PGSUS Bilanço ve Teknik Analizi

Şirket beklentilerin üzerinde 2Ç17 döneminde 160.7 mn TL net kar açıkladı. Beklentiler 70mn TL zarar geleceği yönündeydi. PGSUS ’a baktığımızda 2Ç dönemde faaliyet karına geçtiğini görmekteyiz. Bu olumlu. masanotları Şirket 1Ç17 ‘de 202 mn TL faaliyet zararı yazarken, 2Ç17’de 34.6 mn TL faaliyet karına geçmiş görünüyor. Marjlardaki yükseliş, gelirlerdeki artış bunda etkili. 2Ç döneminde satış gelirleri yıllık bazda %53 artmış. Şirket’in 160.7 mn TL olarak açıkladığı net karın 143 mn TL’lik kısmının uçak ve iştirak satışından kaynaklandığını belirtmek isteriz. Bir defaya mahsus olarak yazılan bu gelir, önümüzdeki çeyreklerde olmayacak.

Yılın 6 aylık döneminde ise PGSUS 42.5 mn TL zarar açıklamış durumda. Satış gelirleri ise geçen yıla kıyasla %42 artarak 2.109 mn TL seviyesinde oluşmuş. Diğer yandan bu sabah Şirket Temmuz ayı trafik verilerini açıkladı. Buna göre Temmuz ayında toplam yolcu sayısı 2.7 milyon kişi olurken, yıllık bazda %22.4 artış görüldü. Ocak-Temmuz döneminde ise toplam yolcu sayısı %14.1 artışla 15.3 milyon kişi oldu. Yolcu doluluk oranı ise Temmuz ayında %86.6 olurken %7.5artış oluştu. Ocak-Temmuz doluluk oranı ise %6.2 artışla %83.2 oldu.

Ancak açıklanan finansalların 3Ç döneme yönelik güçlü beklenti yaratmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Özellikle 3Ç dönemin yüksek sezon olması bu beklentileri yükseltiyor.

pgsus
pgsus
PGSUS TEKNİK ANALİZ

Hissede 25 seviyesi üzerinde teknik görünüm pozitif. Bu seviye üzerinde seyirler kalıcı olursa 28 direnci ilerleyen süreçte test edilebilir. Bu seviyenin üzerinde 29.50 ve 35.50 dirençleri bulunuyor. Satıcılı piyasaya geçiş seviyesi ise 25 olarak izlenebilir. Bu seviyenin altında satışlar 22 seviyesine doğru derinleşebilir.

pgsusgraf
PGSUS uzun vadeli grafik

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir