19’a, FAVÖK marjı %10’dan %15.5 seviyesine yükselmiş. Şirket ayrıca yine 1Ç dönemine göre satışlarını %40 artırmış. Pozitif.

Geçen yıl 2Ç dönemine göre ise satışları %53, FAVÖK %42 ve net kar %103 artış yakalamış. Kar marjlarında önemli yükseliş yok. Hatta 1 puan kadar altında. Burası nötr.

Sonuç olarak BRSAN 2017 yılı 6 aylık dönemde net karını yıllık bazda %77 artırarak 119 mn TL seviyesinde açıkladı. Satış gelirleri aynı dönemde %31 artışla 1.321 mn TL seviyesine ulaşırken, FAVÖK %24 büyüme gösterdi ve 176.3mn TL seviyesinde oluştu. Pozitif.

Şirket bu yılın ilk yarısında geçen yılın tamamında elde edilen karın üzerinde bir kar elde etmiş. Satış gelirlerinde ise geçen yılki toplam satışın %67’sini yakalamış durumda. Pozitif.

Şirket bu dönemde 25.7 mn TL temettü geliri yazmış. Geçen yıl temettü geliri 10mn TL seviyesindeydi. Kardaki artışta temettü gelirindeki artışında önemi var. Pozitif.

Demir çelik sektöründeki olumlu rüzgarın ve kar marjlarındaki yüksek seyirlerin etkisini Şirket faaliyet sonuçlarında görebiliyoruz. Aynı performans 3.çeyrek dönemde de devam edecek görünüyor. Bu beklenti hisse üzerinde olumlu beklentiler yaratmaya devam edebilir.

Petrol fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle ABD’de petrol kuyu ve sondaj sayılarındaki artış, Borusan’ın yüksek kaliteli ürün satışlarını pozitif etkilemiştir ve toplam satışlar içerisinde %18 seviyesine ulaştırmıştır. Ayrıca basit ürünlerde kar marjları yükselmiştir. Ayrıca otomotiv sektöründeki talepte şirket satışlarını pozitif etkilemektedir.

BRSAN için 2017 yılında satış gelirlerinin %30 artışla 2.556 mn TL seviyesine, FAVÖK karının 358 mn TL seviyesinde gerçekleşmesini bekliyorum. Yıl sonu kar beklentim ise 253mn TL seviyesinde bulunuyor. Bu beklentilere göre Şirket için İndirgenmiş nakit akışı, f/k ve fd/favök çarpan yaklaşımlarına göre ortalama olarak 13.63TL hedef fiyatım bulunuyor. Hissede oluşacak geri çekilmeler alım için fırsatlar doğurabilir.

9 aylık bilanço geldiğinde tekrar revize edilecektir.

BRSAN Teknik Analiz

Uzun vadeli haftalık grafikte yükselen kanal destek çizgisi 9.41 seviyesinden geçiyor. Hissede 9.41 seviyesi üzerinde seyir sürdükçe pozitif görünüm devam eder. Bu seviyenin altında 50 haftalık ortalama 8.50 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin altında satıcılı piyasa başlayabilir. Kanal hedefi 12.70 seviyesini gösteriyor.

brsan
brsan

 

brsan
BRSAN Haftalık Grafik

 

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“BRSAN Bilanço Değerleme ve Teknik Analiz” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir